Denník N

V školách hrajú paródiu o kotlebovcoch, Hrdé hnutie nosí hnedé tričká a za všetko viní systém

Po hercoch VŠMÚ ziscenovali hru o konšpiráciách a hoaxoch aj v Divadle Andreja Bagara v Nitre, vyrazili do škôl.

[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]

„Kamaráti, kamarátky, Slováci, Slovenky! Sme Hrdé hnutie, ktoré bojuje proti parazitom a asociálom,“ predstavuje svoju skupinu Marián.

Prívrženci sa zdravia pozdravom „Hej! Hej!“, na hnedých tričkách majú nápis „YA NÁROD“ a celé dni premýšľajú nad tým, akým obsahom naplniť sociálne siete.

Divadelná hra s názvom Hoax paroduje skutočné akcie slovenských fašistov, ako napríklad vlakové hliadky, výstup na nesprávny Kriváň či „jazdu slušných ľudí“.

Nitrianske Divadlo Andreja Bagara začalo chodiť s predstavením po školách. „Hra je zrežírovaná priamo na telocvične,“ hovorí režisérka Silvia Vollmannová.

Nacvičovali ju a už aj odohrali v telocvični na Gymnáziu Párovská v Nitre a plánujú s ňou ísť aj na ďalšie školy.

„Plán je taký, že je to v prvom rade určené pre Nitru a okolie, no nebránime sa ísť aj ďalej,“ hovorí spoluautorka hry Slávka Civáňová.

Diváci hry Hoax. Foto N – Tomáš Benedikovič

Mladí herci proti konšpiráciám

Na začiatku hry dostali študenti do rúk hlasovacie zariadenia, pomocou ktorých odpovedali na otázky, či veria, alebo neveria niektorým správam. Začne sa vyrábať Barbie v hidžábe? Pricestoval do českého Chebu vlak s migrantmi na streche? Je pravda, že Rómovia nemusia platiť za lieky?

Študenti sa na hlasovaní zabávali. „Vidíš, hovorila som ti,“ ozývalo sa po odkrytí správnych odpovedí.

Spoluautorka hry a režisérka Silvia Vollmannová si nemyslí, že hra dokáže zázračne zmeniť názory mladých ľudí. „Zmeniť niečí názor je veľká vec a nedeje sa to len tak. Ale dúfam, že sa nad tým minimálne zamyslia.“

Ide už o druhú podobnú hru, vlani pred župnými voľbami sa študenti VŠMÚ pre svoju inscenáciu o kotlebovcoch inšpirovali knihou reportéra Denníka N Daniela Vraždu Kotleba.

Tentoraz zasa divadlo Andreja Bagara v Nitre nadväzuje na knihu Vladimíra Šnídla Pravda a lož na Facebooku a na stredoškolskú príručku Klamstvá a konšpirácie, ktorá sa vďaka podpore čitateľov dostala na desiatky škôl (voľne prístupná je aj na webe).

Divadlo chce do svojej tvorby zaradiť aj edukačné hry. Prvou z nich je práve hra Hoax, ďalšie plánujú uviesť každé dva alebo tri roky. Hry by mali byť spojené aj s diskusiou s tvorcami a odborníkmi.

„Edu-hrou Hoax poukazujeme na absentujúcu mediálnu výchovu u mladých ľudí, ktorí často nevedia odlíšiť pravdivé správy od vymyslených, dôveryhodné zdroje od dezinformačných, a potom často na sociálnych sieťach podliehajú vplyvu rôznych extrémistických hnutí,“ hovorí Slávka Civáňová.

Diváci hlasovali o tom, čo je pravda a čo hoax. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kotlebovci škodia viac než mýty o plochej Zemi

„Pri príprave hry som si uvedomila, že aj ja často čítam len titulky článkov, ale nie celý obsah. Nepozriem si dátum, zdroj,” priznáva režisérka Silvia Vollmannová.

Pri písaní hry mali problém rozhodnúť sa, na aký typ konšpiračných správ sa sústrediť. „Zistili sme, že ich je veľmi veľa. Od konšpiračných teórií o tom, že Zem je plochá, cez to, že pristátie na Mesiaci iba zinscenovali v amerických filmových štúdiách, až po to, že sem v húfoch smerujú moslimovia, ktorí nám chcú ublížiť,“ vymenúva Vollmannová.

Nakoniec sa rozhodli venovať skupine, ktorá zvyčajne šíri tretí typ hoaxov, pretože reči o plochej Zemi nie sú zrejme až také škodlivé ako útoky na imigrantov.

V pondelok hru na gymnáziu videli prváci, ktorí majú pätnásť až šestnásť rokov. „Nebolo to suché, nebolo to nudné, vedeli ako zaujať. V hre som spoznal kauzu s vlakovými hliadkami,“ hovorí študent nitrianskeho Gymnázia Párovská Lukáš.

„Raz mi presne tieto vlaky kamarát poslal s tým, že pozri, aké je to super. Prvé mi napadlo, že to bude hlúposť, a po tom, čo som si to pozrel, zistil som, že je to ešte väčšia ‚hovadina‘, než so si myslel,“ krúti očami Lukáš.

Nemyslí si, že medzi prvákmi je niekto, kto priamo sympatizuje s kotlebovcami, má však známeho, ktorý na Facebooku pravidelne zdieľa nepravdivé správy. „Nikto na to nereaguje. Väčšinou to ľudia ignorujú a vedia, že je hlupák, keď zdieľa takéto veci,“ hovorí Lukáš.

Kotlebovci sú pritom silní práve medzi mladými ľuďmi. Študentské voľby pred parlamentnými voľbami v roku 2016 ukázali veľkú popularitu Borisa Kollára a Mariana Kotlebu. Keď vlani voľby zopakovali pred župnými voľbami, Kotleba sa už prepadol, ale aj tak je medzi mladými stále silný.

Herci hry Hoax. Foto N – Tomáš Benedikovič
Diskusia po skončení hry. Zľava novinár Denníka N Vladimír Šnídl, autorky hry Silvia Vollmannová a Slávka Civáňová a herci Tomáš Turek a Marián Viskup. Foto N – Tomáš Benedikovič

Čo si pri hre pomyslí zarytý kotlebovec?

Lukáš aj jeho spolužiačka Viera tvrdia, že v škole o týchto témach hovoria najmä na etickej výchove.

Aj Viera pozná niekoľko mladých ľudí, ktorých kotlebovci nadchli. „Známy z východu Slovenska patrí do skupiny extrémistov a vykrikuje to stále na sociálnych sieťach. Vyzýva ľudí, aby sa k nemu pridali, pridáva fotky, ukazuje, aká sú veľká skupina a ako sa chodia biť za svoje práva. Pritom je rovnako mladý ako ja, má asi pätnásť rokov,“ vraví Viera.

Zmenila by hra Hoax jeho názory o extrémistoch?

„Nemyslím si. Je príliš zaujatý a je medzi nimi silná spolupatričnosť. Potrebujú cítiť, že niekam patria.“

Viera tvrdí, že v škole mladí ľudia nenadávajú ani tak na Rómov, ale na inú menšinu. „Je tu veľký odpor voči homosexuálom. V škole máme bisexuálov aj homosexuálov a sú to podľa mňa veľmi super ľudia. Tu však máme ľudí, ktorí by na nich kričali a ukazovali prstom, akí sú hrozní,“ hovorí Viera.

 

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hoaxy a propaganda

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie