Denník N

Tri v jednom: koncom januára bude Mesiac „modrý“, krvavý a „super“

Supermesiac v roku 2016. Foto - TASR
Supermesiac v roku 2016. Foto – TASR

Bombastické výrazy majú jednoduché vysvetlenia. Supermesiac napríklad znamená, že Mesiac sa javí väčší a jasnejší, no voľným okom to takmer nepostrehneme.

Okolo 31. januára bude Mesiac modrý, krvavý a „super“. Čo to znamená?

Ako „modrý mesiac“ sa nazýva jav, keď nastane druhý spln v kalendárnom mesiaci.

„Nemá to nič spoločné s farbou mesiaca, ktorá sa nemení. Označenie nepochádza zo žiadneho astronomického javu,“ vraví pre Denník N astronóm Jiří Šilha z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

„Modrý Mesiac“

V roku je väčšinou 12 splnov, jeden každý mesiac. No keďže sa lunárny a kalendárny mesiac nezhodujú, z času na čas sa stane, že namiesto 12 splnov je ich v roku až 13.

Zriedkavosť javu zachytila angličtina vo frazeologizme „once in a blue moon“, doslova „raz za modrý mesiac“, po našom „raz za uhorský rok“. V skutočnosti však „modrý Mesiac“ nastáva pomerne často – zhruba každého 2,7 roku.

Nie všade na Zemi nastane 31. januára „modrý Mesiac“, píše sa na stránke space.com. Prvý spln tohto roka nastal na východe Ázie a vo východnej Austrálii 2. januára a druhý spln nastane až 1. februára, teda v inom kalendárnom mesiaci, čo sa – ako sme vysvetlili – ako „modrý Mesiac“ nepočíta.

„Krvavý“ Mesiac

Ako je to s „krvavosťou“ našej prirodzenej družice, Mesiaca, o ktorej píše aj NASA?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie