Denník N

Štát oberá dôchodcov z druhého piliera mesačne o desiatky eur, Most to chce zmeniť

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Štátny tajomník z Mosta-Híd naznačuje, že sporitelia by od štátu mali mať o 15 až 20 eur vyššie dôchodky.

Štát neplatí ľuďom, ktorí sú aj v druhom pilieri, také dôchodky, ako by mal, keby zohľadnil to, koľko naozaj zaplatili Sociálnej poisťovni počas pracovného života na dôchodky.

Pravidlá sú nastavené tak, že Sociálna poisťovňa sporiteľom skráti vyrátaný dôchodok výraznejšie, ako to zodpovedá odvodom, ktoré jej v skutočnosti zaplatili na dôchodky. Aj keď je to tak v zákone nastavené roky, vážnejšie sa o tom začína debatovať až teraz, keď štát začal vyplácať penzie prvým dôchodcom, ktorí boli aj v druhom pilieri.

„Krátenie dôchodkov je nespravodlivé, lebo nezohľadňuje všetky odvody na dôchodkové poistenie,“ hovorí štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna, ktorý má pod sebou na ministerstve dôchodkovú agendu.

Tvrdí, že je to taká zásadná vec, že to úplne mení obraz o tom, či je dvojpilierový systém výhodný, alebo nie je. Podľa neho je to podstatnejšie než to, aký veľký odvod sa platí do druhého piliera. Keby sa pravidlá upravili, ľuďom, ktorí sú aj v druhom pilieri, by Sociálna poisťovňa vyplácala o 15 až 20 eur mesačne vyššie dôchodky.

V súčte by mal človek, ktorý je aj v druhom pilieri, pravdepodobne na konci vyšší príjem ako keby bol len v prvom pilieri, lebo by reálne zodpovedal tomu, koľko na dôchodok platil.

Sporiteľom by to pomohlo

Švejna predpokladá, že návrh bude mať v strane Most-Híd podporu. No netrúfa si povedať, či ho podporia aj ďalší koaliční partneri – Smer a SNS.

Zmena by nestála veľa, v tomto roku by bolo menej ako milión eur. V roku 2025,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie