Denník N

Na Jelšavu padá nebezpečný prach a ľudia spomínajú na časy, keď dostávali aspoň prašné

Jelšava. foto N - Andrej Sarvaš
Jelšava. foto N – Andrej Sarvaš

V januári je vyhlásená najvyššia smogová výstraha tretieho stupňa takmer už každý deň. Primátor Jelšavy o tom informuje ľudí cez miestny rozhlas a to je všetko, čo môže spraviť.

Keď sestra Pavla Kovaříka prišla počas vianočných sviatkov z Bratislavy na návštevu k rodine do Jelšavy, z ničoho nič začala mať problémy s dýchaním. Jej stav sa tak zhoršil, že musela ísť na pohotovosť.

„Nie ste prvá, povedal lekár a predpísal jej sprej na uvoľnenie dýchacích ciest,“ opisuje príhodu Kovařík.

Na to, že smogová situácia v meste je nebezpečná pre zdravie ľudí, upozorňuje miestnych pravidelne primátor Jelšavy Milan Kolesár. Varovná esemeska Slovenského hydrometeorologického ústavu o mimoriadnej smogovej situácii v meste mu pípla už šiesteho decembra.

Milan Kolesár sa pozerá na kritické hodnoty prachových častíc. Foto N – Daniel Vražda

Dva dni vydávali odporúčania, aby ľudia nešportovali, ak to nie je nevyhnutné nevychádzali von a menej vetrali. O týždeň vyhlásili smogovú situáciu opäť. Tentoraz na desať dní. Dva dni po jej zrušení znovu a v januári znovu a znovu.

Pavel Kovařík a jeho kolegyňa z mestského úradu smog v Jelšave už nevnímajú. Mladý muž hovorí, že naopak, ťažšie sa mu zvyklo dýchať inde. Napríklad počas štúdia na univerzite v Košiciach.

Miestni si myslia, že vedia

Keď ľudia z Jelšavy rozprávajú o tom, ako sa dýcha v ich meste, ťažko sa vyznáte v tom, čo sú domnienky a čo je realita. Chýbajú presné a jasné dáta od štátnych orgánov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Teraz najčítanejšie