Denník N

Newsfilter: Kaliňák sa už ani nesnaží tváriť civilizovane

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Minister vnútra priznal, že chce zákon, čo sa bude týkať len jednej skupiny obyvateľstva. 2. Stavebné sporenie čakajú (teraz už možno naozaj) zmeny. 3. Reportéri odchádzajú, ale v RTVS pribudne zábavy. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát a FB status dňa a Shooty.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Kriminalita klesá, ale náš hrdina bojuje ďalej

Robert Kaliňák v rádiu Expres priznal, že zákon o kriminalite osád robí špeciálne pre Rómov. Ako, dobrák, dodal, „je to aj v ich prospech“.  

Bez hanby. Ak aj niekto minulý týždeň pochyboval o tom, že Kaliňákovo vystúpenie v Krompachoch bolo zamerané výlučne proti Rómom a nahováral si trebárs, že sa minister len nešťastne vyjadril, dostal dôkaz o tom, že dobre vie, čo robí. „Najlepší minister vnútra“, ktorý onedlho oslávi desať rokov na čele rezortu, nota bene právnik, otvorene hovorí o tom, že chystá zákon, ktorý nemá platiť pre všetkých, ale pre jednu etnicky vymedzenú skupinu obyvateľstva.

Čo tam po ústave, ktorá nič také nedovoľuje. Čo tam po údajnom sociálnodemokratickom charaktere jeho strany. Čo tam po hrádzi proti extrémizmu, ktorú sa táto koalícia rozhodla vydávať za jeden zo svojich základných pilierov. Tento človek sa už na nič nehrá.

Boli časy, keď sa aspoň snažil tváriť civilizovane, ba dokonca aj priateľsky – minimálne v porovnaní so svojím šéfom. Od predvolebnej kampane 2016, keď títo dvaja v záujme volebného výsledku nehanebne hecovali ľudí proti utečencom, to už neplatí.

Po probléme s Bašternákom sa minister na chvíľu utiahol, no už začiatkom minulého roka sa vrátil s vyhlásením, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje. Dnes bez hanby a podpásovo osočuje prezidenta a hovorí o neexistujúcich faktúrach a zákone namierenom proti jednému etniku.  

A čo tak zamerať sa na Bratislavu? Zhodou okolností sa v pondelok  minister vnútra s policajným prezidentom pochválili čoraz lepšou bezpečnostnou situáciou na Slovensku. Podľa nich sa znížil počet trestných činov a zvýšila sa ich objasnenosť, ktorá je vraj vyššia ako v roku 1990. K najbezpečnejším okresom patria napríklad Dolný Kubín či Bánovce nad Bebravou, na opačnom konci rebríčka sa ocitli napríklad okresy Bratislava I, II a III.

Ale darmo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie