Denník N

Naozaj viem stiahnuť králika z kože, hovoril Drahoš na mítingu

Jiří Drahoš prišiel do Brna aj so svojimi bývalými súpermi z prvého kola. Foto - Natálie Terčová
Jiří Drahoš prišiel do Brna aj so svojimi bývalými súpermi z prvého kola. Foto – Natálie Terčová

Do Brna prišli podporiť Drahoša aj jeho bývalí súperi z prvého kola, Zeman sa vrátil na televízne obrazovky a zavádzal, že zastaví reformu azylového systému.

Je nedeľa obed a pred jedným z kultúrnych centier v Brne sa zbieha hlúčik ľudí. Nie je to však kvôli bohoslužbe. To prichádza jeden z dvoch kandidátov, medzi ktorými si tento týždeň vyberú Česi prezidenta.

Jiří Drahoš sľúbil, že vo finále kampane odíde z Prahy do regiónov. Do druhého najväčšieho mesta spolu s ním prišli aj viacerí neúspešní kandidáti, aby ho podporili. Ako jeden z prvých vošiel do kultúrneho centra milionár a textár Michal Horáček.

„V prvom kole som volil Drahoša a budem znova. Len som sa prišiel uistiť, že aj naživo je skvelý,“ hovorí postarší pán s klobúkom v rade, kým sa dostane dnu. O debatu s Drahošom je väčší záujem, ako je kapacita miest.

„Môj srdcový kandidát to úplne nie je, ale je slušný. Keď si to porovnám s aktuálnou kultúrou na Hrade, tak na Drahoša sa môžem spoľahnúť, že sa bude správať dôstojne,“ hovorí zase 31-ročný Ján, ktorý na stretnutie prišiel s rovnako starou priateľkou Evou.

Drahoš prišiel s posilou

„Obaja sme volili v prvom kole Hilšera, a aj keď sme boli ochotní voliť v druhom kole kohokoľvek, kto by sa postavil aktuálnemu prezidentovi, vyjadrenie podpory zo strany Hilšera Drahošovi to uľahčilo,“ dodáva blondína Eva.

Aj vedec a lekár Hilšer do Brna dorazil. „Nemôžem špekulovať, či moji voliči pôjdu voliť Drahoša v druhom kole, je to každého osobná vec,“ hovorí Denníku N Hilšer, „no môžem im odporučiť, že prečo je podľa mňa vhodným kandidátom na prezidenta.“

V kampani pomáha, ako môže. Sústredil sa na sociálne siete a na sprevádzanie na akciách. „Preto som dnes prišiel do Brna a ideme aj do Ostravy.“

Celebrity zastupuje herec a komik Martin Dejdar. „Považujem ho za schopného súpera dosluhujúcemu prezidentovi.  Myslím si, že Zemanovo obdobie sa skončilo a mal by prísť niekto nový, to je všetko,“ dodal s úsmevom. Viac sa k úradujúcej hlave štátu vyjadrovať nechcel.

Návštevníci postávajúci pred sálou boli k postave prezidenta Zemana oveľa kritickejší. „Som veľmi nespokojný s terajšou hlavou štátu,“ odpovedá 50-ročný Brňan Radek, prečo sa chystá voliť Drahoša. „Keď niekto vyjadrí nespokojnosť na jeho mítingoch, okamžite voči nemu zasahujú policajné zložky.“ Rovnako sa podľa neho v týchto voľbách rozhoduje, ktorým smerom sa Česko vydá. „Za posledné roky mám pocit, že sa vraciame pred rok 89. Prezident môže ovplyvniť to, či budeme smerovať ako doteraz k Rusku alebo k Číne, a ja by som mal radšej slobodu, nie to, čo tu bolo pred revolúciou.“

V sále to pripomína americké volebné mítingy. Diváci si naťahujú krky, aby zahliadli niekoho známeho, a premotivovaný moderátor sa snaží udržiavať záujem, kým neprídu Eva a Jiří Drahošovci. Manželský pár si po príchode užíva potlesk a vrelé privítanie.

„Zdravíme, Brno!“ povie Drahoš a preruší ho výskot. „Nereprezentujem posledných tridsať rokov opozičných zmlúv, mafiánskych štruktúr a politiky ‚predám čokoľvek za čokoľvek‘. Neverím, že Miloš Zeman, ktorý bol tohto súčasťou, je schopný naďalej viesť našu zem,“ hovorí svojim priaznivcom, ktorí mu prikyvujú a tlieskajú. „Proti mne je vedená hnusná kampaň a viem, že súperím s pánmi Nejedlým, Mynářom a Ovčáčkom. Oni argumentujú, že si nenechajú vziať ‚našu‘ zem. No my im musíme ukázať, že toto nie je ich krajina. Toto je naša zem! Nás všetkých!“ Návštevníci mu odpovedajú súhlasnými výkrikmi a spontánnym mohutným potleskom.

Príde aj na otázky z publika. O slovo sa prihlási dôchodkyňa, ktorá neistým hlasom zahlási, že by rada položila ‚takú intímnu otázku‘. Sálou sa ozve smiech, Drahoš s manželkou znervóznia. Nakoniec z dôchodkyne vypadne, že by rada darovala pani Drahošovej miniatúrnu sošku sovy, keďže sovy Drahošová zbiera.

Kto vie stiahnuť králika

Na pódiu sa ešte objavia herec Bolek Polívka, speváčka Marie Rottrová a senátor z Brna Zdeněk Papoušek. „Môj kolega, senátor Chaloupek, sa ma minule pýtal: ‚Zdeňku, vieš ty, prečo nechcem, aby bol Zeman znova prezidentom? Lebo chcem vidieť, ako sa stamodtiaľ pakuje!‘“ hovorí Papoušek.

Drahoš neskôr potvrdzuje fámu, že vie stiahnuť králika, ktorá sa šírila sociálnymi sieťami vďaka fanúšikom vegánskej kultúry, ktorí boli zdesení z fotografie, kde ho mal Drahoš pitvať. Počas rozprávania ku nemu pribehla Marie Rottrová a zahlásila, že taktiež vie stiahnuť králika.

To, či jeho želanie splní, môžu rozhodnúť aj voliči neúspešných kandidátov. Horáček rozpráva, ako aktivovali celú sieť dobrovoľníkov a podporovateľov vo všetkých krajoch, aby distribuovali plagáty a prelepovali staré na vyjadrenie podpory pánovi profesorovi.

Podobne reaguje aj bývalý diplomat Pavel Fischer, ktorý skončil v prvom kole ako tretí. „Pozrite sa, ja svojim voličom rozkazovať nebudem, ale výskum, ktorý sa robil pri volebných miestnostiach, ukázal, že moji voliči sú tí najzodpovednejší. Sú ochotní ísť voliť, a pevne verím, že budú voliť pána Drahoša.“

Po Brne vyrazili Drahošovci aj so sprievodom súperov z prvého kola do Ostravy. Ďakovný prejav ukončil bonmotom: „Prosím vás, v piatok a v sobotu voľte kohokoľvek, len nie Zemana!“

Zeman v nedeľu debatoval sám v televízii Nova, pričom ho sledovalo jeden a pol milióna ľudí. „Hoci v poslednom čase pri rôznych verejných vystúpeniach pôsobil fyzicky krehko a duchom akosi neprítomne, na hodinový rozhovor sa dostavil celkom v kondícii,“ napísal o jeho prvom zo štyroch televíznych vystúpení Respekt.

Zeman podľa českého týždenníka nasadil prekvapivo krotkú a prívetivú tvár, keďže zjavne vie, že hulvátske správanie mu škodí aj u jeho stúpencov. V televízii sa však dopustil aj zavádzania. To, keď tvrdil, že môže zabrániť utečeneckým kvótam a nepodpísať prípadnú reformu azylového systému v EÚ.

Jeho podpis, ako píšu Hospodářské noviny, sa však tejto reformy nijako netýka.

Hoci Zeman tvrdil, že nechce divákov unudiť mnohými debatami, nakoniec prijal pozvanie do štyroch televízií. V pondelok ho čaká sólo vystúpenie v Barrandove. S Drahošom sa stretne v utorok v debate TV Prima a deň pred voľbami v dueli Českej televízie.

Jiří Drahoš

Prezidentské voľby v ČR

Svet

Teraz najčítanejšie