Denník N

SNS chce poslať do Bruselu začínajúcu úradníčku, aby riešila aj sofistikovaný vojenský výskum

Iveta Marušáková a minister Peter Gajdoš. Foto - Archív I. Marušákovej/TASR
Iveta Marušáková a minister Peter Gajdoš. Foto – Archív I. Marušákovej/TASR

Iveta Marušáková sa má na ambasáde v Bruseli venovať odborným témam, aké za Česko rieši odborníčka s viac než dvadsaťročnou praxou.

Na ambasádu v Bruseli by o dva týždne mala nastúpiť nová posila z ministerstva obrany. Nominanti SNS sa rozhodli vyslať pracovníčku z odboru medzinárodných vzťahov Ivetu Marušákovú. Na ministerstve pracuje zhruba rok.

Takmer dvadsaťdeväťročná Marušáková vyštudovala právo v Košiciach a medzinárodné vzťahy na moskovskej univerzite MGIMO. Po škole zhruba rok pracovala v úradníckom aparáte Európskeho súdneho dvora v Luxemburgu, než nastúpila na obranu.

Na prvý pohľad to vyzerá ako štandardná nominácia, ktorá neodporuje zákonu. Vyvoláva však otázky, či Marušákovej nepomohli jej rodinné väzby.

Iveta Marušáková je mladšou dcérou predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej (pôvodne Marušákovej). Podľa svojho životopisu hovorí viacerými cudzími jazykmi, v profesijnom živote sa však viac než obrane venovala právu.

V Bruseli by sa mala zúčastňovať napríklad na rokovaní o medzinárodných projektoch vojenského výskumu, ktoré slovenská diplomacia považuje za mimoriadne dôležité. Súvisia totiž s integrovaním Slovenska do takzvaného európskeho jadra, ktoré sa tvorí aj v oblasti obrany.

Marušáková mieri konkrétne na Úsek bezpečnostnej a obrannej politiky na stálom zastúpení pri EÚ. Ministerstvo ju posiela na úplne nový post koordinátora, ktorý sa tam teraz vytvára. Ide o manažérsku pozíciu, v ktorej by Marušáková mala riadiť tím ďalších ľudí – vrátane tých, ktorí majú dlhšiu prax než ona.

Hroziaca hanba pre Slovensko?

Iveta Marušáková prišla na ministerstvo obrany až po voľbách 2016, keď tento rezort prevzala SNS. Nastúpila na odbor medzinárodných vzťahov, ktorý viedol nedávno odvolaný Oleg Havasi – človek blízky SNS. Strana ho už od čias Jána Slotu nasadzuje na svoje rezorty.

Ak Marušákovú vyšlú do Bruselu, mala by sa okrem iného venovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie