Denník N

Má SaS pravdu, že elektronické zdravotníctvo zatiaľ nefunguje? Do veľkej miery áno

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker spustil od januára projekt elektronického zdravotníctva. Foto – TASR
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker spustil od januára projekt elektronického zdravotníctva. Foto – TASR

Je to chaos, ktorý robí zo života peklo pacientom aj lekárom, povedala minulý týždeň poslankyňa SaS Janka Cigániková o ostrom štarte projektu e-Health. SaS ministra zdravotníctva kritizuje a tvrdí, že nejde o bežné problémy pri štarte systému, ale „o hrubé technické a manažérske zlyhania“.

Minister Tomáš Drucker (nominant Smeru) chyby priznáva, no systém podľa neho funguje. Dôkazom má byť napríklad to, že viac ako 77 percent receptov je už dnes elektronických. „Ak by to nefungovalo, asi by sme nemohli mať 77 percent,“ hovorí minister zdravotníctva.

Reč je o systéme, ktorý podľa SaS stál doteraz 100 miliónov eur.

Drucker tvrdí, že náklady boli len polovičné, pričom hovorí o technickej stránke projektu a ráta do toho už aj chystaný nákup nového hardvéru.

Bližšie k pravde však bude skôr SaS. Druckerov človek a šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš pre Trend povedal, že elektronické zdravotníctvo s celou prevádzkou doteraz stálo 87,7 milióna eur.

Aj ďalšie informácie o doterajšom fungovaní eHealthu dávajú skôr za pravdu kritikom. Všetky doteraz pomenované chyby systému sa dajú odstrániť, no je ich toľko, že súčasný stav je bližšie k nezdaru ako k bežným pôrodným ťažkostiam.

Pripojení nie sú ani zďaleka všetci lekári

Elektronické zdravotníctvo má po pár klikoch myšou sprístupniť lekárovi zdravotné informácie o jeho pacientovi, ak s tým pacient, samozrejme, súhlasí.

Pacient už nemá behať od dverí k dverám so zdravotnou kartou, s výmenným lístkom a ani s papierovým receptom, keď si ide vybrať lieky. Má byť koniec duplicitným úkonom.

V tomto momente sú to však iba plány,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Verejné IT zákazky

Teraz najčítanejšie