Denník N

Prečo sa Lukašenko bojí Putina a každý chce byť v Minsku taxikárom

Komplikované vzťahy: Lukašenko a Putin. Foto – TASR/AP
Komplikované vzťahy: Lukašenko a Putin. Foto – TASR/AP

Bieloruský prezident odkazuje Európe, že sú aj horší diktátori ako on, a myslí pritom na vodcu v Kremli. Bielorusku vládne už vyše 20 rokov a zrejme na tom nič nezmenia ani novembrové prezidentské voľby.

„Už nie som posledný európsky diktátor. Sú diktátori horší ako ja, nie? Som už menšie zlo,“ povedal nedávno s úsmevom bieloruský prezident Alexander Lukašenko v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

A mal na mysli ruského kolegu Vladimira Putina.

Strach z Putina

Odkedy Rusko anektovalo Krym a podporuje proruských separatistov na východe Ukrajiny, ocitlo sa Bielorusko v nepríjemnej situácii.

„Všetci vieme, že môžeme byť ďalší na rade,“ hovorí bieloruský opozičný politik Vincuk Viačorka, ktorý nedávno na pozvanie organizácie Človek v ohrození navštívil Slovensko.

Lukašenko odsúdil anexiu Krymu a k politike Ruska voči Ukrajine sa vyjadruje často veľmi kriticky. Práve v Minsku sa odohrali vlani v septembri a v polovici februára kľúčové mierové rozhovory o vojnovom konflikte na východe Ukrajiny.

Síce vojnu nezastavili, ale podľa západných politikov sú dohody z Minska jedinou šancou, aby sa z konfliktu na Donbase nestala totálna vojna.

„Správa sa ako mierotvorca, ale nie je neutrálny. Na vojnových základniach sú ruskí vojaci a nad hlavami nám lietajú ich stíhačky. Do otvorenej konfrontácie s Putinom by nešiel. Bojí sa Ruska, na druhej strane však verbálne podporuje Ukrajincov, veľa Bielorusov je na ich strane, takže by šiel proti sebe, keby to nerobil,“ rozpráva Viačorka.

„Lukašenko tvrdí, že sa zmenil. Stále je však ten istý, hrá svoju hru na obe strany šikovne ďalej a naďalej drží vo väzení niekoľko politických väzňov,“ dodáva o najdlhšie vládnucom politikovi v Európe.

Týždenník Economist v poslednom čísle pripomína, že v roku 2010 po prezidentských voľbách skončilo sedem z deviatich kandidátov vo väzení a Bielorusko ostáva jedinou krajinou Európy, kde platí trest smrti. Vlani popravili troch ľudí.

Ukrajinský sentiment a ekonomická kríza

Napriek tomu sa však niečo zmenilo. V uliciach Minska od ukrajinskej krízy pomerne často pochodujú mladí ľudia s ukrajinskými modrožltými vlajkami a doma zakázanými červeno-bielymi zástavami (farby pôvodnej vlajky Bieloruska).

Koncom marca, keď opozícia tradične oslavuje bieloruskú nezávislosť, si so sebou zobrali aj transparenty „Rusko = vojna“.

A polícia ani bieloruská tajná služba KGB nezasiahla.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie