Denník N

Fico hádže zodpovednosť za Váhostav na Figeľa

Aktualizované 12:00 – Premiér zvolal tlačovku k Váhostavu a šéfa KDH obvinil, že marketingovo tlačil na ceny diaľnic, aby mohol ukázať, že ich vie stavať lacno.

Dnes podvečer mimoriadne zasadne vláda. Avizoval to premiér Robert Fico s tým, že sa budú prijímať opatrenia na pomoc stavbárom, ktorí nedostali zaplatené od Váhostavu.

Premiér, ktorý na problém mesiace nereagoval, po mediálnom tlaku sľubuje, že pomoc drobným stavbárom nepôjde na vrub všetkých daňových poplatníkov.

Detaily premiér nehovorí. Spomína najmä možnosť, aby sa z budúcich zákaziek strhávalo Váhostavu zo zisku. To by firme nebránilo peniaze odlievať.

Vyhrážajú sa aj odvolávaním

Vinníka za to, že sa stovky firiem ocitli v situácii, že im Váhostav neplánuje zaplatiť za prácu viac než 15 percent vystavených faktúr, vidí v bývalom ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi.

Toho vyzval, aby odstúpil z funkcie podpredsedu parlamentu. Ak tak neurobí, avizoval, že sa ho pokúsia poslanci za Smer odvolať.

Figeľ podľa predsedu vlády marketingovo tlačil na ceny diaľnic, aby mohol ukázať, že ich vie stavať lacno. Jeho konanie označil ako kultúru podvodu.

„Je to smiešne, krivé a nepravdivé. Nikoho som nenútil, ale rešpektoval som zákon. Bolo to obdobie férových a transparentných súťaží, vysúťažené výsledky zodpovedali európskym pomerom,“ povedal Ján Figeľ po spoločnom rokovaní opozície k prípadu Váhostav.

Figeľ odstúpiť nemieni

Zároveň povedal, že z postu podpredsedu parlamentu neodstúpi. „Ak by mal niekto pre Váhostav odísť, tak je to Fico a Široký.“

Fico povedal, že na Figeľovo miesto bude určite zvolený iný nominant KDH.

Bývalý šéf Národnej diaľničnej spoločnosti z éry vlády Ivety Radičovej Ján Kotuľa upozorňuje, že sú práve zákazky iných vlád, ktoré vyšetrovali pre podozrenie z tunelovania. To je podľa neho aj problém Váhostavu.

 

Aliancia Fair Play:

362438_tendre-firiem-okolo-sirokeho_900x

Kauza Váhostav

Teraz najčítanejšie