Denník N

Babišova vláda nezískala dôveru, vďaka Zemanovi môže svoje vládnutie naťahovať

Spojenci Zeman a Babiš. Foto – TASR
Spojenci Zeman a Babiš. Foto – TASR

Ak Zeman vyhrá prezidentské voľby, Babiš by mohol dlho vládnuť aj bez dôvery.

Menšinová vláda Andreja Babiša nezískala dôveru českej poslaneckej snemovne. Babiš a jeho ministri budú musieť podať demisiu, budú však vládnuť až dovtedy, kým prezident nevymenuje nového premiéra.

Babišovi a jeho kabinetu vyjadrili dôveru iba poslanci z jeho hnutia ANO, ktorých je 78. Proti hlasovali poslanci všetkých ostatných strán (na hlasovaní ich bolo 117).

Výsledok hlasovania bol takmer istý už pred hlasovaním, všetky strany totiž dali najavo, že za Babišovu menšinovú vládu nezahlasujú. Babiš však bude aj naďalej vládnuť v demisii a vďaka spojenectvu so Zemanom by mal dostať aj druhý pokus na to, aby dôveru získal.

Ten mu už druhú šancu sľúbil, neskôr však vyhlásil, že od neho bude požadovať 101 podpisov od poslancov, ktorí v snemovni za dôveru pre jeho vládu zahlasujú.

Chce sa nechať vydať na stíhanie

„Keby som nebol v politike, nikdy by ste o Čapím hnízde nepočuli. Žiadny dôkaz o podvode neexistuje,“ tvrdil v utorok český premiér Andrej Babiš predtým, ako mandátový a imunitný výbor rokoval o jeho vydaní. Napriek tomu nakoniec povedal, že sa s kolegom Jaroslavom Faltýnkom nechajú vydať na vyšetrovanie. 

Výbor v ten istý deň odporučil rovnaký postup. Za hlasovalo jeho 11 členov, osem členov z ANO sa zdržalo. O tom, či Babiša a Faltýnka zbavia imunity, sa však musí rozhodnúť v snemovni a tá sa s tým neponáhľa. Aj tentoraz v nej panovali nezhody, či sa má o tom hlasovať hneď, alebo až po hlasovaní o dôvere pre Babišovu vládu.

Nakoniec poslanci ANO, xenofóbnej SPD Tomia Okamuru, ČSSD a komunisti rozhodnutie o zbavení imunity oddialili s tým, že najskôr sa rozhodne o dôvere pre jeho vládu.

Tú Babiš nedostal. Aký je ďalší postup?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Babiš

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie