Denník N

Štátna aplikácia na alkohol a cigarety sleduje ľudí, nechtiac môžete skončiť na súde

Aplikácia kolok odfotí a informáciu o ňom pošle daniarom. Foto N - Miro Kern
Aplikácia kolok odfotí a informáciu o ňom pošle daniarom. Foto N – Miro Kern

Softvér na overovanie kolkov, ktorý si už stiahlo viac ako tisíc ľudí, posiela ich polohu na Finančné riaditeľstvo. Človek môže skončiť na súde ako svedok aj proti svojej vôli.

Finančná správa pustila do obehu aplikáciu Superkolky, ktorá okrem funkcií na kontrolu nelegálneho alkoholu dokáže aj veľmi presne sledovať pohyb občanov, ktorí si ju stiahnu do svojho smartfónu.

Ako to funguje? Majiteľ mobilu s operačným systémom Android či iOS si aplikáciu zadarmo stiahne, a keď sa mu chce, naskenuje ňou kolok na fľaši s alkoholom či zo škatuľky cigariet.

Z databázy Finančnej správy mu príde informácia, že kolok patrí na pollitrovú fľašu rumu, či cigarety Marlboro, a on môže daniarom naspäť poslať, či táto informácia sedí, alebo nie. Pokiaľ nesedí, zrejme odhalil daňový podvod a pomohol štátu.

„Každý, kto si ju stiahne, sa stáva potenciálnym kontrolórom. Efektom takejto hrozby pre podvodníkov by malo byť zníženie rizika daňových únikov a tým aj množstva nelegálneho, niekedy až nebezpečného alkoholu a tabaku v obehu,“ opisuje Finančná správa význam tejto aplikácie.

Poloha, identita, hovory

Používatelia aplikácie však posielajú štátu viac než tieto informácie. Pri inštalácii sa vás aplikácia spýta, či súhlasíte s tým, aby Superkolky mali prístup k vašej polohe, fotkám, médiám a súborom, fotoaparátu, informáciám o pripojení Wi-Fi, identifikátoru zariadenia a informáciám o hovoroch. Väčšina ľudí si pri inštalácii podobné upozornenia nečíta a automaticky súhlasia.

screen kolky

Finančné riaditeľstvo vysvetľuje, že oprávnenie pre prístup k polohe a informácie o pripojení Wi-Fi potrebujú, aby získali informácie o mieste, kde sa nachádza kontrolná známka.

„Túto informáciu dokáže mobilné zariadenie získať v prípade zapnutého GPS, sieťových informácií BTS, alebo Wi-Fi.“  Aplikáciou podľa nich nie je možné lokalizovať aktuálnu polohu používateľa telefónu.

Potvrdili aj to, že si ich aplikácia pýta „identifikátor zariadenia a informácie o hovoroch“ – toto povolenie vraj môžu využívať „napríklad na identifikovanie zdroja často nepravdivo oznamovaných podozrení, napríklad pri zneužívaní aplikácie Superkolky“. Tvrdia, že v súčasnosti funkciu nevyužívajú.

Test posielanie údajov potvrdil

Ako aplikácia funguje a čo naozaj robí? Pre Denník N ju testovala Nethemba – renomovaná firma, ktorá sa zaoberá IT bezpečnosťou. „Aplikácia zisťuje hardvérové sériové číslo telefónu, ktoré je unikátne pre každý telefón, a pristupuje k GPS, pokým povolíte v telefóne lokalizáciu,“ opisuje šéf Nethemba Pavol Lupták.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie