Denník N

Univerzita zobrala na úspešného vedca po návrate z Talianska eurofondy, už ho nechce a skončil na úrade práce

Róbert Bidulský s certifikátom EPMA. Foto – TASR
Róbert Bidulský s certifikátom EPMA. Foto – TASR

Róbert Bidulský bude od februára na úrade práce. Fakulta na Technickej univerzite v Košiciach mu nepredĺžila zmluvu, aj keď mal v zahraničí úspech.

Je uznávaným odborníkom na metalurgiu aj nanotechnológie. Pred siedmimi rokmi sa vedec Róbert Bidulský vrátil z univerzity v Taliansku a začal pracovať na Technickej univerzite v Košiciach. Zavolal ho jeho bývalý vyučujúci Tibor Kvačkaj, v rámci bruselského projektu. Bol to projekt zameraný na to, aby sa vedci vracali zo zahraničia na Slovensko a aby už ostali pracovať u nás a aplikovali tu poznatky zo sveta.

Na to, aby sa Bidulský vrátil, aby sa mu mohli pripraviť podmienky a platiť plat, dostala univerzita 700-tisíc eur z celkového balíka eurofondov vo výške 8 miliónov eur.

Nepredĺžili mu zmluvu, už má ponuky

Bidulský mal potom ostať na univerzite aspoň do roku 2021. Vedenie fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie, konkrétne dekanka Iveta Vasková, mu však od konca januára nepredĺžilo zmluvu. A Bidulský tak od 1. februára nastúpi na úrad práce.

Ak nezíska miesto späť, zvažuje, že opäť pôjde pracovať do zahraničia. Tvrdí, že už dostal ponuky, keď tento týždeň rokoval s nemeckými a talianskymi vedcami. „Nemám záujem zaťažovať slovenský sociálny systém,“ povedal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie