Denník N

Newsfilter: Erik Tomáš priznal, že Beblavý právom kritizoval Smer

Robert Fico a Erik Tomáš v časoch, keď mal na starosti komunikáciu premiéra s médiami. Foto – TASR
Robert Fico a Erik Tomáš v časoch, keď mal na starosti komunikáciu premiéra s médiami. Foto – TASR

1. Smer sa po štvrťroku zobudil. 2. Kiska dal Kaliňákovi na výber, či je extrémista, alebo iba nezodpovedný. 3. Brusel na Slovensko poslal mimoriadne zaujímavú osobnosť + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Smer sa po štvrťroku zobudil

Zvyšovanie príplatkov za nočné služby či prácu počas sviatkov sa nakoniec bude týkať aj zamestnancov štátu. Zdravotníci či sociálni pracovníci v jeho službách tak budú mať v zákone garantované rovnaké minimálne podmienky, aké vládna koalícia pôvodne pripravovala iba pre zamestnancov u súkromníkov.

Príslušný zákon je v druhom čítaní a rokovať sa o ňom bude na najbližšej schôdzi parlamentu.

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý už v novembri tvrdil, že štát sa rovnako ako pri minimálnej mzde opäť chystal diskriminovať vlastných zamestnancov, ktorým nechce rovnako, ako vyžaduje od firiem. Robert Fico vtedy povedal, že sa príplatky porovnajú a ak bude treba, tak sa prax u súkromníkov a vo verejnej správe zosúladí.

Logické a správne. Potrebné to zjavne bolo, čoho dôkazom je pozmeňovací návrh Erika Tomáša, ktorý nerobí nič iné, než dáva za pravdu Beblavému. Smer to tradične robí tak, že si rozumný opozičný návrh privlastní a bude sa tváriť ako záchranca pracujúceho ľudu.

„Považujem za logické a správne, ak štát ukladá takúto povinnosť súkromným spoločnostiam, aby sa rovnako postaral aj o svojich zamestnancov, prípadne zamestnancov v štátnej správe,“ komentoval to Tomáš.

Ak je však takáto úvaha logická a správna v januári 2018, rovnako logická a správna bola aj v novembri 2017. V tom prípade je ťažko pochopiteľné, prečo na ňu Smer s najlepším ministrom práce, akého sme kedy mali, neprišiel sám. Pravdepodobne celozávodná dovolenka.

V čom sa Tomáš mýli. Tomáš tvrdí, že „ním“ navrhnutá zmena bude mať minimálny vplyv na štátny rozpočet. Je len minimálna šanca, že to tak naozaj je. Ministerstvo práce totiž na jeseň vypočítalo, že jeho pôvodný návrh zamestnávateľom vezme približne miliardu eur. Aj keď pripustíme, že pôvodne plánovaná výška príplatkov bude nižšia a novinka sa dotkne menšieho počtu ľudí, stále ide o desaťtisíce, možno státisíce zamestnancov vo verejnej správe.

Napríklad minister zdravotníctva sa už v decembri sťažoval, že sám nevie, koľko zvyšovanie príplatkov a iné podobné opatrenia (napríklad 13. a 14. plat) budú stáť jeho ministerstvo. Upozornil, že sa o nich síce hovorí, ale on ako minister je vynechaný z hry: „Dosah týchto opatrení na verejné zdravotné poistenie môže byť 30, ale aj 200 miliónov, ale ja to dnes neviem.“

Čo je zatiaľ dohodnuté:

  • Účinnosť zmeny bude postupná. Prvé zvýšenie príplatkov začne platiť od 1. mája 2018, presne o rok bude nasledovať druhé zvýšenie.
  • Príplatok za prácu počas sviatku bude 100 percent.
  • Smer pôvodne navrhoval, aby bol príplatok za prácu v sobotu 100 percent minimálnej hodinovej mzdy. Teraz platí dohoda, že od 1. mája si zamestnanci pripíšu 25 percent a o ďalší rok 50 percent.
  • Zákon prizná zamestnávateľom právo uplatniť si výnimky.

2. Kiska dal Kaliňákovi na výber, či je extrémista, alebo iba nezodpovedný

Spor Andrej Kiska verzus Robert Kaliňák má za sebou ďalšiu časť. Prezident bol v Prešove, kde s odborníkmi hovoril o rómskej problematike.

