Denník N

Ako sa rodí tyran

Český historik Michal Macháček pri predstavovaní knihy Gustáv Husák. Foto – TASR
Český historik Michal Macháček pri predstavovaní knihy Gustáv Husák. Foto – TASR

Kniha českého historika Michala Macháčka Gustáv Husák je skvelým portrétom politika, ktorého dedičstva sme sa dodnes celkom nezbavili.

Keď riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník nedávno zrušil reláciu Reportéri, vznikla protestná petícia, ktorej autori píšu, že z Rezníkovho rozhodnutia „dýcha atmosféra mečiarizmu“. Presnejšie by však bolo písať o dychu „normalizácie“, lebo Mečiar aj Rezník sú len dedičmi úspešného manuálu na postupný útlm slobody, ktorý sami nevymysleli. Jeho autorom bol inteligentný a bezohľadný politik menom Gustáv Husák, ktorého vplyv na naše moderné dejiny ťažko preceniť.

Na jeseň minulého roka vyšla kniha mladého českého historika Michala Macháčka, ktorá je prvým uceleným portrétom Gustáva Husáka bez ideologickej záťaže. Ako v každej dobrej knihe – a táto naozaj dobrá je – sa autorovi podarilo povedať viac, než možno sám zamýšľal. Husák bol spolutvorcom slovenských dejín od 40. rokov minulého storočia, a preto sa v jeho portréte odrážajú a splývajú s ním do tragického obrazu národa spútaného autoritatívnymi vodcami.

Husák vytvoril archetyp slovenského politika, ktorý sa bude z nášho podvedomia veľmi ťažko vymazávať: Vladimír Mečiar a v istom zmysle aj Robert Fico sú jeho následníkmi, hoci každý trochu inak. Spája ich utkvelá predstava, že ich historickou úlohou je zabezpečiť Slovákom národný a materiálny vzostup, aj keby mal byť na úkor duchovného a demokratického.

Dohoda s fašistami

Gustáv Husák zostal presvedčeným komunistom do svojej smrti v roku 1991 a nikdy si nepripustil omyl. V 30. rokoch minulého storočia začínal ako sľubný a chudobný študent práva, ktorý sa vrhal do verejných aktivít. Vytvoril sociálnu komisiu pre študentov a podarilo sa mu vymôcť rôzne zľavy – od lístkov do divadla až po pobyt v sanatóriách a zvýšenie dotácií na lekársku opateru. Dáta z tej doby sú hrôzostrašné: 34 percent bratislavských vysokoškolákov trpelo nejakým neduhom, od zlého chrupu až po tuberkulózu a pohlavné choroby.

Mimochodom, čitateľovi nevdojak napadne, či by práve stav Husákových zubov nemohol vysvetľovať jeho neľútostnú povahu. Mal ich od mladosti pokazené, musel mávať veľké bolesti, ktoré ho možno

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie