Zišli sa na diskusiách žid, moslim a kresťan: slovenská realita, nie vtip

Imám Mohamed Hasna, rabín Míša Kapustin a evanjelický teológ František Ábel s pedagógmi a so študentmi evanjelického gymnázia v Bratislave. Foto – Andrej Bán

Už tri mesiace vedú dialóg a nevyhýbajú sa ani pálčivým témam. So študentmi aj so širokou verejnosťou. Židovský rabín, moslimský imám a evanjelický teológ. Unikátny projekt v utorok večer prichádza do Bratislavy.

Najprv si povedzme niečo o stereotypoch. Nič také ako typický žid (moslim, kresťan) neexistuje, no predsa. Žid? Zakrivený nos, svetovláda. Moslim? Brada, terorista. Kresťan? Tu sme v rozpakoch… to sme my sami.

Tieto (a podobné) predstavy nevznikli iba v konšpiráciách pomätencov, sú takpovediac pilierom našej identity. Cudzieho, neznámeho sa v lepšom prípade bojíme, v horšom ho nenávidíme. To „svoje“ považujeme za lepšie či dokonca za jediné správne. A nielen my, je to univerzálna ľudská túžba, obranný mechanizmus pred zložitosťou sveta.

Tri cesty k jednému Bohu

Ak už pre nič iné, tak medzináboženský dialóg, ktorý organizuje a moderuje výkonný riaditeľ Fóra náboženstiev sveta – Slovensko Mário Nicolini, profesiou bezpečnostný analytik a politológ, je cenný pre našinca novou skúsenosťou. Pochopiteľne, nie všetci židia sú sympatickí ako Míša Kapustin a nie všetci moslimovia sú mierni ako Mohamad Hasna, no už len oni dvaja v priateľskom a otvorenom dialógu sú dôkazom pestrosti.

Diskusia Stretnú sa kresťan, moslim a žid, 23. januára 2018 o 18.00

Každé z troch monoteistických náboženstiev má v sebe rôzne smery, od liberálnych po ultrakonzervatívne, od otvorených po uzavreté. Tri cesty k jednému Bohu majú mnoho chodníčkov. Ide iba o to, ktoré sa kedy presadia. A áno, svet islamu, teda asi 1,5 miliardy ľudí, dnes stojí pred touto výzvou. O to viac, že v médiách vidíme najmä jeho militantnú tvár.

Deväť predsudkov a čo s nimi

Od novembra navštívilo „trio kacírov“ – ako raz žartom v úzkom kruhu na benzínke pod vplyvom konzervatívnej kritiky povedal Mário – Moldavu nad Bodvou, Kežmarok a ďalších dvanásť miest.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Nová kniha Andreja Bána Slon na Zemplíneobchod.dennikn.sk

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |