Denník N

Newsfilter: Opozícia sa spamätáva, no už jej nezostáva veľa času na boj s Ficom

Snem Progresívneho Slovenska. Foto N – Vladimír Šimíček
Snem Progresívneho Slovenska. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Progresívne Slovensko malo prvý snem. 2. Slovenskí chodci možno budú mať absolútnu prednosť na priechodoch. 3. Nová stratégia polície robí z Rómov kriminálnikov + krátke správy, nový Shooty, status a citát víkendu a odkaz MMŠ.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Správy víkendu vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Progresívne Slovensko malo prvý snem, súboj o veľmi podobných voličov už prebieha mesiace

Od tohto víkendu má Slovensko novú politickú stranu Progresívne Slovensko s predsedom Ivanom Štefunkom, niekoľkými známymi tvárami, 121 zakladajúcimi členmi a s víziou Slovensko 2030. Nie je to žiadne prekvapenie, pretože progresívci ohlasovali stranu pomerne dlho, a teda jediné, čo sa cez tento víkend formálne zavŕšilo, je, že progresívci a ľudia okolo Beblavého s Mihálom budú dve nezávislé strany. Kto dúfal v ich spojenie, je buď sklamaný, alebo verí, že sa to ešte len stane.

Dva roky do volieb. Ani jednej z dvoch nových strán zatiaľ nevieme priradiť žiadne objektívne volebné preferencie, môžeme len pocitovo odhadovať, že majú šancu sa aspoň priblížiť k hranici zvoliteľnosti. No s tým, ako sa budú profilovať a ako budú pribúdať prieskumy, bude rásť naliehavosť otázky, či pre ne nie je zbytočným rizikom vystupovať pred voličmi samostatne.

Prípadné spojenie už nikdy nebude také ľahké ako pred založením strany, ale nebude ani neuskutočniteľné, pokiaľ si to ony samy medzi sebou nepokazia. Ak ich lídri zostanú rovnako racionálni, ako doteraz vystupovali, tak spojenie či volebná koalícia zostanú v hre do poslednej možnej chvíle, aby nakoniec mohlo padnúť pragmatické rozhodnutie.

Dve polovice Slovenska. Každý má právo založiť si stranu a robiť politiku sebe vlastným spôsobom. No akokoľvek sa obe strany líšia motívmi, spôsobmi, prioritami či osobnosťami, v tejto chvíli sú ako dve vajcia v jednom hniezde. Všeobecná znalosť oboch značiek je zrejme minimálna, a ak niekde vyskakuje, tak u rovnakých voličov.

Možno sa progresívcom skutočne podarí vytvoriť obraz ľavicovosti, resp. nepravicovosti, aby potom mohli brať voličov Ficovi. A, naopak, Beblavý s Mihálom zase možno dajú alternatívu ľuďom, ktorým prekáža Sulíkov slovník. No nato ešte musia obe veľmi pridať a do volieb zostávajú už len dva roky. Šanca, že tá polovica Slovenska, ktorá nevolí Smer, SNS, Kotlebu a Kollára, sa dovtedy zväčší, tu síce je, ale nedá sa na ňu spoliehať.

Bola by škoda, keby Progresívne Slovensko a Spolu zostali konkurentmi až dovtedy, kým voliči nerozhodnú, kto z nich je životaschopnejší. Pretože to by mohlo znamenať napríklad ďalšie štyri roky vlády bez účasti ich oboch.

2. Slovenskí chodci možno budú mať absolútnu prednosť na priechodoch

Policajný viceprezident Miroslav Ábel cez týždeň vyhlásil, že polícia pripravuje zmenu zákona, ktorá dá chodcom na priechodoch absolútnu prednosť. Neabsolútnu prednosť majú chodci od roku 2011 a znamená, že vstúpiť na priechod smú len vtedy, ak im to umožňuje vzdialenosť a rýchlosť prichádzajúceho auta. Nová úprava by zodpovednosť za túto kalkuláciu formálne prehodila na vodičov. Mali by predvídať, že sa chodec chystá vstúpiť na cestu.

Pätina zomiera na priechode. Policajné štatistiky o doprave sú vo všeobecnosti veľmi slabé. Nevieme, koľko kontrol dodržiavania súčasného zákona polícia urobila či koľko udelila pokút za nedanie prednosti chodcom. Viceprezident poskytol k téme len jediné dôležité číslo: pätina zo 49 vlani usmrtených chodcov zomrela na priechode. Avšak aj bez štatistík môžeme povedať, že kultúra vodičov zaostáva za svetom o desaťročia. Každý, kto už bol v civilizovaných krajinách, vie, ako absolútna prednosť funguje: tak, ako by mala fungovať neabsolútna prednosť, keby ju vodiči dodržiavali. To znamená, že nebrzdia až v momente, keď vidia chodca na zebre, ale keď vedia, že na ňu vstúpi. Nato nie sú potrebné žiadne výpočty rýchlosti a vzdialenosti – stačí k tomu úsudok, ktorého by mal byť schopný každý, kto má vodičské oprávnenie.

Myslia to vážne? Policajný zámer vyvoláva dve hlavné otázky. Prvá je, či je priechodný. Minister vnútra Kaliňák totiž dosiahol, že čokoľvek, čo prichádza z prostredia jeho vplyvu, je podozrivé z nepripravenosti, nedôslednosti a zo snahy nastoľovať nové témy na prekrytie starých. V tejto chvíli teda ani nevieme, ako vážne máme brať vyhlásenia policajného viceprezidenta, resp. či je polícia a ministerstvo pripravené obstáť argumentačne v boji s prirodzenými odporcami takýchto zmien.

Zákon nebude stačiť. Druhá otázka súvisí s pripravenosťou krajiny na absolútnu prednosť. Väčšina dnešných vodičov sa naučila šoférovať „v starej škole“, kde boli chodci či cyklisti chápaní ako prekážka na ceste.

Zaviesť do tohto kultúrneho prostredia absolútnu prednosť je potrebný, ale nie postačujúci krok. Nový zákon by nevyhnutne mala sprevádzať „výchovná“ kampaň a po jeho zavedení by mali policajti rozhodne viac ako doteraz stáť pri priechodoch s pripravenými bločkami.

3. Nová policajná stratégia: Rómovia sú kriminálnici, dovoľte nám ochrániť vás

To, čo sa pred vyše týždňom začalo tlačovkou ministra vnútra pred osadou v Krompachoch, má toľko pokračovaní, že to pokojne môžeme nazývať systematickým útokom na spoločenské status quo. Na to, že je to marketingový manéver, ktorého cieľom je stýkrát žehliť Kaliňákovu kriminálnickú povesť, môže nová policajná stratégia napáchať dlhodobé škody a vrátiť Slovensko o roky späť.

Otvorený list z Prešova. Najprv sa koncom minulého týždňa zjavil otvorený list akéhosi prešovského policajného šéfa so štylistickým talentom Erika Tomáša, ktorý zhrnul všetky existujúce rómske stereotypy, aby sa vypointoval pochvalou Kaliňákovi a želaním, aby už viac slniečkari s ombudsmankou na čele nebránili policajtom v ich práci – teda v našej ochrane pred rómskymi kriminálnikmi. O účinkoch listu sa mohli Kaliňákovi stratégovia presvedčiť hneď, ako ho dali na oficiálny facebookový profil polície – okrem spontánnych prejavov ľudového rasizmu (cigáni jedia psov, všetko dostávajú zadarmo) tam bolo aj to, čo chcú počuť: že ich ľudia považujú za „chránený druh“.

Pochvala od Fica. Kaliňáka cez víkend pochválil aj Fico v Sobotných dialógoch. Premiér odmietol, že by bola rómska kriminalita len novoobjavenou ministrovou témou; práve naopak, Kaliňák podľa neho robí systémovú prácu, významne posilnil políciu a znížil kriminalitu. Načo teda potrebuje nový zákon na boj s Rómami?

Čo nám chce Kaliňák povedať? Pointa tejto smeráckej bubliny prišla v nedeľu z úst ministra vnútra: „Chceme potláčať kriminalitu rómskych osád. Ak to nevyriešime, nevytvoríme lepší vzťah medzi majoritou a minoritou.“ Rozumiete, však? Rómsky problém sú kriminálnici v osade, polícia nás chce pred nimi chrániť, a keď jej to zákonom umožníme, už žiadny problém s Rómami nebude.

Táto stratégia má dva vážne nedostatky, pre ktoré nebude fungovať. Prvým je, že hoci je miera rasizmu v spoločnosti vysoká, stúpa informovanosť ľudí a dnes bude ťažšie než pred desiatimi rokmi presvedčiť voličov, že rómsky problém je taký jednoduchý, že naň stačí posilniť políciu. A po druhé – je stále viac voličov, ktorým žiadna rómska osada nevytlačí z hlavy Bašternáka, Kaliňáka, Bonaparta a vratky DPH.

Jednou vetou:

4. Prípad daňových podvodov z mája minulého roka za štyri milióny eur rieši Národná kriminálna agentúra.

5. Vojskové skúšky nového osemkolesového transportéra by sa podľa ministra obrany Petra Gajdoša mohli skončiť koncom marca.

6. Zákon o štátnom občianstve doposiaľ o slovenský pas pripravil 2130 občanov.

7. Nemeckí sociálni demokrati (SPD) začnú koaličné rozhovory s konzervatívnou úniou CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej.

8. Senát USA sa nedohodol na odvrátení platobnej neschopnosti vlády, takže americká federálna vláda nemá k dispozícii peniaze na financovanie bežnej prevádzky.

9. Anastasia Kuzminová obsadila druhé miesto v pretekoch Svetového pohára s hromadným štartom v talianskej Anterselve, čím si udržala druhú priečku v priebežnom poradí.

10. Cyklista Peter Sagan skončil na treťom mieste v záverečnej 6. etape pretekov Tour Down Under 2018, bodovaciu súťaž vyhral.

Zaujímavé články:

Naša skúsenosť s pyramídovými nebankovkami, ako boli Drukos či BMG Invest, by nám mala byť dostatočnou výstrahou, aby sme svoje úspory nevložili do prvého raketovo rastúceho aktíva, o ktorom sa dopočujeme. Jazda v bitcoine síce trvá už zopár rokov a je zväčša rýchla, no náraz môže byť o to silnejší.

Richard Kališ a Filip Olšovský o skutočnej cene bitcoinu (tyzden.sk)

Máloktorej výsostne politologickej témy sa s takou chuťou ujali široké laické vrstvy, ako množstva volebných obvodov. Populisti či nevzdelanci s obľubou verklíkujú, že za všetok zmar môže jeden volebný obvod, pretože takto zlovoľné stranícke elektoráty nominujú svoje slabé figúrky, ktoré poslušne vykonávajú politické príkazy.

Peter Tkačenko o základoch politického hochštaplerstva (sme.sk)

Bavorsko (s vyše 12 miliónmi obyvateľov) a Sasko (so štyrmi miliónmi obyvateľov) sú podľa medzinárodných testov dokonca porovnateľne úspešní ako Fíni, hoci najmä v Bavorsku selektujú medzi elitou, priemerom a podpriemerom priam s ideologickým zanietením.

Martin Hanus o tom, prečo sú v skutočnosti osmeročné gymnáziá problém (postoj.sk)

Progresívne Slovensko azda nie je cynickým podnikateľským projektom ako Smer, ale ak nechce skončiť ako ďalšia trojpercentná strana, bude musieť vystúpiť zo svojej zóny komfortu.

Martin Behul o tom, že Progresívnemu Slovensku by svedčal názov Sulíkovej Slobody a Solidarity (hnonline.sk)

Status víkendu:

Mne sa páči, ako sa teraz v Bratislave riešia podobné debaty, ako už dlho rieši časť rodičov v zmiešaných obciach tu na východe, lebo tí tiež tvrdia, že oni chcú len dobré vzdelanie pre svoje deti. Výsledkom je, že vznikajú stále nové a nové prirodzene segregované školy (hint: white flight) a výsledky skupiny najchudobnejších detí idú hlbšie a hlbšie.

A páči sa mi to o to viac, že potom veľa týchto ľudí bude z pohodlia kuchýň a obývačiek a vinární 450 kilometrov odtiaľ písať a hovoriť, že segregácia je fujky a treba ju zastaviť, lebo to neni okej. Aby bolo jasno – nie je to okej, len je to potom kus pokrytecké a volá sa to dvojitý štandard.

Alternatívou by bolo, že by sa z času na čas každý z aktívnych rodičov zastavil za riaditeľom alebo riaditeľkou základnej školy a pýtal sa na to, či má v škole učiteľov, ktorí vedia, ako diferencovať hodiny tak, aby si v nej každé dieťa prišlo na svoje, či má škola asistentov, ktorí by učiteľom pomohli, či škola dokáže poskytnúť učiteľom priestor, aby sa mohli vzdelávať, stretávať a učiť inovatívne. A ak nie, aby sa pýtali, kde to viazne a čo sa s tým dá robiť. Tak ale rozumiem, takúto nadprácu nikto neplatí, času je málo a práce veľa.

Len mi je fakt smiešne, ako sa potom za iných okolností tvárime zásadovo, a veľmi mi vadí, že tu kopec vplyvných ľudí rieši úplný povrch namiesto toho, aby sme riešili kvalitu základných škôl.

p.s. nemám deti, študoval som na osemročnom gympli a áno, rozumiem argumentom proti redukcii miest za súčasných okolností :) #strawman #víkendík

Citát víkendu:

Chceme potláčať kriminalitu rómskych osád. Ak to nevyriešime, nevytvoríme lepší vzťah medzi majoritou a minoritou.

Robert Kaliňák, minister vnútra SR

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie