Denník N

Vláda chystá veľkú exekučnú amnestiu, všetkým nepomôže. Odpustky pripúšťa aj Dôvera

Foto: TASR
Foto: TASR

Odpúšťanie dlhov nebankovkám, bankám, splátkovým spoločnostiam či telekomunikačným operátorom sa konať nebude. V koalícii uvažujú, či sa dlhy Sociálnej poisťovni, VŠZP či polícii budú odpúšťať naraz, alebo postupne.

Slovensko zrejme v tomto či najneskôr v budúcom roku čaká exekučná amnestia, ktorá sa dotkne státisícov ľudí. Podľa informácií Denníka N je najpravdepodobnejšie, že sa zrušia exekúcie staršie ako päť rokov, ktoré voči fyzickým osobám rozbehla Sociálna poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa a polícia, ktorej ľudia dlžia za pokuty.

Stále nie je jasné, či exekučná amnestia odpustí aj staré podlžnosti na daniach, či na iných poplatkoch štátu. Rozhodnutie je najmä na premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý môže presadzovať amnestie buď pre všetky inštitúcie naraz, alebo postupne.

Uvažuje sa aj nad tým, že amnestia sa uskutoční na základe špeciálneho ústavného zákona, tento návrh totiž má podporu vládnych strán a odmietavo sa k tejto myšlienke nestavia ani opozícia. V hre je okrem vymazania poplatkov z omeškania aj zníženie samotnej istiny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Exekučná amnestia

Teraz najčítanejšie