Denník N

Slováci, ktorí idú na české univerzity, sú rovnako dobrí ako Česi, v matematike trochu lepší

Foto - Tasr
Foto – Tasr

Takmer každý desiaty uchádzač na českú vysokú školu sa hlási zo Slovenska, podiel slovenských záujemcov o vysokoškolské štúdium v Česku rastie.

Vlani sa na české vysoké školy hlásilo viac ako 11-tisíc maturantov zo Slovenska, podali viac ako 20-tisíc prihlášok. Mladí ľudia zo Slovenska tvorili deväť percent zo všetkých ľudí, ktorí sa hlásili na české školy.

Keďže počet uchádzačov o vysokoškolské štúdium z Česka klesá, podiel slovenských záujemcov stúpa a sú podľa spoločnosti Scio pre českých uchádzačov významnou konkurenciou.

Slovensko je v rámci OECD na treťom mieste v počte mladých, ktorí odchádzajú študovať do zahraničia. Celkovo ich odchádza 15 percent, predbehlo nás len Luxembursko a Island.

Zdroj: Scio

Spoločnosť Scio, ktorá robí testovania, pripravila analýzu, akí sú slovenskí študenti, ktorí sa na české školy hlásia a kde chcú študovať. Výsledky analýzy zverejnila pred týždňom.

Zistila, že najlepší uchádzači za Slovenska dávajú prihlášky na právnické fakulty, prírodovedné a technické odbory. Napríklad na Fakulte informatiky Masarykovej univerzity v Brne je už viac slovenských ako českých študentov.

Najviac z uchádzačov zo Slovenska sa zaujíma o technické a ekonomické odbory.

Analýza vychádza z výsledkov Národních srovnávacích zkoušek za posledných päť rokov, ktoré pripravuje Scio. Nie všetky školy ich však využívajú, vlani tak urobilo 80 fakúlt v Česku a na Slovensku. Testy robila minulý rok viac ako tretina slovenských záujemcov o štúdium na českých školách.

Zdroj: Scio

Podľa analýzy sa v týchto skúškach darí slovenským uchádzačom porovnateľne ako českým. Slováci sú lepší v matematike, Česi v základe spoločenských vied.

Vysvetlením, prečo v humanitnej časti končia naši študenti horšie, je podľa spoločnosti to, že sú v nej  otázky, ktoré sa viažu na české reálie – politiku či históriu.

Výsledky zo základov spoločenských vied a matematiky 

Zdroj: Scio

Teraz najčítanejšie