Vyjadril sa aj k nedávnej tlačovke Roberta Kaliňáka. Ten v Krompachoch pred rómskym getom hovoril o tom, ako pripravuje zákon o kriminalite „rómskej osady“, ako chce rozširovať právomoci policajtov, ako chce Rómom odoberať ich majetok, keď nebudú mať na zaplatenie pokuty atď.

Kiska vo štvrtok povedal, že podobné vyjadrenia zvyšujú napätie v spoločnosti a sú fackou pre všetkých tých, čo sa snažia hľadať skutočné riešenia. Na Kaliňákovu adresu bez toho, aby ho priamo menoval, povedal: „Represia je tradičnou agendou nezodpovedných politikov a extrémistov.“

V tomto prípade sa treba prikloniť skôr k tomu druhému. Kaliňák je vrcholne nezodpovedný politik, ale skutočný extrémista to takmer určite nie je. Do hlavy mu síce nevidíme a zjavne v sebe má aj inštinkty, aké mávajú aj extrémisti, ale v zásade je to len cynická politická mŕtvola, ktorá si obete vyberá podľa toho, či si myslí, že mu boj s nimi môže pomôcť zachrániť kariéru.

Samozrejme, v tomto prípade je nálada v spoločnosti taká, že väčšina bude skôr na jeho strane. Mnoho ľudí je naozaj presvedčených, že na Rómov treba ísť tvrdo a Kaliňák im ide poruke.

Aj Kiska súhlasí, že zákony platia pre všetkých a poriadok musí byť, no jeho apely na zdravý rozum, že „žiadna represia nevyrieši zlé hygienické návyky, nevzdelanosť“ a že „chudoba je príčinou kriminality, nezamestnanosti a my musíme riešiť príčiny“, majú v tomto súboji menšiu šancu nájsť ochotné ucho.

Neznamená to, že Kaliňák svoju vojnu s Kiskom nakoniec vyhrá. Len sa ukazuje rozdiel medzi politikom, ktorý hrá na najnižšie pudy a hovorí publiku, čo chce počuť. A politikom, ktorý vie, že si ubližuje, lebo hovorí, čo chce počuť len málokto, ale on vie, že by to mali počuť všetci.

3. Brusel na Slovensko poslal mimoriadne zaujímavú osobnosť

Slovák z Košíc s českou manželkou a občianstvom, ktorý sa do Prahy v roku 1992 odsťahoval aj kvôli Mečiarovi, aby sa stal českým ministrom životného prostredia a vysokopostaveným európskym úradníkom. Okrem toho stále aktívny vedec, ekológ a človek, ktorý pomáhal zachraňovať Tichú a Kôprovú dolinu pred ťažbou dreva.

Od 1. januára je novým vedúcim zastúpenia na Slovensku Ladislav Miko. Vo funkcii nahradil Dušana Chreneka.

Jeho vyjadrenia v aktuálnom  rozhovore môžu slúžiť ako dôkaz, že Brusel dbá na kvalitu svojich ľudí neporovnateľne viac než my tu doma. Spomeňte si na 29-ročnú dcéru predsedníčky Ústavného súdu, ktorú po ročnej praxi ministerstvo obrany vyslalo opačným smerom do vysokej funkcie pri NATO, na ktorú nemá kvalifikáciu.

Najzaujímavejšie Mikove vety:

O slovenských lesoch: „Ako ekológ musím povedať: veľmi ma mrzí, že na rôznych ochranárskych fórach a konferenciách sa dnes vo svete používajú fotografie zo slovenských hôr podobne, ako sa kedysi ukazovali fotografie z Amazónie alebo z juhovýchodnej Ázie. To by sme nemali nechať len tak.!

O eurofondoch: „Myšlienka ekonomického zbližovania cez eurofondy je pritom veľmi dobrá, využitie investícií z európskych peňazí má veľký zmysel. To, či sme schopní v tej-ktorej krajine robiť to poctivo a bez excesov, nie je problém bruselský, ale predovšetkým domáci.“

O varovnom liste z Bruselu na tému Plavčanovho škandálu: „Je to vážny signál… Môže sa to celé vysvetliť, alebo sa to nevysvetlí.“

O problémoch s čerpaním eurofondov: „To nie je slovenské špecifikum.“

O nepridelení liekovej agentúry: „Bol to neúspech Slovenska, ale nie a priori Roberta Fica… Toto je vysoko expertná práca a potrebujete špecialistov, ktorých je v Európe len pár. Otázka je, koľko ľudí v tej najvyššej kvalite dokážete dostať do novej lokácie. Pre mnohých tých odborníkov je jednoduchšie jazdiť cez kanál z Londýna do Amsterdamu, ako sa presťahovať sem… Aj to, myslím, ovplyvnilo hlasovanie.“

O dvojakej kvalite potravín: „Áno, existuje (tento problém). Na druhej strane, prípadov dokázateľne problémových potravín sú desiatky, možno jedna-dve stovky. Len v Česku pritom majú obchody v sortimente zhruba dva milióny výrobkov. Z toho je zreteľné, že nejde o systémový problém, no aj tak to treba riešiť. Spotrebiteľ nesmie byť klamaný, bez ohľadu na počet prípadov.“

Mala vplyv akcia V4 a pôsobenie Roberta Fica v tejto otázke? „Jednoznačne áno.“

Na Slovensko nielenže prišiel zaujímavý človek, ale očividne aj niekto, koho sa oplatí počúvať.

Jednou vetou:

4.  Oskar Fegyveres vo štvrtok vypovedal na Generálnej prokuratúre, svedka únosu Michala Kováča mladšieho si tam zavolali, keď iný bývalý siskár Ľuboš Kosík vyhlásil, že vie o pláne na Fegyveresovu vraždu.

5. Vládna koalícia na výbore zablokovala poslanecký prieskum u komisárky pre deti Viery Tomanovej, žiadala ho poslankyňa SaS Natália Blahová za to, že Tomanová nezverejňovala faktúry a Denník N upozornil na pochybnosti o jej hospodárení.

6. Na školskom výbore neprešiel návrh zvýšiť množstvo prijímaných detí na osemročné gymnáziá na 10 percent, koaliční poslanci ho nepresadili, pretože dvaja z nich chýbali a Dušan Čaplovič hlasoval proti.

7. Slovenská advokátska komora nebude skúmať správanie advokátov Juraja Hatvanyho a Róberta Lenčéša v kauze nástenkového tendra, podľa nej je akýkoľvek prehrešok premlčaný.

8. Dvanásti štátni zamestnanci spustili iniciatívu Dobrý úradník a spísali desatoro, ako to docieliť, kolegov z ministerstiev aj zo samosprávy vyzývajú, aby sa k nim pridali.

9. Ministerstvo dopravy pokračuje v externých právnych službách namiesto ich zrušenia, banskobystrická advokátska kancelária Matúša Gémeša si vďaka dodatkom polepší a zarobiť môže tri milióny eur, upozornili poslanci OĽaNO, ministertvo tvrdí, že poslanci nemajú správne informácie.

10. Minister zdravotníctva uvažuje o zriadení pacientskeho ombudsmana, Slováci podľa Tomáša Druckera často nepoznajú svoje práva v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Zaujímavé články:

O fakte, že do školstva bude treba čo najskôr a niekoľko rokov po sebe začať nalievať stovky miliónov eur ročne, aby sme dnešný negatívny vývoj zastavili a otočili, sa nahlas veľmi nehovorí. Ale bez toho to nepôjde.

Filip Obradovič o žalostnom stave základných škôl. (trend.sk)

Postava kollárovského populistu musí byť pre celoživotného profesionála ako Fico prízrakom novej doby, ktorej už celkom nerozumie a má z nej čoraz väčší strach.

Martin Hanus o úspechu Borisa Kollára. (postoj.sk)

Medzi deťmi z chudobných rodín prakticky chýbajú žiaci s výbornými výsledkami a len málo z nich dosiahne aspoň priemer. Tretina žiakov vo veku 10 – 15 rokov dosahuje v testovaniach menej ako 30 percent, čo je hranica tzv. funkčnej negramotnosti.

Libor Melioris o tom, že Slovensko dáva šancu všetkým, len nie tým najchudobnejším. (sme.sk)

Citát dňa:

Nezaslúžite si, aby ste ešte niekedy opustili väzenie. Práve som vám podpísala rozsudok smrti.

Rosemarie Aquilinaová, americká sudkyňa odsúdila bývalého lekára amerického olympijského tímu Larryho Nassara na 175 rokov za mrežami. Viac ako 150 žien ho obvinilo zo sexuálneho obťažovania

FB status

Keby už bolo s tými nádejnými prezidentami zle, treba sa poučiť v automobilkách a skúsiť pracovné sily zo zahraničia. Taký Saakašvili by to tu určite zobral.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie