Denník N

Newsfilter: Po desiatich rokoch vo vláde nás Fico konečne všetkých zamestná

1. Premiér chce zamestnávať Slovenky a Slovákov, nie ľudí z Balkánu a tretieho sveta. 2. Kauza platinových sitiek skončila rozpačito. 3. Lubyová znovu osamostatní analytikov, ale už bez ich pôvodného šéfa. Plus krátke správy, FB status a citát dňa, nový Shooty a zaujímavé články.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Premiér dobieha zameškané

Premiér Robert Fico vo svojom pravidelnom komentári v Hospodárskych novinách načrtol niekoľko zásadných plánov, ktorých spoločným menovateľom je… povedzme, „aby predovšetkým Slováci a Slovenky mali prácu a mohli si zvyšovať svoju životnú úroveň“. 

Ak by sme komentár čítali len takto, nedalo by sa nesúhlasiť. Škoda len, že premiér zároveň implicitne hovorí, že jeho vlády v minulosti viaceré navrhované opatrenia zanedbali a že zase raz pocítil potrebu vzbudzovať iracionálny strach z imigrantov.

A zase to školstvo. „V súvislosti s reformou školstva by sa mala vytvoriť rovnováha medzi školami so všeobecným vzdelaním a odbornými školami. Preto poverím jedného z podpredsedov vlády, aby sa zaoberal tým, ako štát vstúpi do štruktúry stredných škôl a budeme diskutovať s VÚC o profilácii stredných škôl,“ píše premiér.

Reči o nutnosti klásť väčší dôraz na odborné školstvo sme od premiéra v rôznych podobách počuli už viackrát. Napríklad vtedy, keď sa pred skoro šiestimi rokmi prihovoril budúcim murárom, ktorým pripomenul, že „môžete pyšne chodiť, pretože podľa mňa viete viac ako nejaký gymnazista, lebo jedna vec je naučiť sa nejaké dva názvy z dejepisu alebo zemepisu a druhá vec je vedieť dobre držať v rukách nejaký nástroj…“

Alebo keď koncom roka 2016 vyhlásil, že „štát musí aktívnejšie vstúpiť do komunikácie s vyššími územnými celkami a jasne definovať v rámci celoštátnej školskej stratégie, čo dnes Slovensko potrebuje. V konkrétnych krajoch vzhľadom na charakter hospodárstva, podniky, ktoré v týchto krajoch sú“. 

Dnes (aspoň podľa toho, čo povedal v Sobotných dialógoch), na konci prvej polovice svojej tretej vlády konečne našiel ministerku školstva, ktorá má v oblasti stredného školstva jeho plnú podporu. Takže jedna časť jeho plánov by mu mohla vyjsť. Pravda, ak sa opäť o pár rokov neodsunie, prípadne ak vláda neprehodnotí svoje priority, kam, zdá sa, stále patria obyčajné montovne.

Von z pasce. Väčšie porozumenie si zaslúži myšlienka, že by sa koalícia mala vyrovnať s problémom 3,6 milióna exekučných spisov, pre ktoré sa „v exekučnej pasci ocitá 40- až 70-tisíc ľudí, ktorí by sa inak zamestnali“. Premiér verí, že sa koalícia dohodne do konca mesiaca.

No aj tu vyvstáva otázka, prečo to trvá tak dlho? O exekučnej amnestii koalícia predsa rokovala už minulý rok v máji. Fico vtedy hovoril o ľuďoch, ktorým „sa neoplatí začať pracovať, pretože ak by začali, exekútor by im hneď skočil na krk“. 

Ministerstvo spravodlivosti sa problémom zjavne zaoberá, no ako priznáva premiér, vládna zostava sa zjavne ešte nedohodla, ktorým z troch možných smerov sa vydať. Tak snáď sa jej podarí aj toto.

Srbi preč! Z premiérovej zmienky, že je „proti tomu, aby cudzie personálne agentúry profitovali na dovoze pracovnej sily z Balkánu“, by mohlo vyplývať, že chce, aby na tom profitovali domáce agentúry. No podľa návrhu zákona z dielne smeráckych poslancov ide zjavne o samotnú pracovnú silu.

Ale keď je to taký problém, čo si nepochybne myslí trebárs veľká časť obyvateľov dotknutých miest, aj tu je namieste otázka, prečo ho chce vláda riešiť až teraz? Veď prudký nárast počtu u nás pracujúcich Srbov trvá už dva roky. Človeku napadne kacírska myšlienka, či to podobne ako v prípade exekučnej amnestie nebude do veľkej miery vykrádanie nápadov hnutia Sme rodina, ktoré má silnú tendenciu útočiť na voličov cez chlebové témy.

Je legitímne, keď vláda chce, aby prosperovali v prvom rade domáci obyvatelia. Srbi u nás nemajú také práva ako občania iných členských štátov Únie, strop na ich počet by zrejme uvoľnil nejaké pracovné miesta pre slovenských občanov a ich spolužitie s domácimi občas škrípe, ale to nie je dôvod, aby sme nimi teraz začali opovrhovať. Veď tu predsa pracujú.

Nepriateľ (už zase) pred bránami. A to isté sa týka moslimov, respektíve imigrantov z rozvojových krajín, ktorých Fico nezabudol spomenúť ani v sobotu v rozhlase, ani v utorkovom komentári. Veď tí tu dokonca takmer nie sú.

Iste, Fico musí udržiavať svojich potenciálnych voličov v stave pohotovosti. Nesmie si dovoliť, aby virtuálna téma zaspala, prípadne, aby sa jej chopil niekto iný. Ale to nič nemení na tom, že ide len a len o vyvolávanie toho zlého v nás. A o pekný príklad pre tých, ktorí veria vo Ficovu “pragmatickosť” pri smerovaní do jadra EÚ.

2. Jeden za všetkých

Tri mesiace po odsúdení exministrov výstavby Mariána Janušeka a Igora Štefanova v prípade nástenkového tendra tu máme ďalšie súdne rozhodnutie v politicky významnej kauze.

Ani najmenšia pochybnosť. V prípade platinových sitiek z obdobia vlády Ivety Radičovej odsúdil Okresný súd Bratislava I. znalca Ondreja Baloga na desať rokov väzenia. Obžalovaného Juraja Lettricha súd spod obžaloby oslobodil. O poslednom z trojice obžalovaných, Jánovi K., súd nerozhodoval, pretože jeho prípad vylúčil na samostatné konanie z dôvodu jeho dlhodobej práceneschopnosti. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Všetci traja boli obžalovaní z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, znalec aj z vyhotovenia nepravdivého znaleckého posudku. Podľa obžaloby prišiel štát pri predaji platiny pod cenu o viac ako 2,2 milióna eur.

Kým pri Balogovi nemal súd „ani najmenšiu pochybnosť, že obžalovaný sa dopustil skutku uvedenom vo výrokovej časti rozhodnutia“, pri Lettrichovi dospel senát k záveru, že sa nepreukázalo, že by bol za skutok zodpovedný.

Kto za to môže? Podľa názoru súdu však boli za predaj podhodnotenej platiny zodpovední aj ďalší ľudia, ktorí však obvinení neboli. „Celú túto kauzu zorganizovali úplne iné osoby,“ skonštatoval predseda senátu.

Zo svedeckých výpovedí počas pojednávania napríklad vyplynulo, že polícia o podozrivom predaji sitiek vedela už koncom leta 2011. Napriek tomu však začala konať až začiatkom roka 2012, teda v čase, keď už bola platina prevedená na niekoľko ďalších spoločností.

Takže namiesto spokojnosti, že sa pomaly rozuzľujú aj politicky výbušné kauzy, tu zostáva najmä pocit, že to dopadlo tak ako obyčajne.

3. Len si analyzujte

Zdanlivým happyendom sa končí aj prípad zrušeného Inštitútu vzdelávacej politiky, ktorý prednedávnom ministerka školstva Martina Lubyová zlúčila s odborom celoživotného vzdelávania. Dnes ministerka hovorí, že inštitút bude opäť do troch mesiacov fungovať samostatne.

Vyzerá to tak, akoby Lubyová dala na kritické hlasy, pointa je však v tom, že so zrušením inštitútu bola zrušená aj pozícia jeho riaditeľa Mateja Šiškoviča. Na post nového šéfa bude vypísané nové výberové konanie.

Ťažko povedať, ako tento krok zostávajúci či noví analytici na ministerstve vyhodnotia. Tí chápavejší by to mohli prečítať aj tak, že po novom bude lepšie nerýpať do oficiálnej politiky rezortu a nenavrhovať zbytočne provokatívne veci ako trebárs tretinové zvýšenie učiteľských platov, ale držať sa pri zemi a svoje analýzy písať radšej do zásuvky, trebárs pre nové vedenie rezortu.  

Jednou vetou:

4. Pôrodnicu vo Svidníku nezatvoria, bude fungovať minimálne do konca roka, dohodli sa na tom ministerstvo zdravotníctva a Svet zdravia, pôrodnica mala pôvodne skončiť vo februári.

5. Europoslanci budú sledovať kauzu toxickej skládky vo Vrakuni, podľa šéfky výboru pre petície Cecilie Wikströmovej požiadajú o detailné vysvetlenie, ako chcú slovenské orgány postupovať.

6. Resocializačné zariadenie Čistý deň prišlo o akreditáciu; minister práce Ján Richter povedal, že Čistý deň je uzatvorený, zariadeniu už mali poslať aj rozhodnutie, vedenie Čistého dňa však tvrdí, že to je protiprávne.

7. Na parkoviskách štátnych nemocníc sa bude naďalej bezplatne parkovať, potvrdilo to ministerstvo po vyhodnotení dotazníkov z  nemocníc, v ktorých mali uviesť skúsenosti s novinkou zavedenou od leta minulého roka.

8. Zákaz hazardu v Bratislave ostáva v platnosti, krajský súd zamietol návrh prokuratúry o dočasnom pozastavení účinnosti všeobecne záväzného nariadenia, ktoré zakazuje herne v meste.

9. Najvyšší súd uložil v kauze tunelovania Devín banky podmienečné tresty, bývalí správcovia konkurznej podstaty Devín banky Pavol Görner a Marek Hanúsek dostali dvojročnú podmienku.

10. Ochota nezamestnaných na Slovensku cestovať alebo sťahovať sa za prácou klesla na najnižšiu úroveň za posledné najmenej tri roky, vyplýva z výsledkov prieskumu HR Aliancie, ktorá združuje firmy v oblasti poskytovania personálnych služieb.

Zaujímavé články:

Chceme premiérovi pripomenúť, že občanom Slovenskej republiky a iste aj jemu veľmi ťažko padne, keď nás pre hŕstku zlodejov áut a vykrádačov domov z nášho regiónu označujú ľudia v západnej Európe za hrozbu.

teológovia a intelektuáli píšu premiérovi (tyzden.sk)

Zamestnanci, poradcovia, rodina a najbližší spolupracovníci prezidenta postupne odhadzujú škrupule, stratia ostych sa pred vami navzájom ohovárať a kritizovať. Časom zistíte, že nielen prezident, ale takmer všetci ľudia v jeho okolí bežne klamú.

Patrik Garaj o tom, ako čítať knihu o Trumpovi (etrend.sk)

Keď je úradom desaťročia (!) zrejmé, že v jadre problému je detská prostitúcia a namiesto riešenia krčia plecami, tak niet žiadnej poľahčujúcej okolnosti. To je škandál prvej kategórie, pretože štát zlyháva vo svojej najzákladnejšej povinnosti chrániť bezpečnosť svojich občanov, v tomto prípade nesvojprávnych detí.

Peter Tkačenkosyfilitickej epidémii (sme.sk)

Citát dňa:

„Vyjadrenie signatárov rešpektujem ako ich slobodný názor, ale zodpovednosť za bezpečnosť Slovenska nesiem ja a moja vláda.“

Robert Fico, premiér v reakcii na výzvu osobností, ktoré ho žiadajú, aby v ľuďoch prestal vzbudzovať strach z moslimov

FB status:

Robert Fico dnes v HN: „Som proti tomu, aby cudzie personálne agentúry profitovali na dovoze pracovnej sily z Balkánu.“ Pridávam len jeden graf z čias Ficových vlád.

Shooty:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie