Denník N

Česko čaká týždeň, z ktorého nám bude zle

Inzerát, ktorý si zaplatili Zemanovi podporovatelia, a jeho paródia, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach. Reprofoto – Deník/Facebook Jiřího Drahoša
Inzerát, ktorý si zaplatili Zemanovi podporovatelia, a jeho paródia, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach. Reprofoto – Deník/Facebook Jiřího Drahoša

Zeman zneužíva strach, ktorý pomáhala vypestovať väčšina českých politikov. Vrátane tých, čo dnes bojujú za Drahoša.

Bilbordy a inzeráty obviňujúce Jiřího Drahoša z toho, že nechce dosť razantne brániť príchodu imigrantov do Česka, určite nie sú tým najhorším, čo Miloš Zeman a jeho ľudia pred voľbami vytiahnu.

Podobná kampaň na diskreditáciu protikandidátov súčasného českého prezidenta beží na sociálnych sieťach a proruských konšpiračných weboch už dlho. A rovnaké metódy Zeman a spol. použili i pred predchádzajúcou voľbou hlavy štátu.

Počas týždňa zostávajúceho do druhého kola to bude iba horšie a horšie – úmerne tomu, ako porastie strach Zemana, jeho blízkych, politických spojencov a sponzorov (vrátane tých z bližšieho a vzdialenejšieho východu), aby neprišli o svoju moc a o vplyv, uplatňovaný okrem iných aj cez tohto populistického hulváta na Pražskom hrade.

Zeman vie, že pred piatimi rokmi klamstvá zabrali a pomohli mu v druhom kole poraziť Karla Schwarzenberga. Bol by viac než zázrak, ak by ich teraz nevyužil. Najmä ak je na tom po prvom kole oveľa horšie, než dúfal.

Treba však pripomenúť jednu vec. Rovnako ako vtedy, aj teraz platí, že Zeman síce klame a rozdáva zákerné podpásovky, nie je to však zďaleka len jeho zásluha, že pred piatimi rokmi zafungovali a možno zafungujú i teraz.

Rozšírenú českú paranoju zo sudetských Nemcov, ktorú Zeman zneužil proti Schwarzenbergovi, on sám nevymyslel. V časoch komunizmu bola oficiálnou ideológiou a aj po páde totality ju starostlivo a dlho pestovala veľká časť českej politickej a intelektuálnej elity i médií.

S paranoidným strachom z imigrantov, neschopným diferencovať medzi ekonomickými migrantmi a utečencami, je to ešte horšie. V jeho vytrvalom pestovaní je česká politická elita až na drobné výnimky jednotná a v tejto záslužnej činnosti ju opäť podporuje veľká časť intelektuálnej elity a médií.

Vrátane tých, čo sa dnes bijú za Drahoša a sú pohoršení Zemanovými klamstvami. Ak konšpirácie a strašenie imigrantmi zafungujú a Zeman zostane prezidentom, nebudú sa mať na čo sťažovať. Sami usilovne kyprili pôdu, umožnili im rozkvitnúť a spolurozhodnúť o výsledku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Prezidentské voľby v ČR

Komentáre

Teraz najčítanejšie