Denník N

Duševná záťaž, bolesť, samota. Ženy otvorene hovoria o materskej dovolenke

V mojich kresbách je veľa skúseností. Nezvládala som všetko a uvedomila som si, že nie som jediná, povedala Francúzka Emma, ktorá sa vo svojich dielach venuje materstvu aj postaveniu žien v spoločnosti.

„Keď som raz prišla domov zo školy, spýtala som sa – kde je mama? Odpovedal mi, že dostala infarkt,“ začína svoj príbeh Yael, ktorá sa až neskôr dozvedela, že jej mama spáchala samovraždu, pretože trpela popôrodnou depresiou.

Podľa posledných štúdií postihuje každú ôsmu ženu.

Keď Yael porodila syna, začala mať stavy úzkosti a strachu a obviňovala sa, že nie je dobrá matka.

Svoje pocity priznala pre americký denník New York Times. Ten priniesol sériu príbehov o materstve svojich čitateľov.

Bolesť, smútok, stres

Na výzvu amerického denníka podeliť sa s vlastnými skúsenosťami reagovalo na sociálnych sieťach viac ako 1300 ľudí. Redakcia potom vybrala také príbehy, ktoré predstavili rodičovstvo z rozličných perspektív.

Niektoré ženy sa v role matky našli, iné otehotneli, skôr ako samy dospeli, ďalšie túžili zostať bezdetné. Ich príbehy sú podané prostredníctvom minimalistických kreslených videí a poukazujú na viacero aspektov materstva – lásku, bolesť aj smútok.

„Nejde tu o to, že sa všetko najskôr naučíte a potom to uplatníte,“ hovorí o svojom materstve Laurin. „Zmenila som svoj názor a chcela som mať dieťa,“ uvádza zas Cassandra. „Mala som sedemnásť a potrat jednoducho neprichádzal do úvahy,“ priznáva Marie.

Mnohé ženy sa dobrovoľne rozhodnú pre materstvo. Dôležité je však hovoriť o tom, že pre niektoré nie je jednoduché a samozrejmé. Veľa žien sa totiž s novou životnou úlohou vyrovnáva dlhšie a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie