Slovensko kupuje väčšie autá, Octavia predbehla Fabiu a hitom sú SUV

Na Slovensku rýchlo rastie predaj áut. Tí, čo si v minulosti kupovali autá nižšej strednej triedy, ako je aj Octavia, dnes oveľa viac zvažujú SUV.

Najpredávanejšia je Škoda Octavia, v prvej desiatke sú aj tri SUV: Suzuki Vitara, Hyundai Tucson a Kia Sportage. foto – automobilky

Slovensko je automobilovou krajinou nielen v tom, že vyrába najviac áut na počet obyvateľov. Rýchlo rastie aj počet vodičov a áut, ktoré jazdia po krajine.

A už to nie sú staré a malé autá, Slovensku sa darí a vidieť to aj na cestách. Výrazne stúpa počet nových drahších áut a kopírujeme aj svetový trend – výrazne rastie predaj veľkých SUV vozidiel.

Octavia sa už predáva viac ako Fabia

Najpredávanejším modelom bola vlani Škoda Octavia, ktorá tesne predbehla Fabiu – dlhé roky najpredávanejšie auto na Slovensku. Fabia mala ešte v roku 2016 najviac registrácií, teda najviac sa predávala, v roku 2015 bol napredávanejší Rapid od rovnakého výrobcu.

Za touto trojicou bola vlani Kia cee´d, ktorá je najpredávanejším autom vyrobeným na Slovensku. Piate je najpredávanejšie auto v Európe Volkswagen Golf.

Každý chce SUV

Hitom sú u nás autá triedy SUV, ktoré sú mixom osobného a terénneho vozidla. Zvládajú teda pre zväčšenú svetlú výšku ľahší terén a dajú sa kúpiť aj s pohonom 4 x 4.

V tomto segmente je u nás za posledných päť rokov najvýraznejší rast a SUV autá už dokonca dobehli dlhodobo najpredávanejšie autá nižšej strednej triedy (napríklad Škoda Octavia či VW Golf).

„Tradiční zákazníci kategórií malých vozidiel a strednej triedy čoraz viac prechádzajú do segmentu kompaktných a veľkých SUV,“ povedal PR manažér Škoda Auto Slovensko Roman Rajtár.

Šéfka AAA Auto Karolína Topolová hovorí, že obľuba SUV rastie u žien.

Zákazníci chcú lepšiu výbavu, vyvýšené sedenie, väčší dopyt je po crossoveroch, vraví Peter Banáš, majiteľ predajne áut Kia – Malacky Auto. Trendom sa stáva hnedá, dobieha roky dominujúcu bielu farbu.

„Opadáva šialenstvo okolo dízlových motorov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |