Denník N

Slovensko kupuje väčšie autá, Octavia predbehla Fabiu a hitom sú SUV

Najpredávanejšia je Škoda Octavia, v prvej desiatke sú aj tri SUV: Suzuki Vitara, Hyundai Tucson a Kia Sportage. foto - automobilky
Najpredávanejšia je Škoda Octavia, v prvej desiatke sú aj tri SUV: Suzuki Vitara, Hyundai Tucson a Kia Sportage. foto – automobilky

Na Slovensku rýchlo rastie predaj áut. Tí, čo si v minulosti kupovali autá nižšej strednej triedy, ako je aj Octavia, dnes oveľa viac zvažujú SUV.

Slovensko je automobilovou krajinou nielen v tom, že vyrába najviac áut na počet obyvateľov. Rýchlo rastie aj počet vodičov a áut, ktoré jazdia po krajine.

A už to nie sú staré a malé autá, Slovensku sa darí a vidieť to aj na cestách. Výrazne stúpa počet nových drahších áut a kopírujeme aj svetový trend – výrazne rastie predaj veľkých SUV vozidiel.

Octavia sa už predáva viac ako Fabia

Najpredávanejším modelom bola vlani Škoda Octavia, ktorá tesne predbehla Fabiu – dlhé roky najpredávanejšie auto na Slovensku. Fabia mala ešte v roku 2016 najviac registrácií, teda najviac sa predávala, v roku 2015 bol napredávanejší Rapid od rovnakého výrobcu.

Za touto trojicou bola vlani Kia cee´d, ktorá je najpredávanejším autom vyrobeným na Slovensku. Piate je najpredávanejšie auto v Európe Volkswagen Golf.

Každý chce SUV

Hitom sú u nás autá triedy SUV, ktoré sú mixom osobného a terénneho vozidla. Zvládajú teda pre zväčšenú svetlú výšku ľahší terén a dajú sa kúpiť aj s pohonom 4 x 4.

V tomto segmente je u nás za posledných päť rokov najvýraznejší rast a SUV autá už dokonca dobehli dlhodobo najpredávanejšie autá nižšej strednej triedy (napríklad Škoda Octavia či VW Golf).

„Tradiční zákazníci kategórií malých vozidiel a strednej triedy čoraz viac prechádzajú do segmentu kompaktných a veľkých SUV,“ povedal PR manažér Škoda Auto Slovensko Roman Rajtár.

Šéfka AAA Auto Karolína Topolová hovorí, že obľuba SUV rastie u žien.

Zákazníci chcú lepšiu výbavu, vyvýšené sedenie, väčší dopyt je po crossoveroch, vraví Peter Banáš, majiteľ predajne áut Kia – Malacky Auto. Trendom sa stáva hnedá, dobieha roky dominujúcu bielu farbu.

„Opadáva šialenstvo okolo dízlových motorov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie