Denník N

Maďarič v rozhovore z januára: Kiska je dobrý prezident

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister kultúry hovorí, že si vie predstaviť Miroslava Lajčáka ako prezidenta, on sám sa zatiaľ kandidovať nechystá. V decembri odstúpil z funkcie podpredsedu strany a v januári hovoril, že ministrom zostane, kým bude cítiť podporu.

Marek Maďarič hovorí aj o tom,

  • ako veľmi chcel byť Robert Fico prezidentom a ako nevideli, že prehrá;
  • o tom, čo hrozí Smeru;
  • ako vníma vzťahy premiéra s prezidentom Kiskom
  • a čo hovorí na taktiku Smeru „kto pôjde do nás kameňom, my doňho dvomi“.

Po decembrovom sneme Smeru ste povedali, že máte pocity ukončenia určitej etapy vo vašom politickom živote. Aká etapa sa teraz začne?

Zrejme som mal na mysli opustenie vedenia Smeru. Keď sa niečo končí, nemusí sa hneď aj nevyhnutne niečo začínať. Môj politický život bol dlhé roky dvojkoľajný – fungoval som ako minister kultúry a vždy som sa snažil neprenášať do kultúry moje stranícke videnie sveta, čo sa mi, myslím, aj úspešne darilo. Druhou koľajou bolo pôsobenie v strane Smer. V tejto chvíli pokračujem ako minister a zostávam ešte politikom.

Vidíte sa v politike aj o päť rokov?

Svoju politickú budúcnosť nejako cieľavedome neprojektujem. Pokiaľ som vôbec niekedy mal nejaké ambície, čo si myslím, že som nemal, tak boli vrchovato naplnené. Aj keď som mal možnosť ísť vyššie – dvakrát som dostal ponuku byť predsedom parlamentu – tak som to odmietol. Ak sa pozerám do budúcnosti, tak len do tej veľmi blízkej. Ak by som sa necítil komfortne v pozícii ministra kultúry, opustím ju. V takom prípade by som bol do najbližších volieb členom parlamentu. Situácia po voľbách môže pre mňa znamenať aj definitívny koniec v politike, ale voľby môžu priniesť aj niečo nové, motivujúce.

Ešte sa cítite ako minister komfortne? Nepresadili ste zvyšovanie koncesionárskych poplatkov, kandidát, ktorého ste podporili na riaditeľa RTVS, vo vašej strane neuspel, predložili ste na vládu návrh na zmenu voľby riaditeľa RTVS, ale Andrej Danko už povedal, že to nepodporia a zrejme to zostane len medzi nezaradenými materiálmi.

Pokiaľ ide o koncesionárske poplatky, dostali sa až na úroveň vlády, ale nebola politická vôľa v koalícii a Smer ani jeho predseda nemali silu, aby koaličného partnera donútili zmeniť stanovisko. Momentálny návrh zákona o zmene spôsobu voľby riaditeľa RTVS, ktorý som sľúbil, že predložím, bol iniciatívny a nebol v programovom vyhlásení vlády. Ani som veľmi nedúfal, že prejde. Urobil som to preto, aby som ukázal, že je tu aj iná možnosť a že možno v budúcnosti, ak bude priaznivá situácia, sa môžeme pokúsiť zlepšiť voľbu riaditeľa RTVS. Keď hovorím o tom, že či sa v pozícii ministra cítim komfortne, tak to vravím preto, že vznikla nová situácia – opustil som pozíciu vo vedení Smeru. Hoci premiér viackrát vyhlásil, že mám jeho dôveru ako člen vlády, netreba skrývať, že nemusím mať úplnú podporu celej koalície. Moje hodnotenie toho, ako sa budem cítiť, sa začína v tejto chvíli. Nemôžem povedať, že si aktívne hľadám zámienku, ale pán premiér na jednej strane môže deklarovať podporu, na druhej strane však prax môže ukázať, že ju nebudem reálne cítiť.

Pred snemom ste priznali, že sa vám dlhšie nepodarilo hovoriť medzi štyrmi očami s Robertom Ficom. Po sneme ste s ním osobne hovorili?

Len útržkovito v rámci rokovania vlády. Väčší rozhovor som s ním nemal.

To je zvláštne.

Asi má pocit, že všetko bolo povedané. V tejto chvíli som odišiel zo straníckych pozície a vo vzťahu k nemu ako predsedovi Smeru som radový člen.

Kedy sa vám takto pokazili vzťahy? Bývali ste jeho najbližším spolupracovníkom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marek Maďarič

Teraz najčítanejšie