Denník N

Ronaldinho hral tak, ako žil. Koniec kariéry ohlásil jeden z posledných skutočných Brazílčanov

Ronaldinho v časoch, keď hrával za Barcelonu. Foto – archív TASR/AP
Ronaldinho v časoch, keď hrával za Barcelonu. Foto – archív TASR/AP

Spomína sa naňho ako na posledného z futbalových romantikov.

Brazília miluje radosť. Keď jej ju v 50. rokoch priniesol Garrincha, zbožňovala jeho krivé nohy a nevypočítateľné kľučky. Ronaldinho prišiel o takmer päťdesiat rokov neskôr do úplne iného futbalu, ale v mnohom sa mu podobal.

Bol chudý, nevypočítateľný a s predhryzom a vrkočom navyše trochu komický. Videl riešenia tam, kde ich iní nevideli, a dával góly tak, ako to iní nedokázali. Na rozdiel od Garrinchu sa neupil na smrť, ale mal to – vedel, čo je život.

Ronaldinho má teraz 37 rokov, ukončil kariéru a plánuje rozlúčkové zápasy. Posledný profesionálny zápas odohral v roku 2015 v drese Fluminense.

Ako jediným gólom ponížiť impérium

Je rok 1999 a Ronaldinho debutuje v reprezentácii: po štyroch minútach si loptu prehodí cez jedného obrancu, na druhého urobí kľučku a dá gól.

Je rok 2002 a Ronaldinho hrá na svojich prvých majstrovstvách sveta. Vo štvrťfinále proti Anglicku najprv úplne popletie hlavu Ashleymu Coleovi a prihrá Rivaldovi na vyrovnávajúci gól, jeho moment však príde až neskôr.

Na začiatku druhého polčasu rozohráva priamy kop, je to tridsať, možno tridsaťpäť metrov od brány, ďaleko a navyše v rohu. Všetci hráči vrátane brankára Seamana čakajú center, Ronaldinho loptu kopne, tá letí, nie je to center, nie je to strela, nikto sa nevie rozhodnúť, čo to vlastne má znamenať, až kým neskončí v sieti.

David Seaman vždy vyzeral ako anglický lord, ktorý stojí v bráne len preto, aby čelil nájazdom barbarov na impérium, teraz však navyše vyzerá, akoby ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie