Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Dejú sa strašidelné veci, napríklad Matovič stretol v potravinách Srbov

Matovič straší Srbmi, Samsung zatvára Voderady a v Smere sa aspoň chvíľu radujú + všetko dôležité aj o českých prezidentských voľbách.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Udalosti víkendu vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Matovič si vo vojne s Kaliňákom pomáha Srbmi a Rómami

Po podpredsedovi Sme rodina Milanovi Krajniakovi už aj predseda OĽaNO Igor Matovič chce, aby sme sa báli Srbov, ktorí čoraz častejšie prichádzajú na Slovensku pracovať. Chce, aby sme si mysleli, že ich vinou máme nízke platy a že ich sem prichádza teraz tak veľa, lebo to zorganizovala Ficova vláda.

Matovič sa v piatok postavil pred ľahko pochopiteľný graf s dvoma stĺpcami, z ktorých jeden ukazuje počet Srbov pracujúcich na Slovensku v roku 2016 (1 238) a druhý ich počet v roku 2017 (12 183).

Aby sme ani na sekundu nepochybovali, že to nie je normálne, pridal hneď aj zamyslenie, že keď on ako Trnavčan príde do miestnych potravín a zavrie oči, tak si pripadá ako na chorvátskom pobreží.

Viackrát zopakoval, že títo ľudia robia prácu, ktorú by mali dostať slovenskí občania, ale Ficova vláda „dováža ľudí zo Srbska“.

Predseda OĽaNO v piatok úplne vážne, jednoznačne a opakovane tvrdil, že Robert Fico a Robert Kaliňák začali pred pol rokom o Rómoch z osád naschvál tvrdiť, že sú nezamestnateľní, lebo sem chceli dovážať Srbov.

A teraz fakty: Robert Kaliňák nemá nič spoločné so zamestnávaním Srbov. Od Nového roka sa síce znova cielene vezie na rasistickej protirómskej agende, ale Rómov opisuje ako potenciálnych zločincov, nie ako ľudí, ktorých nemožno zamestnať.

Robert Fico je už rok pod tlakom, pretože veľké firmy od neho chcú, aby štát dával viac povolení na legálne zamestnávanie Srbov, Ukrajincov či Vietnamcov, ale on sa tomu bránil, lebo sám rád využíva odpor slovenskej spoločnosti k cudzincom.

Preto minister práce Richter cez parlament pretláča kompromis, ktorý naďalej uprednostňuje zamestnávanie slovenských zamestnancov. Počíta s tým, že firma musí najprv ponúknuť prácu našim cez úrad práce, a až keď sa to nepodarí, môže zamestnať napríklad Srbov. A aj to len v okresoch s nezamestnanosťou pod 5 percent a len v odvetviach, ktoré spolu vyberú firmy, odbory a vláda (tripartita).

Vláde možno vyčítať, že reaguje pomaly, ustráchane, že preventívne nerieši spolužitie tisícok zahraničných robotníkov s domácimi v malých obciach, ale nie, že sem nekontrolovane dováža Srbov.

Koalícia postupuje presne v zmysle širokého politického konsenzu o zamestnávaní ľudí z tretích krajín. Ten hovorí, že tí ľudia nemôžu brať prácu našim a nesmú vytvárať tlak na znižovanie alebo pomalší rast miezd. A presne to vládou chystaná tvrdá regulácia chce urobiť po tom, čo štát dával výnimky za ešte tvrdších podmienok.

Igor Matovič je dosť bystrý, aby tomu rozumel, ale keď vidí možnosť bojovať s Ficom a Kaliňákom, stráca súdnosť a je ochotný pre svoju politickú taktiku zneužívať aj chudákov Srbov, čo k nám chodia za lepšou robotou podobne, ako chodia naši do Nemecka, Rakúska, Británie či Írska.

V boji so Smerom sa na prostriedky nepozerá. Igor Matovič sa svoj nekorektný útok na vládu a podnecovanie strachu a nenávisti k Srbom pokúsil skryť za pomoc Rómom. Priniesol si so sebou bývalého splnomocnenca pre Rómov Petra Polláka, ktorý sám dokázal sprostredkovať prácu takmer dvom stovkám Rómov z osád. To je podľa Matoviča dôkaz, že sa to dá a že Rómovia sú zamestnateľní a že Fico a Kaliňák klamú, ak tvrdia, že Rómovia z osád nikdy nebudú pracovať.

Aj tu je Matovičova demagógia postavená na prekrútených detailoch. Kaliňák, no najmä Fico a Richter naozaj viackrát drsne naznačovali, že v osadách podľa nich žijú ľudia dobrovoľne z dávok a nemajú záujem o prácu. Ibaže tvrdili, že vláda ich bude nútiť pracovať, inak dostanú menšie dávky.

A minister práce Richter zasa znova a znova zdôrazňoval, že prácu treba ponúkať najprv ľuďom v hladových dolinách a osadách, až potom pracovníkom zo zahraničia.

2. Samsung sa zmenšuje

Jeden z najznámejších investorov na Slovensku redukuje stavy a miesto dvoch závodov chce mať na Slovensku len jeden. Juhokórejský Samsung odchádza z Voderadov pri Trnave a necháva si svoju väčšiu fabriku v Galante. Príčinou redukcie stavov je nedostatok pracovnej sily, respektíve nedostatok ľudí, ktorí sú pri montážach televízorov a monitorov ochotní robiť za plat, ktorý ponúka Samsung.

Desať rokov po. Na oznámení, že Samsung redukuje slovenskú výrobu, je najzaujímavejšie to, že to nevzbudilo vlnu paniky a politici sa nepredháňajú v debate o tom, kto za to môže. Ukazuje to, ako veľa sa môže za desať rokov zmeniť.

Oznámenie štartu výroby Samsungu vo Voderadoch bolo prvým úspechom prvej Ficovej vlády pri hľadaní investorov a interpretovalo sa ako dôkaz, že Slovensko nestojí len na automobilkách a manufaktúrach na výrobu káblových zväzkov.

Ubehlo len desať rokov od štartu skúšobnej výroby vo Voderadoch a Samsung je už skôr synonymom neatraktívnej pásovej výroby, jedným z najväčších tunajších zamestnávateľov ľudí z krajín mimo Únie a symbolom toho, že ani veľká značka dotovaná vládou nie je garanciou spoločenskej zodpovednosti a dobrých pracovných podmienok.

Preto ten pokoj pri pomyslení, že o pár rokov odídu úplne.

3. Víťazstvo nad kaviarňou sa slávilo aj v Bratislave

Prezident Andrej Kiska aj premiér Robert Fico zvládli gratulácie opätovne zvolenému Milošovi Zemanovi bez toho, aby ich názor na vec vytryskol nad diplomaciou povolené medze.

Kiska pozval Zemana do Tatier a nevyžiadane mu pripomenul, že „pre prosperitu, stabilitu a bezpečnosť našich dvoch krajín je kľúčové členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii“.

Fico mal na rozdiel od Kisku z víťazstva Zemana zrejme aj úprimnú radosť. Zemana, ktorý ho len pred týždňom verejne ponížil rečami o zľaknutom Dubčekovi, nazval slovenský premiér osobným priateľom.

Usudzujúc z reakcií ďalších Ficových spolupracovníkov bolo Zemanovo víťazstvo pre členov Smeru veľkým zadosťučinením.

„Som znovu rád, že voľby v ČR dopadli inak, ako si predstavovala ‚bratislavská kaviareň‘ a ‚objektívne denníky‘! Bolo to aj po voľbách v USA😀😀,“ reagoval podpredseda parlamentu a Smeru Martin Glváč.

Podobne rozradostene sa na Facebooku pridal aj poslanec Erik Tomáš: „Keď realita porazí kaviareň, keď zdravý rozum zvíťazí nad ‚politickou korektnosťou‘… 😃“

Nezáviďme vedeniu Smeru toto neskrývané blaho. Po prehratých prezidentských voľbách v roku 2014, po prepade v celoslovenských voľbách v roku 2016, po stratách v župných voľbách v roku 2017 a po zistení, že Smer nedokáže už ani nájsť vlastného kandidáta na budúce prezidentské voľby, môže byť dostatočným dôvodom na oslavu už aj úspech kamaráta v Česku.

Jednou vetou:

4. Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom a predpovedá nám rýchly hospodársky rast, ktorý by mal byť v tomto roku na úrovni 3,8 % a v roku 2019 až 4,2 %.

5. Prezident Andrej Kiska v piatok vypovedal pred súdom v Poprade v kauze pozemkov, ktoré kúpil pred 16 rokmi vo Veľkej Lomnici.

6. Slovenský film Špina je podľa českých kritikov najlepším filmom roka 2017 a jeho režisérka Tereza Nvotová od nich získala cenu v kategórii objav roka 2017.

7. Investor novej banskobystrickej autobusovej stanice hrozí jej uzatvorením, pretože mesto neodkúpi dopravnú časť stanice, hoci sa k tomu pred časom zaviazalo.

8. Ministerka školstva povedala, že nechce, aby sa uplatnenie limitu na počet osemročných gymnázií v kraji len posunulo, ale to, či sa zvýši, necháva na poslancoch.

9. Krajskí poslanci neschválili županovi Jánovi Lunterovi 200-tisíc eur na mediálnu prezentáciu kraja; suma sa im zdá privysoká a tvrdia, že na rozhodnutie nemali dostatočný čas.

10. Tehotné ženy budú aj naďalej platiť 10-eurový poplatok na urgentnom príjme, môžu však požiadať o jeho vrátenie.

Zaujímavé články:

Veľmi tesný výsledok – 150-tisíc hlasov –, ktorý rozhodol o budúcnosti, je jasnou správou, že víťazstvo Drahoša nebolo nereálne.

Peter Schutz o Zemanovi a jeho koalícii (sme.sk)

Namiesto nádeje, že Zeman sa bude vo svojom poslednom politickom angažmán viac krotiť, je tu skôr obava, že už nebude mať vôbec žiaden dôvod akokoľvek sa tlmiť.

Peter Javůrek o tom, že nebyť Zemanom nestačí (pravda.sk)

Víťazstvo Miloša Zemana je potvrdením, že energia vzbury proti liberálnej demokracii nestráca na sile, hoci – ako ukázala Zemanova kampaň – už neponúka nič nové.

Martin M. Šimečka o víťazstve byzancie v Česku (dennikn.sk)

Mýtus o prozápadnom a reformnom Česku, ktorý v prospech rozdelenia Československa živil Václav Klaus, je v troskách. Česko je – a to dlhodobo – skôr ustráchané, sebecké a uzatvorené do seba.

Štefan Hríb o českom dne a ceste von (tyzden.sk)

Citát víkendu:

Pražská kavárna, což je takové společenství „sebeutvrzujících“ lidí, kteří v životě příliš mnoho nedokázali, teď asi, pokud nebude chtít pět let fňukat, že neprošel její kandidát, bude muset zavřít ústa. Zdůrazňuji, zavřít ústa. Já jsem pověstný originálním překladem anglických výrazů. Nicméně výraz „shut up“ je natolik přeložitelný zdvořile i méně zdvořile, že ponechávám na každém, pro jaký překlad se rozhodne.

Prezident Miloš Zeman v rozhovore s exprezidentom Václavom Klausom.

FB status: 

  1. Býva skôr obvyklé, že úradujúci prezident obháji funkciu. Opak býva skôr senzáciou.
  2. Všetky prieskumy pár mesiacov dozadu a dlhšie ukazovali, že Zeman disponuje dostatočnou podporou, najmenej 50 % alebo na tejto hranici. Kolísali, ale spoľahlivo pod 50 % nezašli. Veď aj preto sa vyzývateľ hľadal spočiatku značne rozpačito a ešte 12. januára by si nikto rozumný nevsadil celý majetok, že to Zeman nemôže dať hoci aj v 1. kole.
  3. Pretože v ČR nebol exit poll, mnohé názory, ktoré počúvate a čítate, sú iba hypotézy. Takými už aj zostanú a o. i. budú spoluvytvárať mýty. Niežeby nebolo dosť mýtov aj pri existencii faktov. Ale aj tak: veľká vďaka médiám na Slovensku, ktoré vytrvalo financujú staromódne exit polls a vďaka ktorým veľa vieme.
  4. Buďme k sebe všetci úprimní: nikto rozumný nepredpokladal (nič také som nečítal ani nepočul), že sa Zeman v 2. kole o toľko hlasov posilní. Ak jeho víťazstvo, tak sa prognózovalo v dôsledku toho, že sa dosť neposilní Drahoš. Nakoniec Zeman získal dokonca viac voličov ako naposledy. (Ja som tipoval, že rozdiel bude veľmi tesný, a mierne, ale iba mimo záznam som zľahka favorizoval Drahoša. Lebo to tak rozumne vychádzalo po 1. kole.)
  5. Zeman vyhral, ale aj odpor a nesúhlas s ním je povážlivý. Nejde vôbec „iba“ o číslo. Protikandidáta knieža poznal každý, teraz bezmála 50 % voličov – a pri vysokej účasti! – volilo typovo pomerne nevýrazného kandidáta (iba konštatovanie), o ktorom predovšetkým ešte nedávno skoro nikto nič nevedel a veľa aj jeho voličov až do samého konca takmer nič.
  6. Drahoš to mal extrémne a pre nás tu na Slovensku takmer nepredstaviteľne ťažké, ale myslím, že toto – nizke povedomie o ňom ako o živom človeku s nejakým srdcom, rozumom a charakterom – mu ublížilo najviac. Ťažké to mal preto, lebo priestor nejako sa predstaviť bol mimoriadne zúžený. Do parlamentných volieb nikoho tie prezidentské v ČR nezaujímali (tri výkričníky), potom všetkých zaujímal len Babiš a potom prišli Vianoce. Na druhej strane sa o to Drahoš ani veľmi nepokúsil: nenašiel si žiadnu osobnú tému, cez ktorú by generoval mediálne príležitosti aj rozprávanie o sebe a o krajine na sociálnych sieťach a do ktorej by zabalil nejaký svoj príbeh, emóciu, cez ktoré by mali ľudia pocit, že ho poznajú, je im blízky a môžu mu dôverovať. Asi bol pre nich všeličím, len nie niekým/niečím blízkym. Opozičné referendové hlasy proti Zemanovi v 2. kole vyluxoval, ale na boj o nevoličov a vlažných nerozhodnutých to nestačilo.
  7. Tradičné médiá sa často tvária nevinne a bezmocne, ale stále môžu rozhodovať. Podľa jediných dostupných orientačných dát sa zdá, že Zeman svoje tesné zaostávanie začiatkom týždňa otočil okolo debaty na Prime. (Môj pôvodný odhad, že tam nikto nezískal a nikto nestratil, zrejme nebol presný.) Tam to však Zemanovi pomohli vyhrať aj výber tém, preňho komfortnejšie prostredie a spôsob vedenia debaty moderátorom. (Podľa rovnakých dát boli presuny voličov v druhej polovici týždňa okolo tiež vysoko sledovanej debaty na ČT volebne neutrálne.) A mimochodom: celkovo je dnes za každým osobitne aj spolu za spojencami Zeman – Babiš výrazná (dva výkričníky) väčšina vplyvných médií v ČR (vrátane televízií) a v prospech Zemana v týchto voľbách aj všetky alternatívne a konšpiračné.
  8. Keď sme boli tento týždeň v Prahe, tak po ceste a osobitne na príjazde do mesta to bolo otapetované Zemanom. Drahoš kde-tu. A ja neviem povedať, aké posolstvo mal na posledných 14 dní Drahoš. Alebo posledných 7. Ani v debatách. Iba slušnosť je málo mobilizačná, osobitne pokiaľ väčšina nevidí neslušnosť (a ako to reálne s týmto vyzerá, vedia pomerne zodpovedne odmerať prieskumy), a ani zmena nesmie byť skokom do úplného neznáma (viď 5).
  9. Tak sme si pomudrovali, a teraz si pripomeňme, že v tejto realite získal Drahoš 48,6 %. Nie 40 % ako gigant slovenskej politiky Fico v roku 2014. Ani 44,5 % ako v roku 2009 zbožňovaná alternatívna hviezda Radičová. Drahoš dal 49 %. Kúsok mu chýbal. A prehral vlastne regionálne.
  10. Všeličo naznačuje, že Zeman sa o výsledok triasol a triasol sa oprávnene. Tak nebuďme dodatočne po voľbách múdrejší, ako bol sám víťaz pred nimi.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie