Denník N

Drahoš vo videu hovorí o slušnosti, Zeman sa ukazuje s Číňanmi – a aj tak môže osloviť

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR
Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

Porovnali sme volebné spoty českých prezidentských kandidátov. Zemanov je amatérskejší a využíva tému migrácie, ktorá je v Česku tak ako u nás virtuálna. No podľa odborníkov pôsobí aj tak zrozumiteľnejšie.

Dramatický hudobný podklad, zvučný hlas komentátora a séria záberov z piatich rokov v prezidentskej funkcii: volebný spot Miloša Zemana predstavuje súčasného českého prezidenta a jedného z duelantov víkendovej prezidentskej voľby najmä ako štátnika.

Pravda, zábery predstavujú Zemana skôr z čias, keď bol na tom zdravotne lepšie ako posledný rok. Dnes ťažko chodí, pri pohybe či vstávaní mu neraz musia pomáhať ochrankári. Video ho však v krátkej sekvencii dokonca ukazuje tancovať s manželkou.

Komentár znie naliehavo. „Keď nastupujete s celou rodinou do lietadla, akého chcete pilota? Profesionála, či niekoho, kto raz hral letecký simulátor?“ pýta sa hlas voličov.

„Keď Európa čelí silnej moslimskej imigrácii, kto by mal stáť na čele našej krajiny? Žijeme v dobe, v ktorej nie je čas na chyby. Smutné príklady z rôznych častí Európy varujú. Zvoľte prezidenta, ktorý neuhne ani o krok,“ odznie vo videu.

Video: Spot Miloša Zemana pred 2. kolom voľby

Drahoš pokojne a s ľuďmi

Volebný klip Zemanovho vyzývateľa Jiřího Drahoša je menej dramatický. Drahoš sa na rozdiel od Zemana neukazuje s inými politikmi, ale najmä medzi obyčajnými ľuďmi. „Rozhodnete sa pre to, čo už poznáte, alebo pre niečo nové?“ pýta sa Drahoš, ktorý hovorí vo videu sám za seba.

Kandidát, ktorý skončil v prvom kole prezidentských volieb druhý (získal 26,6 %, Zeman 38,6 %), v spote dokonca behá. Zdravotný stav súčasného prezidenta totiž je jednou zo silných tém kampane a pre veľa ľudí dôvodom, aby Zemana už nevolili.

„Opieram sa o svoje svedomie a víziu spoločnosti, kde preváži slušnosť, pracovitosť a vzdelanosť,“ pokračuje vedec, ktorý akoby cítil, že Zeman mu bude vyčítať málo politických skúseností. „Za osem rokov v čele Akadémie vied som sa stretol s množstvom politikov. A obstál som. Vážení občania, bude mi cťou byť vaším prezidentom.“

Video: Volebný spot Jířího Drahoša

https://youtu.be/eh4ZDlnmBE0

Anna Shavit, česká odborníčka na politický marketing z firmy Campaigns.cz, ktorá robila na prezidentskej kampani Karla Schwarzenberga, hovorí, že oba volebné klipy sú odlišné. Zemanov je špecifický najmä v tom, že súčasný prezident presviedča, že nekampaňuje, a tak je video z dielne jeho podporovateľov okolo tajomného Spolku priateľov Miloša Zemana.

„Video je stávkou na jedinú vec

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jiří Drahoš

Miloš Zeman

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie