Denník N

Progresívne Slovensko na sneme vylúčilo Smer, vo vedení má tri ženy

Snem Progresívneho Slovenska. Foto N – Vladimír Šimíček
Snem Progresívneho Slovenska. Foto N – Vladimír Šimíček

Podpredsedníčkami hnutia sa stali právnička Zuzana Čaputová, aktivistka Irena Bihariová a dramaturgička a producentka Zora Jaurová.

Opravená sivá hala v priemyselnej štvrti Žiliny pôsobí medzi ostatnými budovami v okolí trochu hipstersky a moderne. Zrejme preto si ju za miesto svojho prvého snemu vybrala strana, ktorá sama seba nazýva „progresívnou“.

Väčšinu veľkej sály vo vnútri zaberajú stovky bielych stoličiek. V sobotu dopoludnia, počas neoficiálnej časti snemu, sála pôsobí poloprázdne. Až neskôr, popoludní, sa k 120 zakladajúcim členom pridávajú priaznivci a podporovatelia. Progresívne Slovensko tvrdí, že sú iní ako ostatné strany, a preto je iný aj ich snem. Prizvali aj verejnosť.

Než sa začali podvečerné príhovory rečníkov, volilo sa aj vedenie. Hnutie povedie IT podnikateľ Ivan Štefunko, ktorý tak ako uchádzači o podpredsednícke miesta nemal protikandidáta. „Slovensko je lepšie ako jeho súčasná politická reprezentácia,“ burcoval Štefunko stovky účastníkov snemu.

V najužšom vedení hnutia sú hneď tri ženy. Podpredsedníčkami Progresívneho Slovensko (PS) sa stali právnička Zuzana Čaputová, aktivistka Irena Bihariová a dramaturgička a producentka Zora Jaurová.

Dopĺňajú ich dvaja muži: podpredsedom sa stal aj zakladateľ Websupportu Michal Truban a politológ Michal Šimečka.

Tlačovka Progresívneho Slovenska. Foto N – Vladimír Šimíček

Nie Smeru, v každej strane niekto prekáža

V predsedníctve hnutia bude ďalších sedem ľudí, okrem iných aj jediný poslanec parlamentu, Martin Poliačik, ktorý vlani opustil stranu Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka. Vo vedení je aj bezpečnostný analytik Martin Dubéci, ktorý v roku 2016 neúspešne kandidoval do Národnej rady za Most-Híd.

Práve Richard Sulík často hovorí o Progresívnom Slovensku ako o novej ľavicovej strane. Štefunkovo hnutie s tým nesúhlasí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Progresívne Slovensko

Zuzana Čaputová

Teraz najčítanejšie