Denník N

Po prvý raz naklonovali opice. Podľa vedca sme bližšie ku klonovaniu ľudí, iní však nesúhlasia

Naklonované makaky Čung Čung a Chua Chua. Foto - TASR/AP
Naklonované makaky Čung Čung a Chua Chua. Foto – TASR/AP

Klonovanie je stále viac alchýmiou než vedou, aj keď sa to v ostatnom období viac posúva k vede, myslí si etik.

Čínski vedci tento týždeň oznámili, že naklonovali dve opice makakov dlhochvostých.

Je to vôbec po prvý raz v dejinách, čo ľudia naklonovali primáty. Použili rovnakú metódu, ako pri ovci Dolly v roku 1996.

Medzi primáty patria napríklad šimpanzy, gorily, orangutany alebo ľudia.

Štúdia vyšla v stredu v časopise Cell a jej autormi sú vedci z čínskej akadémie vied v Šanghaji.

Klonovanie

Genetička Miroslava Slaninová z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave pre Denník N vysvetlila, v čom spočíva klonovanie: „Normálne embryo vznikne spojením dvoch pohlavných buniek otca a matky, ktoré splynú, vytvoria zygotu so zmiešanou genetickou informáciou oboch rodičov. Zygota sa ďalej delí a dá po diferenciácii vznik všetkým tkanivám a orgánom.

Klonovanie znamená, že jedinec sa vyvinie z vegetatívnej bunky, ktorej jadro sa vloží do vajíčka darkyne a všetky bunky, ktoré vzniknú delením takéhoto jedinca sú iba kópiou rodiča, ktorý poskytol vegetatívnu bunku. Ku klonovaniu teda nepotrebujeme spermiu ani kompletné vajíčko, iba prostredie vo vajíčku, do ktorého vložíme genetickú informáciu jedného jedinca. Potrebujeme však náhradnú matku, ktorá takýto plod vynosí.“

Odborníčka povedala, že klonovanie je v prírode bežné pri mikroorganizmoch aj rastlinách, dokonca aj pri nižších živočíchoch. „Každý, kto rozmnožuje rastliny odrezkami, rôznymi poplazmi, ich vlastne klonuje. Problém je to hlavne pri vyšších živočíchoch a človeku, kde je tento proces v prírode obmedzený iba na vznik monozygotných dvojčiat,“ dodala vedkyňa z UK.

Opice Čung Čung a Chua Chua v laboratóriu. Foto – TASR/AP

Čung Čung a Chua Chua

Makaky Čung Čung a Chua Chua sa narodili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie