Denník N

Newsfilter: Kaliňák sa čudoval, prečo Lubyová nemá kompetenciu, ktorú jej zobral

1. Osemročné gymnáziá chceli rušiť, a preto ich bude viac. 2. Srbov a Ukrajincov bude u nás viac od leta. 3. SNS znova klamala, znova o transportéroch a znova priehľadne, plus všetky dôležité správy zo stredy.

Správy dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Talentovaným deťom nepomôžu, ostatným poškodia

Viaceré bratislavské osemročné gymnáziá by mali budúci školský rok otvoriť menej prvých tried alebo dokonca žiadnu. Osobitnú nespravodlivosť v tom vidia cirkevné, súkromné a dokonca aj niektoré úspešné štátne gymnáziá. Tí, ktorí za to zodpovedajú, sú ministri Lubyová a Kaliňák. Dokopy je to teda taká výbušná zmes, že sa veľmi pravdepodobne ešte budú dávať výnimky, alebo sa napokon zákon zmäkčí viac, ako už koalícia sľúbila.

Skôr, než sa rozčúlite. Prax ukazuje, že ak oddeľujeme viac talentované deti od menej talentovaných, tak viac talentovaným to nepomôže, alebo pomôže málo a menej talentovaným to uškodí. Tu nejde o žiadnu ideológiu, ale dáta z obrovského množstva krajín.

No tak, ako v neužitočnosti výberových škôl majú jasno vedci z oblasti pedagogiky, rodičia, politici a verejnosť osemročné gymnáziá milujú, lebo o školstvo sa vždy viac zaujímajú rodičia talentovanejších detí.

Príklad z posledných dní: v pondelok SaS predstavila svoju školskú reformu, ktorej časťou je aj návrh konkrétnych krokov, ktoré pre stranu vypracoval profesor pedagogiky Branislav Pupala. V nej sa jednoznačne navrhuje osemročné gymnáziá zrušiť. V stredu, potom, čo sa ozvali súkromné gymnáziá, už SaS vydala stanovisko, že limity na počty žiakov sú „úradnícky zásah“.

Ako to vlastne vzniklo. Limit pre osemročné gymnáziá je na Slovensku v zákone stanovený už asi desať rokov. Vždy, keď sa však už mal uplatňovať, politici ho rýchlo novelizovali, čo sa vlastne deje aj teraz. V zákone je limit maximálne 5 percent detí z ročníka v okrese pre osemročné gymnáziá, čo by ohrozilo už aj niektoré školy v iných mestách. Koalícia preto plánuje povolenú hranicu dvihnúť na 10 percent. Keďže Kaliňák už teraz hovorí, že by rád ešte viac, a tlak škôl bude rásť, je to predstaviteľný scenár.

Ak by však aj ostal limit na osemročné gymnáziá „iba“ desať percent detí z ročníka v okrese, začnú o nové triedy žiadať aj školy z iných krajov, kde je momentálne v ročníku na osemročných gymnáziách len približne päť percent žiakov, lebo viac im doteraz na rozdiel od Bratislavy štát nepovoľoval.

Čo sa stane teraz. Povolené počty žiakov pre budúci rok pre Bratislavu sa oproti pôvodnému návrhu veľmi pravdepodobne ešte zväčšia. Celková veľkosť osemročných gymnázií v Bratislave sa oproti súčasnosti zmenší, no rodičia talentovanejších detí si v Bratislave aj tak pomerne ľahko nájdu iný druh výberových tried. Cieľu, aby sa deti nerozdeľovali podľa talentu, to teda pomôže minimálne. Na podstate problému sa teda nezmení vôbec nič. Slovensko má ako-tak uspokojivé výsledky detí v prvom stupni základnej školy, ale má rozvrátený systém výučby na druhom stupni.

Ak teraz urobí štát to, čo má v pláne, rozdiely v možnostiach pre šikovnejšie a menej šikovné deti sa len prehĺbia. Presnejšie, výberové školy na druhom stupni v Bratislave sa viac-menej len preskupia a vo zvyšku Slovenska dokonca pribudnú.

Ona nevie, on sa čuduje. Podozrenie, že štát v tomto prípade už vlastne zabudol, čo chcel zákonom dosiahnuť, a preto nemá žiadnu šancu naplniť pôvodný cieľ, podporili v stredu po rokovaní vlády aj Lubyová a Kaliňák.

Ministerka školstva vysvetľovala, že nemôže posúdiť, či boli školám dobre pridelené maximálne počty, lebo ani nepozná metodiku, podľa ktorej boli vyberané. A pridala úvahu o tom, že by bolo lepšie, aby v tom malo nejaké kompetencie aj ministerstvo školstva.

Prekvapene sa tváril aj minister vnútra. „Cítim sa komplikovane v tejto situácii, lebo zasahujem do kompetencií ministerstva školstva,“ hovoril Kaliňák.

Čiže ministerka školstva nič nevie o tom, keď sa rušia aj elitné bratislavské gymnáziá, lebo je to v kompetencii ministerstva vnútra. A minister vnútra, ktorý presadil reformu ESO, vďaka ktorej časť školstva riadi vnútro, je z toho prekvapený.

2. Srbov a Ukrajincov pustíme od leta viac

Najväčší aktuálny problém slovenskej ekonomiky – ako a koľko zamestnancov tretích krajín pustiť na náš trh “ sa napokon zrejme vyrieši dohodou medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi. Tí by totiž mali v spoločnej komisii rozhodnúť, v ktorých sektoroch hospodárstva štát povolí neobmedzený prístup pracovníkov napríklad zo Srbska a Ukrajiny.

Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš pre RTVS povedal, že od mája by mali mať zvoľnený režim prijímania pracovníkov z krajín mimo EÚ firmy, ktoré splnia dve kritériá:

– nezamestnanosť v okrese musí byť do 5 percent,

– musí ísť o profesiu, ktorej je nedostatok. Ktoré to sú, o tom by mala rozhodnúť práve spoločná tripartitná komisia.

Podľa doterajších rokovaní medzi vládou a zamestnávateľmi o zmenách v Zákonníku práce sa zdá, že tento návrh firmy nespochybňujú, čiže jeho podoba sa už nebude do leta výrazne meniť.   

Len tam, kde určite chýbajú. Keďže cieľom vlády je pomôcť podnikom nájsť nových ľudí a pritom zaručiť, aby to nezhoršovalo pozíciu slovenských zamestnancov pri vyjednávaní o platoch, môže ísť o dobrú taktiku. Ani odborári nemajú významný dôvod brániť príchodu zahraničných zamestnancov tam, kde podniky naozaj nemôžu nájsť ďalších zamestnancov zo Slovenska.

Ak sa tu dá niečo ministerstvu práce vyčítať, je rýchlosť jeho reakcie. S ich dátami a znalosťou trhu už najmenej dva roky museli vedieť, čo sa deje a že aspoň čiastočnému otvoreniu pracovného trhu sa napokon určite nevyhneme.   

3. SNS nechcela, aby sme sa správali ako napríklad Holanďania

Šéfovia ministerstva obrany tento týždeň pridali ďalšie klamstvá o výbere dodávateľov transportérov pre slovenskú armádu.

Na novoročnej tlačovke sa vrátili k vysvetleniu, prečo odmietli ponuku nemeckého výrobcu a hneď sa dohodli s fínskou firmou Patria. Bolo by to podľa nich obídenie európskych pravidiel o obstarávaní, pretože zmluva s výrobcom nemeckých Boxerov sa mal urobiť cez medzivládnu agentúru OCCAR.

Ak by mali v SNS pravdu, znamenalo by to, že európske pravidlá porušuje všetkých trinásť európskych krajín, ktoré OCCAR vytvorili. Sú medzi nimi napríklad aj Holandsko, Nemecko a Litva, ktoré takto nakupovali práve transportéry.

OCCAR rovnako ako obstarávaciu agentúru NATO pritom spomína ako možný spôsob nákupu aj európska smernica.

Rovnako predstavitelia SNS a ministerstva obrany klamali o nemožnosti uzavrieť dohodu o transportéroch s Nemcami, keď tvrdili, že partner neponúkal zapojenie slovenských firiem do výroby.

Podľa nespochybnených dokumentov to však bolo naopak – nemecká firma Slovensku výslovne ponúkla účasť našich firiem na výrobe Boxera pre slovenskú armádu.

Zapamätať si tie čísla. Sledovanie nových a nových klamstiev SNS pri súťažiach o transportéry sa už môže zdať otravné, ibaže ide o zákazku veľkosti, kde by malo byť strážené a kontrolované všetko.

Pripomeňme, že táto vláda zatiaľ uzavrela len jeden kontrakt za viac ako 300 miliónov eur (prvá časť obchvatu Prešova)  a najbližšie končí podobne veľký železničný tender. Všetky zrušené Plavčanove eurofondy boli tiež za dokopy približne 300 miliónov.

Na väčšie osemkolesové transportéry, o ktorých je práve reč, má pritom vláda nachystaných 400 miliónov eur. A na tie menšie štvorkolesové, pri ktorých ešte existuje teoretická šanca na normálnu súťaž, máme minúť dokopy ďalších 800 miliónov.    

Jednou vetou:

4. Európske centrum pre práva Rómov žaluje naše ministerstvo vnútra v súvislosti s diskriminačnou činnosťou polície, reaguje na to, že minister Kaliňák oznámil plán prijať nový zákon, ktorý by umožňoval štatistiky o „rómskej kriminalite“.

5. Protimonopolný úrad nenašiel pri zákazkách k slovenskému predsedníctvu v EÚ žiadne dôkazy o porušení zákona, skúmal, či firmy, ktoré sa uchádzali napríklad o organizáciu galavečera k uvedeniu loga predsedníctva alebo vyrábali propagačné šoty, nevytvárali kartely.

6. Ryanair bude lietať z Bratislavy do Paríža celoročne dvakrát týždenne, linku doteraz prevádzkoval len ako sezónnu v lete od konca marca do konca októbra.

7. Poisťovne plánujú v tomto roku zvyšovať zdroje pre ambulancie lekárov, potvrdili to VšZP aj Dôvera, o potrebe lepšieho financovania ambulancií hovorí Asociácia súkromných lekárov SR.

8. Združeniu cestných dopravcov Česmad Slovakia mali zmiznúť milióny eur, polícia začala v združení trestné stíhanie, prípad rieši jednotka finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry.

9. Slovenskí bobisti sa napokon nepredstavia na olympijských hrách, pilot Radek Matoušek nesmie štartovať za Slovensko, keďže v uplynulých troch rokoch reprezentoval rodné Česko.

10. Hokejoví tréneri predstavili nomináciu slovenského hokejového tímu na zimné olympijské hry, zo slovenskej ligy ide desať hráčov, zo Slovana žiaden.

Zaujímavé články:

Nie, za Harabinovým politickým pochodom nie je ani stratégia, ani radikálny program (ako sa mylne nazdávajú jeho fanúšikovia), ani odvaha či ideály. Harabina poháňa len pomsta, odveta, urazené ego… A jeho hnev sa prekrýva s hnevom ulice len omylom.

Dag Daniš o Harabinovej túžbe kandidovať na prezidenta. (aktuality.sk)

V Smere im záleží len na jednom: aby ľudia, ktorí chcú vidieť, že sa voči Rómom „pritvrdzuje“, nadobudli dojem, že premiér, minister vnútra i policajný prezident by aj chceli pritvrdiť, ale „ľudskoprávni svätuškári“ im to – tak ako vždy – prekazili a kazia.

Marián Leško o Kaliňákových útokoch na Rómov. (etrend.sk)

Status dňa:

Jednou zo škôl, ktorej dal okresný úrad v Bratislave stopku, je osemročné gymnázium CENADA, ktoré je svojím spôsobom jedinečné – jeho žiakmi sú deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (deti s vysokofunkčným autizmom, Aspergerovým syndrómom, mimoriadnym nadaním…). Vzhľadom na katastrofálnu situáciu ohľadom asistentov učiteľa a tiež realite, že takéto deti nie vždy sú na bežných školách chcené, mi príde rozhodnutie o likvidácii školy ako nanajvýš necitlivé a nepochopiteľné.

Citát dňa:

Strácal som objektivitu pri posudzovaní prieskumov, ktoré som mal, kde sme aj s určitým predstihom videli, že Fico by v druhom kole prehral. Stratil som profesionalitu a ostražitosť. Želanie bolo silnejšie.

Marek Maďarič o tom, prečo ako poradca pri kampani Roberta Fica nevšimol jeho nízke šance v druhom kole.

Shooty:

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie