Denník N

Našli najstaršieho plaza na území Slovenska, kostru starú 244 miliónov rokov dolovali z jaskyne zbíjačkou

Paleontológ Andrej Čerňanský z UK zbíja do vápenca v jaskyni Štefanová, aby z horniny dostal kostru plaza pachypleurosaura. Foto - Juraj Šurka
Paleontológ Andrej Čerňanský z UK zbíja do vápenca v jaskyni Štefanová, aby z horniny dostal kostru plaza pachypleurosaura. Foto – Juraj Šurka

Praveký plaz meral v dospelosti 30 až 40 centimetrov, mal dlhý krk a končatiny čiastočne prispôsobené na plávanie, ale aj na chôdzu po zemi.

Paleontológ Andrej Čerňanský z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a jeho kolegovia vykopali v jaskyni Štefanová v Demänovskej doline kostru najstaršieho stavovca na území Slovenska.

Plaza radíme medzi pachypleurosaury a žil pred 244 miliónmi rokov. Ide o obdobie druhohôr, geologickej éry, keď na Zemi žili dinosaury. Trvala od 252 miliónov rokov do 65,5 milióna rokov.

Z tohto obdobia sme na území Slovenska doposiaľ nemali žiadne kostrové pozostatky štvornožcov.

Fosílie dinosaurov a iných štvornožcov chýbali, pretože väčšinu druhohôr bolo územie Slovenska zaplavené morom. Našli sa len odtlačky stôp dinosaura, ktoré boli objavené v Tichej doline vo Vysokých Tatrách v roku 1977 a ich vek sa odhaduje na 205 miliónov rokov.

Druhohory (252 miliónov rokov až 65,5 milióna rokov):

  1. Trias – 252 miliónov rokov až 201 miliónov rokov
  2. Jura – 201 miliónov rokov až 145,5 milióna rokov
  3. Krieda – 145,5 miliónov rokov až 65,5 milióna rokov

Zhoda viacerých šťastných okolností

Unikátny nový nález najstaršieho plaza Slovenska vedci opísali vo februárovom čísle magazínu Geologica Carpathica.

Na čiastočne odhalenú kostru v strope jaskyne Štefanová, ktorá nie je prístupná verejnosti, upozornil paleontológa Čerňanského kolega zo Správy jaskýň.

„To, že sme kostru našli, bolo výsledkom zhody viacerých šťastných okolností. V jaskyni, ktorá má množstvo siení, je tma a bolo šťastie, že jaskyniar náhodou zasvietil baterkou na miesto, kde bola fosília. Voda v jaskyni rozpúšťa vápenec a ďalším šťastím bolo, že ho akurát rozpustila tak, že na povrchu horniny odkryla časť kostry. Kostra je veľmi krehká, a ak by prišla nejaká prívalová voda, mohla by ju zničiť,“ vraví paleontológ z UK.

Pachypleurosaurus. Foto – Juraj Šurka

V sieni Eldorádo

Čerňanský si na spoluprácu prizval dvoch skúsených jaskyniarov –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie