Denník N

Čisláka sa pokúsia odvolať. Je to jediný minister, ktorého kritizoval Kiska aj Fico (profil)

Zvolenskú vystriedal Čislák. Prezident Kiska ho o pár mesiacov neskôr kritizoval za nečinnosť. Foto – TASR
Zvolenskú vystriedal Čislák. Prezident Kiska ho o pár mesiacov neskôr kritizoval za nečinnosť. Foto – TASR

Minister zdravotníctva je vo funkcii päť mesiacov a poslanci sa ho pokúsia v stredu odvolať. Raši hovorí o politickom divadle opozície.

Viliam Čislák nie je výrazný minister zdravotníctva. Do funkcie nastúpil z postu štátneho tajomníka po Zuzane Zvolenskej, ktorá koncom minulého roku z čela ministerstva odstúpila pre kauzu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

Čisláka sa pokúsi v stredu opozícia odvolať. Na to, aby vo funkcii skončil, by však opoziční poslanci potrebovali hlasy Smeru.

„Je to politické divadlo opozície,“ hovorí o odvolávaní Čisláka Richard Raši (Smer), exminister a šéf parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Tvrdí, že Smer odvolanie Čisláka nepodporí.

Raši kritizuje, že opoziční poslanci nepočkali na správu o stave zdravotníctva, ktorú má Čislák predložiť do budúceho týždňa. „Opozícia sama nevie, čo robí – najprv chce správu a potom na ňu ani nepočká a dá návrh na odvolávanie,“ dodal Raši.

Ako jediného ministra pritom Čisláka priamo kritizoval prezident Andrej Kiska a v pondelok pri odpočte vlády ho ako jediného spomenul aj premiér Robert Fico. Vyzval ho, aby pracoval efektívnejšie a bezodkladne začal riešiť všetky kontroverzné témy v rezorte.

Búrlivé obdobie

Čislák do funkcie ministra nastúpil v čase, keď ľudia po zverejnení nákupu CT v Piešťanoch protestovali v Bratislave aj v Košiciach proti rozkrádaniu v zdravotníctve. Pavol Paška sa po tomto tlaku vzdal postu predsedu parlamentu. V minulosti bol totiž jedným z majiteľov firmy Medical Group, ktorá mala CT-prístroj do piešťanskej nemocnice dodať.

Tesne po nástupe Čisláka do ministerského kresla zverejnili SME a Transparency International kauzu predražených dlhoročných kontraktov na zabezpečovanie stravy v nemocniciach. Čislák rýchlo odvolal štyroch riaditeľov z týchto nemocníc, o funkciu prišiel aj vedúci služobného úradu Martin Senčák.

V reakcii na drahé nákupy nemocníc Čislák sľúbil, že pripravia porovnávanie cien, aby bolo jasné, za koľko by nemocnice mali nakupovať a kedy je už suma príliš vysoká. K tomu však nedošlo – od decembra ministerstvo porovnávanie cien nepripravilo.

Miesta majú, len iné

Minister nepredstavil ani iné výrazné zmeny. A odvolaní riaditelia ostali v nemocniciach väčšinou na o niečo nižších pozíciách námestníkov, referentov či poradcov.

„Pozitívne som hodnotila odvolanie riaditeľov nemocníc a vedúceho služobného úradu Martina Senčáka v reakcii na stravovacie tendre aj prísľub opatrení na väčšiu transparentnosť a efektívnosť, napríklad cenové porovnania pri nákupoch zo strany nemocníc alebo centrálne obstarávanie,“ povedala analytička Transparency International Zuzana Dančíková.

Senčák sa však stal podpredsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Minister bez presvedčivej analýzy vyhlásil, že tendre neboli predražené, a sľubované kroky sú v nedohľadne, dodáva Dančíková.

„Nečinnosť je o to horšia, že ministerstvo sa v nasledujúcich mesiacoch chystá opäť rozdať viac ako 20 miliónov eur na nákupy zdravotníckej a IT techniky.“

Personálne zmeny kritizujú aj opoziční poslanci, ktorí tým odôvodňujú aj odvolávanie ministra. „Tieto personálne rošády sú absolútnym výsmechom vyvodzovania osobnej zodpovednosti za porušenie zákona a netransparentný tender,“ napísali v odôvodnení, prečo chcú Čisláka odvolať.

Z jeho krokov podľa opozičných poslancov vyplýva, že hlavnou misiou Čislákovho pôsobenia na ministerstve je zahladiť stopy po netransparentných tendroch a zabezpečiť ľuďom, ktorí ich zavinili, lukratívne miesta v štátnej správe.

Kiska ho nešetril

„Minister doposiaľ nepresvedčil o tom, že vie, ako dosiahnuť kvalitnejšie, efektívnejšie a transparentnejšie zdravotníctvo, a že o to má skutočne záujem. Jeho riešenia sú polovičaté,“ hovorí Dančíková.

Za nečinnosť kritizoval ministra Čisláka pred mesiacom aj prezident Andrej Kiska. Inicioval stretnutie a chcel na ňom počuť, aké kroky minister robí, aby bolo zdravotníctvo transparentnejšie.

„Musím, žiaľ, skonštatovať, že som nepočul žiadne – opakujem: absolútne žiadne – jasné informácie o opatreniach, ktoré by minister už prijal, aby sa zastavilo neefektívne a netransparentné nakladanie s peniazmi v zdravotníctve. A termín, kedy také opatrenia prijme, som nepočul,“ povedal Kiska po stretnutí s Čislákom.

Iného ministra prezident Kiska takto otvorene nekritizoval.

Minister však jeho kritiku zľahčoval. Kiskov prejav po stretnutí označil za vopred pripravené mediálne vystúpenie, ktoré nesúviselo s obsahom ich pondelkového stretnutia.

„Bez ohľadu na dnešné vystúpenie prezidenta SR, ktorý v oblasti zdravotníctva nemá žiadnu zodpovednosť ani kompetencie, si vláda bude aj v tomto sektore plniť svoje programové vyhlásenie,“ dodal Čislák.

Výrazne sa pritom Čisláka nezastáva ani premiér Robert Fico. Povedal, že post ministra zdravotníctva je za trest.

„Očakávajú sa od neho konkrétne výsledky, kde treba upokojovať situáciu, riešiť situáciu, a je len na ňom, do akej miery to bude zvládať,“ povedal premiér.

„Rozhovory s pánom premiérom neberiem ako tlak, ale ako normálnu súčasť komunikácie v rámci vlády. Je prirodzené, že premiér sa zaujíma o dianie v rezortoch,“ povedal Čislák.

Pseudokauza

Čislák však najviac pobúril vyjadreniami, že kauza CT, pre ktorú skončili vo funkciách Zvolenská, Paška aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, je pseudokauza. „Podľa mňa to je pseudokauza. Tam sa nenašiel rozdiel 50 percent, ktoré by lietali vo vzduchu,“ povedal Čislák v relácii RTVS.

Dodal, že odchod Zvolenskej bolo politické riešenie. Čaká však na skončenie vyšetrovania.

„Pred niekoľkými dňami sa stalo niečo, čo urobilo z personálnych zmien pred štyrmi mesiacmi len gesto, ak nie rovno politické divadlo. Minister zdravotníctva totiž verejnosti pred pár dňami oznámil, že udalosti, vďaka ktorým sa stal koncom minulého roka ministrom, boli vraj len ‚pseudokauza‘ a ‚bežný biznis‘,“ reagoval na jeho vyjadrenia Kiska vo svojom stanovisku.

Ak minister niečo také tvrdí, mal by to vedieť podľa Dančíkovej vedieť obhájiť analýzami.  „Zľahčujúce vyjadrenia na margo odvolania ministerky Zvolenskej a súvisiacich obstarávacích nemocničných káuz zase dávajú za pravdu tvrdeniam, že odvolanie Zvolenskej bolo len marketingovým ťahom premiéra voči voličom, pričom sa v realite v zásade nič podstatnejšie nezmenilo,“ hovorí analytik INEKO Dušan Zachar.

Žilinu riešil neskoro

Čislák zatiaľ nezažehnal ani krízu vo Fakultnej nemocnici v Žiline, kde dalo výpoveď 25 sestier z centrálnej jednotky intenzívnej starostlivosti a výpoveďami tam hrozili aj lekári.

Nakoniec minister odvolal šéfa nemocnice Štefana Voláka, ktorý sa stal známym najmä po tom, ako Markíza zverejnila informáciu, že ozdravný plán nemocnice pripravil kotolník a  Volákov sused. Niekoľko týždňov pred odvolaním pritom ministerstvo Voláka bránilo.

Problémy žilinskej nemocnice Čislák nezačal riešiť sám. „Premiér Fico ho musel upozorniť, aby sa začal venovať situácii v nepokojnej žilinskej nemocnici. To vyvoláva oprávnený dojem, že o mnohých veciach v rezorte zdravotníctva nerozhoduje minister Čislák,“ hovorí Zachar.

V žilinskej nemocnici problémy pretrvávajú. Tento týždeň by sa mali stretnúť zdravotníci s ministrom, aby ich riešili.

Zmeny nepriniesol

Čislák za päť mesiacov nepriniesol ani žiadne výrazné systémové zmeny. Najviac sa diskutovalo o zmene v poplatkoch, pri ktorých štát zrušil možnosť ich výberu za prednostné vyšetrenia u lekárov.  Zachar však upozorňuje, že podľa neho nové pravidlá v poplatkoch prinesú ešte väčší chaos pri ich vyberaní.

O elektronizácii zdravotníctva či systéme DRG, ktorý by mal zaručiť, že nemocnice za rovnaké výkony dostanú rovnaké peniaze od poisťovní, Čislák mlčí. Za neskoré zavádzanie týchto systémových zmien pritom Slovensko kritizuje aj Európska komisia.

Nevrátil sa ani k projektu jednej poisťovne, ktorý s odôvodnením, že naň nie sú peniaze, zastavila už Zvolenská. V prvých rokoch druhej Ficovej vlády sa však tento projekt prezentoval ako hotová vec.

Čislák pokračuje vo viacerých opatreniach, ktoré začala Zvolenská. „Neprišiel s niečím novým, čo je však vzhľadom na druhú polovicu volebného obdobia aj vcelku pochopiteľné,“ hovorí Zachar.

Až za Čisláka sa spustil tender na to, kto postaví, zaplatí a 30 rokov bude prevádzkovať PPP nemocnicu v Bratislave. Do prvej fázy projektu sa prihlásilo sedem záujemcov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie