Denník N

Volajú ich armáda krások, pre Kimov plagát plakali. Na olympiádu pošle KĽDR svoje slávne roztlieskavačky

Úlohou roztlieskavačiek z KĽDR je hlavne očariť Juhokórejčanov.

Portréty vodcov sú v Severnej Kórei posvätné a nesmie sa im nič stať. V 60. rokoch jeden radikálny ľavicový akademik z Južnej Kórey, ktorý emigroval do KĽDR, spáchal samovraždu po tom, čo nechtiac rozbil obraz Kim Ir-sena.

„Bola to racionálna voľba. Preferoval rýchlu smrť v relatívnom pohodlí svojho bytu ako pomalú smrť vo väzení,“ napísal ruský koreanista Andrej Lankov.

O tom, aký posvätný je obraz vodcu krajiny v severokórejskej spoločnosti, sa mohli presvedčiť aj Juhokórejčania v roku 2003. Na univerziádu v Južnej Kórei poslala Severná Kórea výpravu vyše tristo roztlieskavačiek. Ide o skupinu prísne vybraných žien okolo dvadsiatky, ktoré povzbudzujú severokórejských športovcov. Hovorí sa im aj „armáda krások“.

Zmáčané plagáty

Ich kolóna šiestich autobusov sa práve vracala zo súťaže lukostrelcov, keď si všimli, že na tyčiach viselo niekoľko transparentov, na ktorých bol zobrazený vtedajší vodca KĽDR Kim Čong-il, ako si podáva ruku s vtedajším juhokórejským prezidentom. Plagáty boli zmáčané dažďom.

Keď to ženy uvideli, prinútili šoférov zastaviť (podľa miestnych médií dokonca jednému z nich stúpili na nohu, aby zabrzdil). Nato 30 až 40 z nich vyšlo z autobusov a s hrôzou v očiach ukazovali na zničené transparenty s Kim Čong-ilom. Niektoré mali slzy v očiach.

„Fanúšičky zo Severnej Kórey nahlas bedákali, ako ženy, ktoré prišli o svojich manželov,“ povedal podľa novín Chosun Ilbo jeden nemenovaný policajt.

Ženy následne vyliezli na dvojmetrovú tyč,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie