Denník N

Štýl Bžána sa opakuje, tentoraz na ministerstve dopravy a napriek upozorneniu

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek. Foto – TASR
Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek. Foto – TASR

Aktualizované 17:30. Najvyšší kontrolný úrad už vlani upozornil ministra dopravy Árpáda Érseka, aby neplytval peniazmi na využívanie externých právnych služieb. Ministerstvo napriek tomu podpísalo dodatky k zmluve s kanceláriou AKMG. V hre je aj podielová odmena.

Advokátskej kancelárii Matúša Gémeša (AKMG) sa na ministerstve dopravy darí aj po kritickej správe Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Správa ministra Árpáda Érseka upozornila, že viaceré zmluvy na externé právne a poradenské služby uzatvorili zbytočne.

Ministerstvo so závermi NKÚ nesúhlasilo a pred tohtoročnými Vianocami podpísalo s AKMG dodatok k zmluve. Začiatkom roka nasledoval ďalší dodatok, a tak advokát z Banskej Bystrice môže zarobiť zhruba tri milióny eur.

„Na čo máme NKÚ, keď všetky rezorty na jeho odporúčania kašľú?“ pýta sa poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová, ktorá s poslancom Gáborom Grendelom na pochybné zmluvy upozornila. Pôvodne mala podľa základnej zmluvy AKMG na ministerstve dopravy zarobiť niečo vyše milióna eur. Dodatkami navýšili odmenu na viac ako tri milióny, pričom ministerstvo pristúpilo s advokátskou kanceláriou aj na podielovú odmenu.

Od roku 2013 pritom ministerstvo navýšilo náklady na právne služby o 1783 percent, vypočítali poslanci. Pripomenuli, že aj protokol NKÚ vytkol kancelárii AKMG niektoré služby. Napríklad analýzu na opatrenia v osobnej železničnej doprave, keď vlastne odobrila už to, čo ministerstvo urobilo.

Veronika Remišová. Foto – TASR

Prípad Bžán nebol varovaním

Na podielovú odmenu pristúpilo ministerstvo dopravy potom, čo médiá vlani zverejnili prípad advokáta Radomíra Bžána, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie