Denník N

Štefunko povedie Progresívne Slovensko: Nie sme žiadni vítači imigrantov

Ivan Štefunko. Foto N – Vladimír Šimíček
Ivan Štefunko. Foto N – Vladimír Šimíček

Trúfame si na desať až pätnásť percent, hovorí nový predseda hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko. Odmieta vládu so Smerom a hovorí, že spájanie sa so stranou Miroslava Beblavého „nie je na programe dňa“.

Snem nového hnutia Progresívne Slovensko zvolil za svojho predsedu Ivana Štefunka (40). V rozhovore hovorí:

  • či má na to, aby bol lídrom politickej strany,
  • aký je vzťah hnutia a bystrického župana Jána Luntera,
  • aký je rozdiel medzi nimi a stranou Miroslava Beblavého,
  • čo hovorí na výčitky Richarda Sulíka, že sú proimigrační ľavičiari,
  • aj či môže jeho politickú dráhu ovplyvniť podnikanie so skupinou Pro Partners.

Keď Progresívne Slovensko vznikalo, novinári sa vás pýtali, kto bude vašou tvárou. Najprv sa špekulovalo, či to bude Andrej Kiska, potom, či oslovíte Ivetu Radičovú. Nakoniec ste predsedom vy. Neberte to zle, ale – bude to stačiť?

Bude to stačiť, lebo sme postavili veľmi dobrý tím ľudí, ktorí sa vzájomne dopĺňajú, a do budúcna budú pribúdať ďalšie osobnosti. Nie som líder, ktorý búcha do stola; som ten, kto vie združovať ľudí. Sme partia, kde má každý svoj príbeh a každý má aj čo povedať do fungovania hnutia.

Na Slovensku sme však zvyknutí skôr na strany postavené na silných lídroch.

My robíme všetko inak.

Mohol sa stať predsedom Progresívneho Slovenska niekto iný?

Mohol, ale nestal. Minimálne traja či štyria ľudia mohli byť pokojne predsedami. Nakoniec sme zrejme vyšli najmä z toho, že som dal väčšinu ľudí dokopy. Každého jedného človeka som s našou myšlienkou oslovil ja alebo Martin Filko. Okrem toho, ono nie je úplne jednoduché stať sa lídrom neparlamentnej strany, ktorá má pred sebou veľa bojov.

Sledujem Miroslava Beblavého, ktorý má tiež ambíciu viesť novú vlastnú stranu, Spolu. V poslednom čase o ňom vychádzajú promo články v bulvári, napríklad o tom, ako sa zoznámil so ženou, na Facebooku zverejňuje vtipy s mačičkami a dokonca začal blogovať na portáli pre mladých, refresher.sk – zrejme aby ukázal voličom svoju ľudskú stránku. Čo budete robiť vy, aby ste presvedčili, že ste tiež človek?

Budem venovať najbližšie dva roky svojho života chodeniu po Slovensku a ukazovaniu svojej ozajstnej tváre.

To je všetko? Nové strany zväčša skúšajú rôzne marketingové triky. Keď do Siete prišiel politický marketér Radovan Choleva, lídrom vyzliekol kravaty a vyhrnul im košele. V Progresívnom Slovensku nemáte manuál, ako z vás spraviť populárneho lídra?

Nemáme, ideme po obsahu a ten nám zvýši popularitu. Marketing nie je niečo, čím sa momentálne zaoberám. Naozaj sa venujem tomu, ako zmeniť túto krajinu – to je dôvod, prečo my všetci ideme do politiky. Je zaujímavé, že na Progresívnom Slovensku nikto nespochybňuje, či sme kompetentní – to každý uznáva, že sme. Ale všetci riešia, či budeme vedieť pritiahnuť ľudí. Je to trochu špecifická vlastnosť slovenských komentárov. Na druhú stranu, ja počúvam ľudí, nechám si poradiť, a keď prídu s niečím, čo nie je odtrhnuté od reality, tak s tým budem v pohode. No odmietam byť za Mickey Mousa. Politik sa nemusí vyzliekať donaha, aby bol iný.

Je na Slovensku nejaká osobnosť, ktorú ste lákali do hnutia, ale dala vám košom?

Je niekto, koho som oslovil, a zatiaľ povedal: „Ešte nie.“

Kto to je?

To vám nemôžem povedať. Dôvody, prečo ľudia hovoria „ešte nie“, sú v zásade dva.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Progresívne Slovensko

Teraz najčítanejšie