Denník N

Bratislava vyšla z výskumu amerického MIT s 56 mestami sveta ako depresívna, nudná a nebezpečná

Obchodná ulica v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Obchodná ulica v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Veľký výskum americkej univerzity skúma dojem ľudí z ulíc desiatok miest. Dáta o tom, ako sa ľuďom páčia ulice, môžu poslúžiť aj na hlbšie skúmanie miest.

Bratislavské ulice sú depresívne, veľmi nudné, nepekné, trochu nebezpečné a bez života. Nevyzerajú úplne chudobne, ale ani bohato, skôr niečo medzi.

Hlavné mesto Slovenska v porovnaní s ďalšími 55 mestami sveta zaostáva takmer vo všetkých rebríčkoch veľkej štúdie školy architektúry a plánovania na prestížnom americkom Technologickom inštitúte v Massachusetts (MIT).

Mestá na stránke Place Pulse nehodnotia urbanisti ani architekti, ale posudzujú ich bežní ľudia z celého sveta – ide čisto o to, ako na ľudí pôsobia ulice miest, ktoré ukazujú anonymizované – ľuďom teda nepovedia, aké mesto práve hodnotia. Pýtali sa, ktorá z dvojice ponúknutých ulíc vyzerá bezpečnejšie, živšie, nudnejšie, bohatšie, depresívnejšie alebo krajšie.

Rebríček miest vo vnímaní krásy

Zdroj – Place Pulse

Aplikácia vyberie na porovnanie dve rôzne ulice odfotené cez Google Street View. Ulice sú anonymné, na väčšine chýbajú dominanty a ľudia väčšinou nespoznajú, ktoré dve miesta porovnávajú. Algoritmus aplikácie po zozbieraní dostatočného množstva informácií potom určí pre každé mesto výsledné hodnotenie v každej zo šiestich kategórií.

V porovnaní krásy miest skončila Bratislava na 46. mieste z 56, predbehla Mexico City, Tokio, Bangkok a Hongkong.

Vo vnímaní bezpečnosti bola na 41. mieste pred Lisabonom či Kyjevom. Bratislava ani raz nepredbehla Prahu či Varšavu, no výskum stále pokračuje.

V súčasnom experimente je stotisíc obrázkov z 56 miest. Čím viac ľudí sa porovnávania zúčastní, tým sú výsledky presnejšie. Autori štúdie chcú získať dva milióny klikov v porovnaniach, zatiaľ majú tri štvrtiny. Ak nazbierajú dostatočné množstvo informácií, ďalšie výskumy môžu využiť dáta aj na podrobnejšiu analýzu, aký vplyv má dojem z nejakého miesta na mieru zločinnosti či ekonomický rast.

Ľudia hodnotia, ktorá ulica sa im zdá krajšia. Zdroj – Place Pulse/Google Street View

Špina priťahuje ďalšiu špinu

Štúdie už dokázali, že prostredie výrazne vplýva na správanie ľudí aj kriminalitu. Podľa známej teórie rozbitého okna spúšťa bežný vandalizmus a neporiadok ďalšiu kriminalitu. Výskum spred desiatich rokov ukazuje, že ak sú na ulici domy popísané grafitmi a na chodníkoch sú smeti, ľudia skôr hodili odpadky na zem ako do koša.

Práve grafity, na ktorých čistenie míňajú radnice množstvo peňazí, nemusia byť pritom až také dôležité, povedal pre Guardian Phil Salesses, ktorý stojí za projektom Place Pulse. Hovorí, že v Bostone, kde žije, je veľa bezpečných a príjemných miest, hoci tam je aj plno grafitov.

Výhodou experimentu MIT sú informácie od množstva ľudí, doteraz takýto veľký prieskum nikto nerobil. Výsledky však nemusia úplne odrážať realitu. Inak môžu bezpečnosť ulíc vnímať napríklad starší ľudia alebo ženy a deti. Veľký rozdiel môže byť aj pri porovnaní dňa a noci, ktoré v štúdii chýba. Výsledok môže skresliť aj počasie na fotkách.

„Musíte v priestore skutočne byť, aby ste ho ohodnotili, ale výskum môže povedať, aké aspekty na ulici sú vnímané pozitívne alebo negatívne,“ hovorí architektka Milota Sidorová, ktorá pôsobí v pražskej organizácii Women Public Space Prague. Podieľa sa aj na konferenciách WhatCity v Bratislave alebo tvorbe manuálu pre Panenskú ulicu spolu so združením Punkt.

Čo teda rozhoduje, že ľudia považujú jednu ulicu za krajšiu, nudnejšiu alebo bezpečnejšiu ako inú? Sidorová predpokladá, že ak je na ulici viac ľudí alebo stromov a chodníky sú široké, tak bude vnímaná pozitívnejšie než miesto, kde je iba rušná doprava.

„Ulica s prevahou áut bude vnímaná horšie a aj menej bezpečne. Naopak, šírka chodníkov, lavičky a stromy zlepšujú hodnotenie ulíc. Ľudia si na uliciach vážia architektúru, ako vyzerajú domy, či sú opravené. Historické budovy sú vnímané malebnejšie ako moderné paneláky alebo mrakodrapy,“ hovorí Sidorová.

Rebríček vnímania bezpečnosti

Zdroj – Place Pulse/Google Street View

Je Bratislava príjemné miesto?

Podobný výskum ako ten z MIT, no na menšej ploche a do väčších detailov, spravilo v bratislavskej štvrti okolo Panenskej združenie Punkt, Obyvateľov a ľudí z okolia sa pýtali, ako hodnotia napríklad bezpečnosť na uliciach, dostatok zelene alebo dopravu a čo by chceli v susedstve zmeniť.

Ľudia napríklad kritizovali intenzívnu premávku aj množstvo zaparkovaných áut a privítali by viac zelene alebo lavičiek. Po spracovaní výsledkov prieskumu chce mestská časť Staré Mesto štvrť zrekonštruovať aj na základe pripomienok ľudí.

„Ak je jediná pekná vec v Bratislave byt, auto a práca a to všetko medzi tým prekonáme na aute, tak si ľudia budú myslieť, že je to super mesto. Poskytuje prácu, relatívne vysoké príjmy, ľudia sa môžu dobre najesť, ale za také isté peniaze, ako platíme, by sme vo Viedni žili v krajšom prostredí,“ vraví Sidorová. Rozdiel si podľa nej väčšina ľudí uvedomí, až keď začnú cestovať do iných miest a uvidia, že kvalita života môže byť lepšia.

„Keď v prieskume nevieme, ktorá z ulíc je bratislavská, a ľudia ju hodnotia ako negatívnu, môžeme povedať, že Bratislava nie je až také super mesto na život, ako sa hovorí.“

Porovnanie, ktoré fotky ulíc sú príťažlivejšie. Zdroj – Place Pulse/Google Street View

Washington je príjemné mesto na život

Ak by sme si mali vybrať zo štúdie dva úplné protiklady, bolo by to brazílske Rio de Janeiro, ktoré väčšina ľudí hodnotila ako síce živé, ale nebezpečné, depresívne a chudobné mesto, a Washington, DC. Hlavné mesto Spojených štátov v štyroch kategóriách dopadlo najlepšie a vo zvyšných dvoch bolo medzi prvými mestami.

Washington, DC, je postavený z väčšej časti na rovine, je tam dostatok priestoru na široké ulice, vysoké stromy a má kvalitnú alebo historickú architektúru. To všetko podľa Sidorovej ľudia môžu vnímať lepšie alebo harmonickejšie. „Je to bohaté mesto, má široké bulváre. Je postavené trochu ako Paríž nanovo.“

Vo viacerých kategóriách sa veľmi dobre umiestnili aj Sydney a Singapur.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie