Denník N

Po debatách začali Česi dávať viac stávok na Zemana, bookmakeri zvýšili Drahošov kurz

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto – TASR
Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto – TASR

Aj kurzy stávkových kancelárií naznačujú, že v piatok a sobotu čaká Česko tesný prezidentský súboj.

Bude to napínavé do konca. Tak vidia druhé kolo prezidentských volieb v Česku prieskumy, ale aj bookmakeri stávkových kancelárií. Ich favorit sa mení každý deň.

„K nám chodia stávkovať hlavne tí, čo si ešte nestavili,“ hovorí pre Denník N prevádzkarka pobočky Fortuny v centre Brna. Popisuje, že nový zákon o registrácii hazardných hráčov zrušil anonymné stávkovanie. Každý stávkar preto musí byť zaregistrovaný. O voľby je podľa nej veľký záujem.

V konkurenčnej stávkovej kancelárii Tipsport majú štatistiky pripravené. „Od skončenia prvého kola boli na Zemana staviť ľudia vyše osem miliónov českých korún, na Drahoša viac než sedem a pol,“ povedal hovorca kancelárie Václav Sochor.

Tipujú aj sledovanosť debaty

Ľudia si netipujú len na výsledok volieb. „Celkom sme prijali stávky v hodnote vyše 22 miliónov korún. Atraktívne sú aj kurzy pre účasť vo voľbách, výsledky v krajoch či sledovanosť poslednej debaty, ktorá bude vo štvrtok na verejnoprávnej ČT.“

V utorok bol pre tipujúcich zaujímavý aj volebný zisk Drahoša v zahraničí. Niekto si napríklad stavil 300-tisíc korún na to, že za hranicami profesor získa vyše 77 percent hlasov.

Samotné kurzy sú variabilnejšie než pri športových podujatiach. Určované sú na základe správania sa samotných stávkarov a po dohode medzi bookmakermi. „Na výhre Donalda Trumpa v amerických voľbách sme prerobili vyše 20 miliónov korún, podobne sme dopadli aj pri parlamentných voľbách v októbri,“ hovorí Denníku N Sochor z Tipsportu.

Jeho slová potvrdzuje aj bookmaker Pavol Boško, ktorý spolupracuje s Tipsportom.

„Zhruba od minulej stredy sa stávky na výhru Zemana začali zvyšovať a po nedeľnej debate sme kurzy vyrovnali.“ Počas minulých týždňov bol favoritom stávkových kancelárií Jiří Drahoš, na ktorého si ešte minulý piatok niekto stavil 645-tisíc korún. „Ak vyhrá, odnesie si výhru milión korún,“ doplnil Boško.

Kurzy teraz veria Zemanovi

Šance na výhru Zemana však začali stúpať po posledných dvoch debatách. V utorok boli šance na výhru úradujúceho prezidenta podľa stávkových kancelárií okolo hranice 1,8:1, kým Drahošove boli dva ku jednej. „Toto bolo spôsobené práve sentimentom stávkujúcich, ktorí po debatách v nedeľu a v pondelok začali viac stávkovať na Zemana. Pravdepodobne na nich pôsobil dojmom, že je schopný zvládnuť aj ďalší mandát,“ vysvetľuje Sochor.

Po utorňajšej debate sa čísla znova zmenili. Šance Drahoša na výhru klesli, v stredu ráno bol jeho kurz 2,27:1. Úradujúci prezident si naopak debatou na TV Prima polepšil na 1,66:1.

Kurzy sa zrejme ešte budú výrazne hýbať po poslednej debate na ČT, ktorá bude vo štvrtok večer.

Deväť z desiatich stávok sa uzatvorí cez internet. So štatistickými a demografickými údajmi o jednotlivých stávkujúcich kancelárie kvôli zákonu o ochrane súkromia ďalej pracovať nemôžu. Stávkujúcich na pobočke je jednoduchšie identifikovať.

„V našej pobočke sa pohybuje viac mužov, približne 40- až 50-roční,“ hodnotí prevádzkarka pobočky Fortuny v centre Brna. „Odhadom 80 percent stávok ide na Zemana, pričom najväčšia bola 20-tisíc korún.“

České prezidentské voľby nie sú nezaujímavé ani pre slovenských tipujúcich. Po navýšení kurzu na výhru Drahoša zaznamenala stávková kancelária Tipsport nárast záujmu na Slovensku. „V Žiline sme zaznamenali iba počas utorňajšieho doobedia niekoľko stávok na Drahoša v hodnote tisícov eur,“ dodal hovorca Tipsportu Václav Sochor.

Celkovo bolo u nás stavených vyše 200-tisíc eur. Favoritom Slovákov je práve Drahoš. „Slováci majú evidentne pocit, že aktuálny prezident je už za zenitom. Možno je v tom aj tá paralela s Kiskom,“ myslím si expert Pavol Boško.

Prezidentské voľby v ČR

Svet

Teraz najčítanejšie