Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Fico hádže zodpovednosť za Váhostav na Figeľa

Dnes podvečer mimoriadne zasadne vláda. Avizoval to premiér Robert Fico s tým, že sa budú prijímať opatrenia na pomoc stavbárom, ktorí nedostali zaplatené od Váhostavu.

Premiér, ktorý na problém mesiace nereagoval, po mediálnom tlaku sľubuje, že pomoc drobným stavbárom nepôjde na vrub všetkých daňových poplatníkov.

Detaily premiér nehovorí. Spomína najmä možnosť, aby sa z budúcich zákaziek strhávalo Váhostavu zo zisku. To by firme nebránilo peniaze odlievať.

Vyhrážajú sa aj odvolávaním

Vinníka za to, že sa stovky firiem ocitli v situácii, že im Váhostav neplánuje zaplatiť za prácu viac než 15 percent vystavených faktúr, vidí v bývalom ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi.

Toho vyzval, aby odstúpil z funkcie podpredsedu parlamentu. Ak tak neurobí, avizoval, že sa ho pokúsia poslanci za Smer odvolať.

Figeľ podľa predsedu vlády marketingovo tlačil na ceny diaľnic, aby mohol ukázať, že ich vie stavať lacno. Jeho konanie označil ako kultúru podvodu.

„Je to smiešne, krivé a nepravdivé. Nikoho som nenútil, ale rešpektoval som zákon. Bolo to obdobie férových a transparentných súťaží, vysúťažené výsledky zodpovedali európskym pomerom,“ povedal Ján Figeľ po spoločnom rokovaní opozície k prípadu Váhostav.

Figeľ odstúpiť nemieni

Zároveň povedal, že z postu podpredsedu parlamentu neodstúpi. „Ak by mal niekto pre Váhostav odísť, tak je to Fico a Široký.“

Fico povedal, že na Figeľovo miesto bude určite zvolený iný nominant KDH.

Bývalý šéf Národnej diaľničnej spoločnosti z éry vlády Ivety Radičovej Ján Kotuľa upozorňuje, že sú práve zákazky iných vlád, ktoré vyšetrovali pre podozrenie z tunelovania. To je podľa neho aj problém Váhostavu.

 

Aliancia Fair Play:

362438_tendre-firiem-okolo-sirokeho_900x

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Zákon, ktorý mal zaviesť rekreačné poukazy aj pre menšie firmy, poslanci neschválili. Išlo o návrh SNS, zrejme tak pokračuje kríza medzi SNS a Most-Híd, keď bugárovci nepodporili návrhy koaličného partnera SNS. Návrh podporilo len 70 zo 144 prítomných poslancov.

Andrej Danko bol po utorkovom hlasovaní nahnevaný a povedal, že nepodporí navrhy Mosta-Híd a nebude už chodiť na koaličné rady.

Povinnosť poskytnúť rekreačný poukaz, sa nerozšíri na všetkých zamestnávateľov. Firmám, ktoré majú menej ako 49 zamestnancov, tak zostáva len dobrovoľná možnosť poskytnúť rekreačný poukaz.

Zdieľať

SNS v parlamente neprešla zmena v rekreačných poukazoch, ktoré mali od roku 2021 poskytovať firmy bez ohľadu na to, koľko majú zamestnancov. Za novelu hlasovalo len 70 poslancov. Naďalej teda platí, že príspevok na rekreáciu bude povinný len pre firmy, ktoré majú viac ako 49 pracovníkov.  Je to v poradí už štvrtá novela SNS, ktorú parlament na tejto schôdzi neschválil.

Zdieľať

Číňania začali vo východonemeckom Arnstadte stavať obrovskú továreň na výrobu batérií, v priebehu piatich rokov tam čínsky špecialista na batériové články CATL preinvestuje takmer 2 mld eur. Číňania tým chcú získať dominantné postavenie na európskom trhu elektromobility. (trend)

 

Zdieľať

Športová ikona Nike po dlhých rokoch vymení šéfa

Dlhoročný šéf Nike Mike Parker začiatkom roka 2020 skončí vo funkcii. Na čele najväčšieho svetového výrobcu športového oblečenia a obuvi ho nahradí John Donahoe, ktorý v minulosti riadil internetovú aukčnú sieť eBay.

Parker pracuje pre Nike od roku 1979, začínal ako jeden z prvých dizajnérov obuvi, píše Reuters.

Ako sa darilo Parkerovi:

  • v roku 2006 sa stal výkonným riaditeľom Nike. Po odstúpení z funkcie zostane vo firme, posunie sa na pozíciu predsedu správnej rady;
  • počas jeho šéfovania stúpla cena akcií firmy viac ako 9-násobne;
  • v súčasnosti má Nike trhovú hodnotu okolo 150 miliárd dolárov.

Parker stál za vytvorením mnohých kolekcií tenisiek, vrátane bestsellera Nike Air.

Napriek dobrým výsledkom sa v poslednom období dostal pod zvýšený tlak.

Hlavnou príčinou boli správy o údajnej diskriminácii a sexuálnom obťažovaní vo firme.

Kto je nový šéf Nike:

Parkerov nástupca Donahoe v súčasnosti šéfuje poskytovateľovi cloudových služieb ServiceNow.

S Nike je však prepojený od roku 2014 ako člen správnej rady. V rokoch 2008 až 2015 bol generálnym riaditeľom eBay.

Zdieľať

Vláda rozdelila pre okres Sobrance viac ako 1,42 milióna eur. Pôvodne plánovanú sumu jeden milión eur počas rokovania zvýšili. Uvoľniť ich majú byť do 30. novembra. Zvýšená suma je určená na riešenie vodovodov a kanalizácie. (tasr)

Zdieľať

Parlament nezvolil druhého kandidáta na člena Regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Jedinou kandidátkou na tento post je zatiaľ Sylvia Beňová, ktorú zvolil parlament minulý týždeň. Bude sa konať opakovaná voľba.

O post sa uchádzali okrem Beňovej Slavomír Brudňák, Miroslav Čelinský, Jozef Ďuratný a Vladimír Sirotka. Parlament musel voliť nového člena rady preto, lebo doterajšiemu členovi Jánovi Horkovičovi vypršalo šesťročné funkčné obdobie 4. septembra tohto roka. (tasr)

Zdieľať

Berlín schválil strop výšky nájomného na najbližších päť rokov pre 1,5 milióna bytov postavených pred rokom 2014. Zmrazenie musí ešte potvrdiť regionálny zákonodarný zbor. Vedenie Berlína reagovalo na prudký rast nákladov na bývanie, rozhodnutie kritizuje opozícia aj podnikatelia. (dpa, čtk)

Zdieľať

Michalovce dostanú od štátu 2,2 milióna eur na modernizáciu športovej infraštruktúry. Rozhodla o tom vláda na výjazdovom rokovaní v Sobranciach.

Väčšina prostriedkov dotácie má ísť na modernizáciu mestskej plavárne, jej stavby i techniky (2 145 000 eur).

Menšie sumy na úpravy šatní mládeže, nachádzajúce sa pod východnou tribúnou futbalového štadióna MFK Zemplín Michalovce (30 000 eur), a na vybavenie telocvične pre džudistický klub ŠK Zemplín Michalovce (25 000 eur).

Mesto má k financovaniu odhadovaných nákladov rekonštrukcií vo výške 2 555 000 eur prispieť sumou 355 000 eur. (tasr)

Zdieľať

SaS kritizuje zákon o verejnom obstarávaní od SNS. Jana Cigániková tvrdí, že vláda sa ním pripravuje na „bezbrehé kradnutie vo veľkom“.

Stavebné zákazky do troch miliónov eur sa budú riadiť pravidlami zákaziek s nízkou hodnotou a nebudú sa tak musieť zverejniť ani na nástenku.

Cigániková kritizuje aj to, že z návrhu vyplýva, že zmluvu bude možné uzatvoriť s jedným z prvých troch uchádzačov, ak bude ponuka maximálne o 20 percent vyššia ako najnižšia ponuka.

„Táto situácia je o to nebezpečnejšia, že sa na to využívajú informácie, ako sa chce vraj pomôcť internátom a nemocniciam,“ uviedla poslankyňa. Nepáči sa jej ani to, že SNS tento návrh prekladá tesne pre voľbami.

„Chcem podporiť výzvu šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, aby prezidentka nepodpísala tento zákon,“ povedala Cigániková.

Z návrhu zákona o verejnom obstarávaní má byť zriaďovateľom umožnené ísť do výberového konania s tým, že oslovia tri firmy, a zvýšiť sa má aj celková suma obstarávania. (tasr)

Zdieľať

Personálny šéf VW: Za opatrenia ako rekreačné poukazy by sme uvítali ústupky

Sebastian Krapoth. Foto N – Vladimír Šimíček
Sebastian Krapoth. Foto N – Vladimír Šimíček

Dobre meno bratislavského Volkswagenu štrajkom spred dvoch rokov utrpelo, hovorí súčasný personálny šéf fabriky. „V koncerne to vôbec nezapôsobilo dobre,“ vysvetľuje v rozhovore člen predstavenstva firmy Sebastian Krapoth.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať