Drucker ukázal, ako chce riešiť 10-eurový poplatok pre tehotné ženy. Platiť ho budú aj naďalej

Poplatok uhradený na urgentnom príjme by mali vrátiť zdravotné poisťovne. Administratíva vracania poplatku bude vyššia ako poplatok, tvrdí Dôvera.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Začiatkom januára médiá zverejnili príbeh tehotnej ženy, ktorá prišla do Fakultnej nemocnice v Nitre, pretože si myslela, že sa jej začal pôrod. V nemocnici jej povedali, že je v poriadku a má ísť domov.

Musela však zaplatiť 10-eurový poplatok, lebo prišla na Nový rok a lekárka jej povedala, že nešlo o urgentný prípad.

Keď sa o tomto prípade dozvedel minister zdravotníctva Tomáš Drucker, povedal, že to bolo inak. No sľúbil, že upraví pravidlá vyberania poplatkov v nemocniciach na urgentných príjmoch.

Vyberie nemocnica, vrátiť ich má poisťovňa

Od novembra minulého roka totiž platia nové poplatky na urgentných príjmoch. Pacient zaplatí, ak neostane v nemocnici hospitalizovaný, ak ho ošetrovali menej ako dve hodiny, ak ho poslali z ambulantnej pohotovosti alebo keď príde po úraze.

V iných prípadoch je to na posúdení lekára. Ak si však vypýta 10 eur, je to v súlade so zákonom.

Teraz ministerstvo pripravilo zmenu a posunulo ju do parlamentu. Budú sa ňou zaoberať poslanci na výbore pre zdravotníctvo a potom všetci poslanci v pléne.

Podľa návrhu ministerstva bude môcť pacient požiadať poisťovňu, aby mu 10-eurový poplatok vrátila. Bude tak musieť aj naďalej 10 eur zaplatiť, aby ho na urgentnom príjme v nemocnici vyšetrili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |