Denník N

Zeman to preháňal s traktormi, Drahoš zavádzal s utečencami z Kosova

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR
Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

Zemana prichytili pri väčšom množstve klamstiev ako Drahoša, no má aj výrazne viac výrokov. Portál Demagog.cz hodnotil pravdivosť oboch prezidentských kandidátov.

Akú úctu majú českí prezidentskí kandidáti k pravde a presným faktom, preskúmal portál Demagog.cz.

Zhodnotil 52 výrokov Jiřího Drahoša a rovných 80 Miloša Zemana. Kým ich prvý duel na Prime bol podľa komentárov viac emotívny, Česká televízia držala témy vo faktickej rovine.

Šéf projektu Demagog.cz pre český Radiožurnál to ukázal aj na oveľa väčšom počte faktov v druhej televíznej debate v Rudolfine u moderátorky Světlany Witowskej. „Ak si vezmeme, že debata mala 90 minút, tak v priemere každú minútu padol jeden faktický výrok.“

Naopak, v Prime podľa analýzy portálu irozhlas.cz Zeman rozprával takmer o desať minút viac ako moderátor a viac než osem minút ako jeho protikandidát. To sa odrazilo aj na počte výrokov. Drahoš mal štrnásť, Zeman si ich zapísal dvakrát viac.

Vítač migrantov Drahoš

Za dôležitý nepravdivý výrok úradujúceho prezidenta z prvej debaty sa považuje klamstvo, že Jiří Drahoš je jediná výnimka medzi českými politikmi, ktorí súhlasia s tým, že by Česi nemali prijímať nelegálnych migrantov.

„Výrok je hodnotený ako nepravdivý, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Jiří Drahoš

Miloš Zeman

Prezidentské voľby v ČR

Teraz najčítanejšie