Denník N

Tím Gorila znovu vyšetruje fiktívne dary pre SDKÚ

Bývalí pokladníci SDKÚ Gabriel Palacka (vľavo) a Igor Kucej. Mikuláš Dzurinda uvažuje o návrate do politiky. Foto N - Tomáš Benedikovič a Tasr
Bývalí pokladníci SDKÚ Gabriel Palacka (vľavo) a Igor Kucej. Mikuláš Dzurinda uvažuje o návrate do politiky. Foto N – Tomáš Benedikovič a Tasr

Vyšetrovateľ NAKA vypočúva ľudí zo zoznamu darcov po celom Slovensku. Už v minulosti viacerí z nich potvrdili, že strane peniaze nikdy nedali.

Po takmer dvanástich rokoch polícia znovu otvorila kauzu, ktorá v roku 2004 významne ovplyvnila prezidentské voľby na Slovensku. Tím Gorila začal trestné stíhanie vo veci skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v súvislosti s fiktívnymi darmi pre politickú stranu SDKÚ.

Denníku N to potvrdil bývalý člen strany Milan Kňažko, ktorého v tejto súvislosti predvolali na výsluch. Uskutoční sa v stredu ráno.

Kauzu odhalila v roku 2004 Aliancia Fair-play. Kontaktovala darcov SDKÚ zo zoznamu uvedeného v účtovníctve strany a niektorí ľudia jej potvrdili, že strane dar nikdy nedali. Mimovládka chcela na prípad upozorniť až po prezidentských voľbách, ale tri dni pred nimi informáciu zverejnil Nový Čas.

Kandidát SDKÚ Eduard Kukan sa vtedy nedostal do druhého kola priamej voľby a Slováci nakoniec museli rozhodovať medzi Ivanom Gašparovičom a Vladimírom Mečiarom, ktorí postúpili do druhého kola. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kauza Gorila

Teraz najčítanejšie