Denník N

Prešovský policajný dôstojník kritizuje rómsku organizáciu, ktorej sa nepáčia Kaliňákove opatrenia

Robert Kaliňák a Tibor Gašpar v Krompachoch. foto – TASR
Robert Kaliňák a Tibor Gašpar v Krompachoch. foto – TASR

Otvorený list nazval zástupca krajského riaditeľa v Prešove František Leško Policajná frustrácia.

Zástupca krajského riaditeľa v Prešove František Leško kritizuje Európske centrum pre práva Rómov, ktorému sa nepáčia opatrenia pre Rómov avizované ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Napísal otvorený list s názvom Policajná frustrácia.

„Ak mám byť úprimný, už ma unavuje hľadať čo najvhodnejší a z obáv z akýchsi mienkotvorných inštitúcií primeraný slovník plný korektnosti a akceptovateľnosti. Poviem to na plné ústa, že po 25-ročnej službe v Policajnom zbore sa mi čoraz častejšie stáva, že mi už nielen občania Medzilaboriec či Sabinova povedia, že strácame rok čo rok schopnosť ochrániť slušných ľudí tejto krajiny,“ píše v otvorenom liste.

„Vrcholových predstaviteľov Európskeho centra pre práva Rómov pozývam, tak ako som svojho času pozýval verejnú ochrankyňu práv pani Dubovcovú, na návštevu nielen rómskych lokalít Prešovského a Košického kraja, ale aj na návštevu základných útvarov Policajného zboru pôsobiacich v týchto lokalitách, porozprávať sa o denno-nočných skúsenostiach policajtov s najzaostalejšími a najchudobnejšími osadníkmi s často pokriveným hodnotovým rebríkom. Pani Dubovcová však neprišla a ani neodpovedala na oficiálny list funkcionárov KR PZ Prešov adresovaný samotnému úradu verejnej ochrankyne práv.“

Tlačovka v Krompachoch

Minister vnútra pred týždňom v rómskej osade v Krompachoch predstavil spolu s policajným prezidentom Tiborom Gašparom návrhy na boj s „rómskou“ kriminalitou.

Kaliňák hovoril o novom „zákone o potláčaní kriminality rómskych osád“ a o zámere zmeniť ústavu tak, aby „sa povinnosti dostali pred práva“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie