Denník N

Soros v Davose: Ocitli sme sa v zlomovom momente histórie

George Soros. Foto -TASR/AP
George Soros. Foto -TASR/AP

Ochrana demokratických výdobytkov minulosti nestačí, musíme chrániť aj hodnoty otvorenej spoločnosti tak, aby lepšie odolávali budúcim útokom.

Dobrý večer. Stalo sa už každoročnou tradíciou, že v Davose predkladám akúsi správu o súčasnom stave sveta. Pôvodne som plánoval využiť pol hodiny na svoje poznámky a pol hodiny na otázky, ale môj prejav sa rozrástol natoľko, že nakoniec to bude skoro hodina. Je to preto, že problémy, ktorým čelíme, sú také vážne. Po tom, čo skončím, dám priestor vašim komentárom a otázkam. Tak sa na to pripravte.

Principiálny protiútok

Myslím, že súčasný moment dejín je dosť bolestivý. Otvorené spoločnosti sú v kríze a na vzostupe sú rôzne formy diktatúr a mafiánskych štátov, ktorých príkladom je Putinovo Rusko. V Spojených štátoch by chcel prezident Trump tiež zaviesť mafiánsky štát, ale nemôže, pretože mu to nedovolí ústava, iné inštitúcie a živá občianska spoločnosť.

Či sa nám to páči, alebo nie, moje nadácie, väčšina našich stážistov i ja sám bojujeme proti presile a ochraňujeme demokratické výdobytky minulosti. Moje nadácie sa zvykli zameriavať na takzvaný rozvíjajúci sa svet, ale dnes je otvorená spoločnosť ohrozená aj v Spojených štátoch a v Európe, preto míňame viac ako polovicu rozpočtu v bližších krajinách. Pretože to, čo sa deje tu, má negatívny vplyv na celý svet.

Ale ochrana demokratických výdobytkov minulosti nestačí, musíme chrániť aj hodnoty otvorenej spoločnosti tak, aby lepšie odolávali budúcim útokom. Otvorená spoločnosť bude mať vždy svojich nepriateľov a každá generácia musí znovu potvrdiť svoje odhodlanie udržať otvorenú spoločnosť nažive.

Najlepšou obranou je principiálny protiútok. Nepriatelia otvorenej spoločnosti majú víťazoslávne pocity a to ich povzbudzuje, aby svoje represívne snahy ešte viac zvýraznili, čo však vytvára protitlak a ponúka príležitosť. To sa deje na miestach, ako je dnešné Maďarsko.

Ide o civilizáciu

V minulosti som zvykol definovať ciele našich nadácii ako „obranu otvorených spoločností pred ich nepriateľmi, vytváranie tlaku na vlády, aby sa správali zodpovedne, a podporu kritického myslenia“. Ale situácia sa zhoršuje. V stávke nie je len prežitie otvorenej spoločnosti, ale prežitie celej našej civilizácie. Vzostup lídrov ako Kim Čong-un a Donald Trump s tým do veľkej miery súvisí. Zdá sa, že obaja sú ochotní riskovať jadrovú vojnu len preto, aby sa udržali pri moci. Lenže dôvody tohto problému sú ešte horšie.

Schopnosť ľudstva podmaniť si sily prírody, či už z konštruktívnych, alebo deštruktívnych dôvodov, stále rastie, ale naša schopnosť vládnuť si správnym spôsobom je ako na hojdačke a práve teraz je veľmi slabá.

Hrozba jadrovej vojny je taká strašidelná, že máme tendenciu ju ignorovať. Ale v skutočnosti je reálna. V Spojených štátoch sa to prejavuje tým, že odmietame prijať, že sa Severná Kórea stala jadrovou mocnosťou. To však silne povzbudzuje Severnú Kóreu, aby rozvíjala svoje jadrové kapacity tak rýchlo, ako to len ide. A to zas môže prinútiť USA, aby použili svoj nukleárny arzenál preventívne. Znamenalo by to začať jadrovú vojnu preto, aby sme zabránili jadrovej vojne, čo je zjavne protirečivá stratégia.

Faktom je, že Severná Kórea sa stala jadrovou mocnosťou a dnes už nie je možná žiadna vojenská akcia, ktorá by tomu mohla zabrániť. Jedinou rozumnou stratégiou je akceptovať realitu, nech je akokoľvek nepríjemná, a dohodnúť sa so Severnou Kóreou na nejakých podmienkach. To by si však vyžadovalo, aby USA spolupracovali so všetkými zainteresovanými stranami, predovšetkým s Čínou. Peking má totiž najsilnejšie páky, ktoré môže použiť proti Severnej Kórei, ale zatiaľ tomu nie je veľmi naklonený. Ak by totiž čínske opatrenia dopadli na Pchjongjang príliš tvrdo, tamojší režim by mohol skolabovať a Čínu by zaplavili severokórejskí utečenci. Navyše Peking nerád robí Spojeným štátom, Južnej Kórei alebo Japonsku akékoľvek láskavosti. Naopak, voči týmto krajinám má veľa výhrad.

Dosiahnuť spoluprácu by si vyžadovalo množstvo rokovaní, ale keby sme to dosiahli, tak by toto spojenectvo bolo schopné čeliť Severnej Kórei prostredníctvom politiky cukru a biča. Bič by sa dal použiť na to, aby krajinu prinútil sadnúť si k rokovaciemu stolu, a cukor na to, aby ju odmenil za dôveryhodné ukončenie ďalšieho vývoja jadrových zbraní. Čím skôr by sa takáto dohoda dosiahla, tým úspešnejšia by mohla byť. Úspech sa dá merať množstvom času, ktorý by Severnej Kórei zabral, aby plne sfunkčnila svoj jadrový arzenál. V tejto súvislosti by som rád zameral vašu pozornosť na dve zásadné správy, ktoré v súvislosti s možnou jadrovou vojnou so severnou Kóreou práve publikovala organizácia Crisis Group.

Sfunkčnime americký politický systém

Inou veľkou hrozbou pre prežitie našej civilizácie je klimatická zmena, ktorá je tiež stále dôležitejšou príčinou nútenej migrácie. Problémom migrácie som sa dosť dlho venoval inde, ale musím zdôrazniť, aké vážne a neriešiteľné tieto problémy sú. Nechcem zachádzať ani do detailov klimatickej zmeny, pretože je veľmi dobre známe, čo treba urobiť. Máme síce vedecké práce, ale chýba nám politická vôľa, zvlášť v administratíve súčasného amerického prezidenta.

Chcem jasne povedať, že Trumpovu administratívu považujem za jasnú hrozbu pre celý svet. Ale považujem ju tiež len za dočasný fenomén, ktorý zmizne v roku 2020 či možno ešte skôr. Uznávam prezidenta za to, ako úžasne motivoval svoju voličskú základňu, ale úmerne k tomu taktiež vytvoril veľkú základňu svojich oponentov, ktorí sú motivovaní rovnako silno. Preto tohto roku očakávam jasné víťazstvo demokratov vo voľbách do kongresu.

Mojím osobným cieľom v Spojených štátoch je pomoc znovu nastoliť funkčný systém dvoch strán. To si bude vyžadovať nielen jasné víťazstvo demokratov, ale aj Demokratickú stranu, ktorá sa bude usilovať o nestranné prekreslenie hraníc volebných obvodov, nominácie kvalifikovaných sudcov a správne uskutočnené sčítanie a iné opatrenia, ktoré si funkčný systém dvoch strán bude vyžadovať.

IT monopoly

Veľkú časť zostávajúceho času chcem venovať inému globálnemu problému: rastu monopolistického správania gigantických IT firiem. Tieto spoločnosti často hrali inovatívnu a oslobodzujúcu úlohu. Ale s tým, ako Facebook a Google narástli do podoby najmocnejších monopolov, stali sa aj prekážkami inovácií a spôsobili množstvo problémov, ktoré ešte len spoznávame. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Facebook

George Soros

Teraz najčítanejšie