Denník N

Newsfilter: Kaliňák sa už ani nesnaží tváriť civilizovane

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Minister vnútra priznal, že chce zákon, čo sa bude týkať len jednej skupiny obyvateľstva. 2. Stavebné sporenie čakajú (teraz už možno naozaj) zmeny. 3. Reportéri odchádzajú, ale v RTVS pribudne zábavy. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát a FB status dňa a Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Kriminalita klesá, ale náš hrdina bojuje ďalej

Robert Kaliňák v rádiu Expres priznal, že zákon o kriminalite osád robí špeciálne pre Rómov. Ako, dobrák, dodal, „je to aj v ich prospech“.  

Bez hanby. Ak aj niekto minulý týždeň pochyboval o tom, že Kaliňákovo vystúpenie v Krompachoch bolo zamerané výlučne proti Rómom a nahováral si trebárs, že sa minister len nešťastne vyjadril, dostal dôkaz o tom, že dobre vie, čo robí. „Najlepší minister vnútra“, ktorý onedlho oslávi desať rokov na čele rezortu, nota bene právnik, otvorene hovorí o tom, že chystá zákon, ktorý nemá platiť pre všetkých, ale pre jednu etnicky vymedzenú skupinu obyvateľstva.

Čo tam po ústave, ktorá nič také nedovoľuje. Čo tam po údajnom sociálnodemokratickom charaktere jeho strany. Čo tam po hrádzi proti extrémizmu, ktorú sa táto koalícia rozhodla vydávať za jeden zo svojich základných pilierov. Tento človek sa už na nič nehrá.

Boli časy, keď sa aspoň snažil tváriť civilizovane, ba dokonca aj priateľsky – minimálne v porovnaní so svojím šéfom. Od predvolebnej kampane 2016, keď títo dvaja v záujme volebného výsledku nehanebne hecovali ľudí proti utečencom, to už neplatí.

Po probléme s Bašternákom sa minister na chvíľu utiahol, no už začiatkom minulého roka sa vrátil s vyhlásením, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje. Dnes bez hanby a podpásovo osočuje prezidenta a hovorí o neexistujúcich faktúrach a zákone namierenom proti jednému etniku.  

A čo tak zamerať sa na Bratislavu? Zhodou okolností sa v pondelok  minister vnútra s policajným prezidentom pochválili čoraz lepšou bezpečnostnou situáciou na Slovensku. Podľa nich sa znížil počet trestných činov a zvýšila sa ich objasnenosť, ktorá je vraj vyššia ako v roku 1990. K najbezpečnejším okresom patria napríklad Dolný Kubín či Bánovce nad Bebravou, na opačnom konci rebríčka sa ocitli napríklad okresy Bratislava I, II a III.

Ale darmo budeme čakať, že sa teraz minister vnútra v uniforme postaví pred nejakú podozrivú nehnuteľnosť v bratislavskom Starom Meste a začne pripravovať zákon, ktorý by sa týkal len Staromešťanov, hoci by to bolo „aj v ich prospech“. Z toho by totiž nemal prospech on ani jeho obchodní partneri.

Naopak, Rómovia by mu ešte mohli preferenčne pomôcť.

2. Zbohom prémiám

Od začiatku budúceho roku nás čaká zrejme najväčšia zmena v stavebnom sporení od jeho začiatku v roku 1992. Kým doteraz sa menila najmä maximálna výška štátnej prémie (klesala) a optimálny ročný vklad (stúpal), najnovšie sa má meniť to, kto vôbec má na prémiu nárok. A ide o pomerne tvrdé obmedzenia.  

Rozumné škrty. O prémiu majú prísť ľudia s vyššími príjmami, nárok na ňu majú mať len sporitelia, ktorí nezarobia viac ako 1,3-násobok priemernej mzdy, čo dnes vychádza na 1203  eur. Prémiu už nedostanú deti, ale len osoby staršie ako 18 rokov. A ministerstvo okrem iného navrhuje viazať poskytnutie štátnej prémie na podmienku, že sa peniaze zo stavebného sporenia vrátane štátnej prémie použijú výlučne na stavebné účely.

Ide o rozumné obmedzenia, pretože sporenie svojho času ľudia často využívali len na diverzifikáciu vkladov a peniaze často využívali na úplne iné účely, napríklad na kúpu auta či dovolenky a nie na kúpu či rekonštrukciu bytu.  Štát ušetrí a nie je dôvod, aby sa všetci daňoví poplatníci skladali aj na bohatších. Otázne je najmä vekové obmedzenie.

Déjà vu. Problém je len v tom, že niečo podobné sme už zažili. O obmedzení stavebného sporenia sa hovorilo už viackrát, naposledy dokonca za súčasnej vlády. No ešte v októbri 2016 sa koalícia dohodla na tom, že štátna prémia sa meniť nebude.

Je pravdepodobné, že za tým bol tlak stavebných sporiteľní, ktoré vtedy argumentovali tým, že zmena je technicky nerealizovateľná a nekontrolovateľná. Tvrdili napríklad, že si nevedia predstaviť, ako by sa zmena realizovala v prípade detských zmlúv o stavebnom sporení, prípadne u klientov, ktorí majú viac pracovných pomerov.

Nezostáva nám nič iné, než sa nechať prekvapiť, či štát cúvne aj tentoraz.

3. Viac zábavy v RTVS

Odchádzajúci moderátor Reportérov Pavol Fejér poskytol viacero rozhovorov, jeden z nich aj našim novinám.

Hovoril napríklad o poddimenzovanosti redakcie, ktorá sa stretávala len z výrobných dôvodov: „Vedeli sme o sebe len to, kto na čom robí, a kedy to dodá. Nefungovali medzi nami nejaké spoločné redakčné diskusie, nevedeli sme, koho tlačí aká topánka. Tieto veci sa riešili partikulárne, nie v kolektíve.“ Priznal tiež, že redakcii chýbal „dramaturg, tipér, niekto, kto by dokázal prinášať témy, na ktorých by sa pracovalo.“

Za pozastavením relácie Fejér nevidí len generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, ale myslí si, že vplyv malo aj „pozadie, ktoré ho do funkcie delegovalo a ktoré za ním stojí. Mocní tohto štátu“. Reportéri sa podľa neho na obrazovku vrátia, ale skôr sa „dočkáme pravidiel, ktoré reláciu zmenia“.

Vedenie RTVS zatiaľ mlčí. Najnovšia správa hovorí len o tom, že rozhlasový program by sa mal rozšíriť o novú zábavnú reláciu. Ešteže tak.

Jednou vetou:

4. Robert Kaliňák požiada ministrov z EÚ o pomoc pri vydaní Ľuboša Kosíka z Mali, bývalý policajt a príslušník SIS povedal, že únos Michala Kováča ml. riadil Ivan Lexa.

5. Veronika Remišová z OĽaNO kritizuje zmluvu na poradenské služby za 5 miliónov eur pre eurofondový program Výskum a inovácie, ktorú ministerka školstva Lubyová podpísala posledný deň roku 2017, tvrdí, že rovnakú činnosť už robia aj zamestnanci štátu.

6. Poslankyňa SaS Natália Blahová vyzvala Vieru Tomanovú, aby sa vzdala funkcie detskej ombudsmanky, Blahová chce Tomanovú žalovať za ohováranie, krivé obvinenie, zneužitie právomoci verejného činiteľa, Tomanová na odstúpenie nevidí dôvod.

7. Transparency vyhrala spor so Stredoslovenskou vodárenskou spoločnosťou týkajúci sa sprístupnenia informácií, mimovládke dal za pravdu Krajský súd v Bratislave, ktorý označil vodárenskú spoločnosť, vlastnenú obcami v regióne, za firmu s „plnou informačnou povinnosťou“.

8. Pre nedostatok odborných lekárov od februára končí pôrodnica v Svidníku, nemocnica už od septembra minulého roka prevádzkovala gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v krízovom personálnom režime.

9. Štátni manažéri Smeru vo firme SEPS kúpili luxusnú dodávku mercedes za 73-tisíc eur, okolnosti nákupu a detaily výbavy utajujú a tvrdia, že auto je aj pre delegácie z Európskej komisie, eurokomisár Šefčovič to vyvrátil.

10. Na Slovensku sa vlani podľa predbežných výsledkov vyrobilo viac ako 1,025 milióna vozidiel, podiel výroby áut na celkovej priemyselnej produkcii u nás dosiahol 44 %.

Zaujímavé články:

Mal vyvolať dojem, že profesor Drahoš spolupracoval s ŠtB, k čomu mal byť donútený tým, že mal styky s neplnoletými chlapcami. Mali sa tam tiež objaviť informácie, že kolegom v Akadémii vied ČR údajne kradol patenty či výsledky.

Jaroslav Kmenta hovorí v rozhovore s Mirkom Tódom o komplote proti Jiřímu Drahošovi (dennikn.sk)

No ak by sa minister financií hneď rozhodol, že chce byť guvernérom NBS a dostal by aj potrebnú podporu od koalície, problémom zostáva, že guvernérovo funkčné obdobie sa má skončiť až v roku 2021. Cesta pre Petra Kažimíra by však bola, ak by sa sám Jozef Makúch, ktorý je už v dôchodkovom veku, funkcie vzdal.

Fero Múčka o Kažimírovom záhradníkovi (postoj.sk)

Flirt je obojstranne príjemný, obťažovanie je príjemné len jednej strane. A keď Catherine Deneuve obhajuje právo mužov „otravovať“ ženy, tak neobhajuje flirt, ale obťažovanie.

Marína Gálisová o reakcii stovky Francúzok na #metoo. (tyzden.sk)

Podobne to môže dopadnúť s nápadmi „lídrov“, aby dlhy a exekučné poplatky v desiatkach miliónov eur likvidovali Sociálna poisťovňa a úrady. Len tak. Lebo zasadla Koaličná rada, vystrašená Kollárom a jeho desiatimi percentami v prieskumoch.

Dag Daniš o exekučnej amnestii. (aktuality.sk)

Status dňa:

Ráno proběhla fascinující tisková konference Andreje Babiše. Mimo jiné mě zaujal argument, že OLAF podle Babiše hlavně kritizoval právní prostředí v České republice, které tohle všechno kolem Čapího hnízda umožnilo. Připomnělo mi to Cimrmany (znovu), kde se náčelník polární výpravy zlobí a ptá: Kdo to způsobil, že i sám náčelník vydával tak zvracené rozkazy?

Citát dňa:

„Je to aj v ich prospech.“

Robert Kaliňák, minister vnútra priznal, že zákon o kriminalite osád robí špeciálne pre Rómov – aj napriek zákazu diskriminácie v ústave

Shooty:

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie