Denník N

Newsfilter: Kým sa v SaS radujú z čísel Progresívneho Slovenska, Bugár si v tichosti užíva nenahraditeľnosť

1. Víťazi župných volieb udržali percentá navyše. 2. Drucker má elektronický problém 3. Fico III bola na študentov hustá len 10 dní + jednou vetou, citát dňa, FB status a všetko dôležité zo stredy.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Prvý zárez PS: 1,9%

Focus zverejnil prvý tohtoročný prieskum preferencií politických strán.

Z januárových čísel sa oplatí pamätať si:

Smer a SNS zastavili pád.

Kotleba je na úrovni volebného výsledku spred dvoch rokov a strach z toho, že bude nekontrolovane rásť nad desať percent, sa našťastie ukázal ako predčasný.

KDH je vážna stabilná strana so stabilnou podporou a s vysokou pravdepodobnosťou skončí v budúcom parlamente, a médiá by sa k nej preto mali správať podobne ako k parlamentným stranám.

Opozícia (SaS + OĽaNO) si udržiava eufóriu z víťazstva v župných voľbách.

Hore ide aj Sme rodina, ktorej preferencie ani náhodou nenapovedajú, že by to mala byť strana jedného volebného úspechu.

Prvý raz bolo v prieskume verejne merané Progresívne Slovensko. Skončilo s dvomi percentami, a šampanské tak budú dnes búchať inde.

Celkom potešený vyzerá z percent PS napríklad podpredseda SaS Ľubomír Galko. „Tak a teraz si myslím, že by sa tie oslavné mexické vlny HN, Trendu, SME, ale predovšetkým Denníka N smerom k novým politickým subjektom, ktoré sme mali možnosť vidieť posledného pol roka, mohli trocha zreálniť. Prípadne by v týchto médiách mohli dávať rovnaký priestor aj stranám, ako sú KSS alebo Šanca, tam majú podobné preferencie,“ píše na FB.

A teraz to najdôležitejšie: Opozícia sa od volieb posilnila, koalícia stratila. Ak by to pokračovalo takýmto tempom, po voľbách by mohla uvažovať, že by súčasnú koalíciu poslala preč aj sama.

Kým však budú v parlamente fašisti (ĽSNS), na vytvorenie funkčnej vlády bude treba veľmi širokú koalíciu. Myslieť by na to už teraz mali všetci, ktorí sebavedome tvrdia, že s Bélom Bugárom do vlády nikdy nepôjdu. Do volieb sú síce dva roky, ale zatiaľ skôr platí, že Most bude pre partnerov najžiadanejšou stranou na Slovensku.

2. Ak sa eHealth nezobudí, má Drucker problém

Po mesiaci fungovania/nefungovania elektronického zdravotníctva (eHealth) zvolali štátni manažéri novinárov na raňajky, aby ich ešte raz presvedčili, že eHealth má síce chyby, ale v zásade ide o bežné štartovné ťažkosti. Prax však ukazuje, že problém je pravdepodobne oveľa väčší a ak systém neprestane byť do niekoľkých týždňov pre používateľov viac otravný ako užitočný, dostane sa minister zdravotníctva Drucker do vopred prehratého sporu s lekármi.

Aký je stav: Väčšina lekárov systém jednoducho ani nezačala používať.

Tí, ktorí ho používajú, sa hromadne sťažujú na časté zdržania. Systém ich prácu spomaľuje, a nevedia teda, ako by im mal pomáhať.

Najlepšie funguje vydávanie elektronických receptov, ktoré je tiež vo veľmi zjednodušenej forme a z pohľadu lekárov a pacientov fungovalo na softvéroch Penty pre klientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Dôvery už predtým – ibaže rýchlejšie.  

Zapisovanie vyšetrení funguje zatiaľ len okrajovo. Papierová a elektronická dokumentácia bude vedľa seba fungovať určite ešte roky. Nie je to smrteľný problém, ak sa ministerstvu podarí lekárov presvedčiť, aby nových zápisov pribúdalo.

Kľúčové teda v najbližších týždňoch bude, či sa podarí systém zrýchliť tak, aby lekárov, sestry a pacientov nespomaľoval a nevyrábal im zúrivosť.

Ak sa to podarí, časom sa na väčšinu dnešných problémov zabudne. Ak sa to ešte zhorší a bude to trvať týždne, bude musieť koalícia nájsť nového ministra zdravotníctva.

Pamätáte sa na spadnutý daňový úrad? Krik, ktorý robí okolo eHealthu najmä SaS, sa môže zdať prehnaný a príliš prepolitizovaný. Ide predsa o nábeh nového obrovského celonárodného systému.

Stačí však pripomenúť, aký cirkus vyrábal Smer, keď podobný problém vznikol na Finančnej správe v posledných mesiacoch účinkovania Miklošovho človeka Miroslava Mikulčíka. Ten sa dokonca musel obhajovať pred súdom (bol tam úspešný).

A bol to veľmi podobný prípad. Mikulčík podobne ako Druckerovi ľudia spustil celoštátny systém, ktorý mal tiež problém aj s rýchlosťou reakcie a aj v tomto prípade jeho bežní používatelia navrhovali ho radšej okamžite vypnúť.

Mikulčík nedostal od politikov šancu vec vyladiť, Drucker ju zatiaľ má.

3. Fico, Bugár a Danko sa zľakli bratislavských študentov

Oplatí sa pripomínať politikom predvolebné sľuby. Len pred 10 dňami si zástupcovia vysokoškolákov verejne spomenuli na nesplnený sľub Smeru o 50 miliónoch na opravu vysokoškolských internátov a už sa aj vláda zobudila.

Pred týždňom síce ešte Smer arogantne tvrdil, že to boli sľuby minulej vlády, a preto sa to zboru Fico III netýka (minulou vládou sa nemyslela Radičovej vláda, ale vláda Fico II).

Zástupcovia SNS, ktorá má zodpovednosť za ministerstvo školstva, pridali vlastnú výhovorku – že oni by aj radi, ale na to treba peniaze a Smer má ministra financií…

Stačilo pár textov s fotkami bratislavských internátov (napríklad na FB SaS) a koalícia začala brať sľub minulej vlády vážne.

Fico (s Kažimírom), Bugár a Danko predstúpili pred novinárov, aby ohlásili, že na internáty dajú tento rok 10 miliónov isto a ďalších 10 možno. Žiadne vysvetlenie, prečo sa to včera nedalo a teraz sa to dá, prečo to bol včera problém minulej vlády, a teraz to je už problém tejto vlády, neprišlo.

Nevďační študenti však dobrú vôľu vlády neolajkovali. Dvadsať miliónov eur na opravu internátov je podľa predsedu Študentskej rady vysokých škôl Bálinta Lovásza málo a v tlaku mienia pokračovať.

Jednou vetou:

4. Budovu Slovenského rozhlasu vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

5. Úspešný vedec, ktorého univerzita v Košiciach prilákala z Talianska a zobrala naňho eurofondy, skončil na úrade práce.

6. Najvyšší súd definitívne stopol možnú ťažbu uránu v lokalite Čermeľ – Jahodná, keď rozhodol o nepredĺžení platnosti geologického prieskumu pri Košiciach.

7. Polícia v prípade financovania SDKÚ vypočula exministrov Milana Kňažka a Romana Kováča.

8. Hrozba zatvorenia modernej autobusovej stanice v Banskej Bystrici už neplatí, pretože dopravný podnik sa dva dni pred vypršaním zmluvy dohodol s českým investorom Primumom na dlhodobej zmluve.

9. Vodič, ktorý v máji 2016 v Trenčíne na mercedese blokoval cestu sanitke, dostal na súde 18 mesiacov nepodmienečne a 9-ročný zákaz šoférovať.

10. Vedenie štátnej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach odvolalo primára kliniky plastickej chirurgie Róberta Sabovčíka, pretože klinika údajne robila plastické operácie cudzincom, ktorí si zákrok zaplatili cez agentúru z daňových rajov.

Zaujímavé články:

Pán prezident, mám pre vás zlú správu, vy už nie ste majiteľom svojho života. Vy už nežijete príbeh Andreja Kisku, ale príbeh Slovenska, Európy. Keď si vy zoberiete dovolenku, beriete so sebou aj ich.

Erik Tabery napísal prezidentovi Kiskovi, aby znovu kandidoval. (dennikn.sk)

 

Príjem z operácií, ktoré si pacienti hradili sami, bol pre kliniku 40-tisíc eur. To znamená, že na jedného samoplatcu to oficiálne vychádza v priemere len dvesto eur. Suma, ktorú agentúra vyrátala TRENDU za operáciu na štátnej klinike, bola násobne vyššia.

Zuzana Petková a Mária Hunková o tom, ako Britkám operujú prsia a našich pacientov posielajú preč (Trend.sk)

 

Objavujú sa názory, že Slovensko je svetlou výnimkou v stredoeurópskom marazme populizmu a nástupu autokratických síl. Treba sa však podrobnejšie pozrieť na skutočný stav. Ten hovorí, že jedinou veľkou výnimkou, ktorá oprávňuje na takéto hodnotenie, je prezident Kiska a ten sa chystá z politiky stiahnuť a venovať sa svojej rodine.

Eugen Korda porovnáva stav demokracie v Česku a na Slovensku. (tyzden.sk)

 

Citát dňa:

Prišla som do vlády podať výkon. Bojovať prácou proti marketingu je zložité, ale v situácii, v ktorej Slovensko je, je to pre mňa teraz zmysluplné.

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti (Most-Híd) na debate Denníka N o svojich pocitoch z vládnutia so Smerom 

FB status: 

…priatelia, pripíjam na nových krajských predsedov čerstvou mango šťavou. Naša strana je zdravá, ako povedal Kaliňák. Tak tomu verte! Áno, za deň vymením aj dva-tri outfity a aj kabelky. To je fakt! V politike to je iné. Malo by to byť iné. