Denník N

Čo sa dialo v RTVS po zastavení Reportérov: Rezník svoj prvý stret ustojí, no niektorých ľudí stratil

Jaroslav Rezník v budove Slovenského rozhlasu. Foto N – Vladimír Šimíček
Jaroslav Rezník v budove Slovenského rozhlasu. Foto N – Vladimír Šimíček

Po náhlom zrušení Reportérov už časť redakcie spravodajstva nemusí uveriť, že vedenie stojí za nimi a podrží ich, keď prídu tlaky od mocných ľudí. Rezník sľúbil, že relácia sa vráti v druhej polovici septembra.

Generálny riaditeľ Jaroslav Rezník sa usmieva. Na zasadnutí Rady RTVS v rozhlasovej budove obrátenej pyramídy, ktoré nezvykne lákať veľa novinárov a z povinnosti tu zväčša sedia len agentúrni spravodajcovia, teraz vidieť aj novinárov z printových médií. Rezník sa s väčšinou zvíta a zaželá im všetko dobré v novom roku.

Prečo je tu tentoraz toľko ľudí? Rada preberá zastavenie investigatívnej relácie Reportéri, o ktorom Rezník rozhodol minulý týždeň. Rezník si berie slovo, kritizuje otvorený list, ktorý mu redakcia poslala, a opakuje, že robili priveľa faktografických chýb. „Nie som veľkým priaznivcom otvorených listov, tento som si prečítal so záujmom a údivom,“ povedal.

Nakoniec sľubuje, že Reportérov vráti na obrazovku už od polovice septembra. Pôvodne redakcii hovoril len o tom, že reláciu treba podrobiť analýze, ktorá bude trvať zrejme rok. „Jasne a zreteľne sme deklarovali, že si uvedomujeme dôležitosť investigatívy vo vysielaní,“ povedal Rezník. „Reportéri sa vrátia do jesennej štruktúry zdravší, precíznejší a dravší,“ sľúbil.

Na zasadnutí Rady sedeli aj redaktori zastavených Reportérov. Rada im slovo neudelila. Rezník sľúbil, že aj do jesene ich televízni diváci uvidia na obrazovke, keďže relácia dočasne sfúzuje s programom Občan za dverami. Rezník to prezentoval ako pozitívnu vec, keďže Občan za dverami má v nedeľu popoludní sledovanosť okolo 300-tisíc ľudí, zatiaľ čo Reportérov v pondelok večer sledovalo priemerne asi 60-tisíc divákov. Občana za dverami navyše budú reprízovať v pôvodnom čase Reportérov.

Relácii chce navyše prideliť „verejnoprávnych konzultantov“ a právnika, ktorý by mal posudzovať texty, ktoré Reportéri čítajú, aby sa predišlo žalobám. Teraz je ich voči relácii vedených trinásť.

Necelé dva týždne, ktoré dnešnému Rezníkovmu vystúpeniu na Rade RTVS predchádzali, priniesli do televízie a rozhlasu zatiaľ najväčšie napätie po nástupe nového riaditeľa do Mlynskej doliny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie