Denník N

Drucker ukázal, ako chce riešiť 10-eurový poplatok pre tehotné ženy. Platiť ho budú aj naďalej

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Poplatok uhradený na urgentnom príjme by mali vrátiť zdravotné poisťovne. Administratíva vracania poplatku bude vyššia ako poplatok, tvrdí Dôvera.

Začiatkom januára médiá zverejnili príbeh tehotnej ženy, ktorá prišla do Fakultnej nemocnice v Nitre, pretože si myslela, že sa jej začal pôrod. V nemocnici jej povedali, že je v poriadku a má ísť domov.

Musela však zaplatiť 10-eurový poplatok, lebo prišla na Nový rok a lekárka jej povedala, že nešlo o urgentný prípad.

Keď sa o tomto prípade dozvedel minister zdravotníctva Tomáš Drucker, povedal, že to bolo inak. No sľúbil, že upraví pravidlá vyberania poplatkov v nemocniciach na urgentných príjmoch.

Vyberie nemocnica, vrátiť ich má poisťovňa

Od novembra minulého roka totiž platia nové poplatky na urgentných príjmoch. Pacient zaplatí, ak neostane v nemocnici hospitalizovaný, ak ho ošetrovali menej ako dve hodiny, ak ho poslali z ambulantnej pohotovosti alebo keď príde po úraze.

V iných prípadoch je to na posúdení lekára. Ak si však vypýta 10 eur, je to v súlade so zákonom.

Teraz ministerstvo pripravilo zmenu a posunulo ju do parlamentu. Budú sa ňou zaoberať poslanci na výbore pre zdravotníctvo a potom všetci poslanci v pléne.

Podľa návrhu ministerstva bude môcť pacient požiadať poisťovňu, aby mu 10-eurový poplatok vrátila. Bude tak musieť aj naďalej 10 eur zaplatiť, aby ho na urgentnom príjme v nemocnici vyšetrili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie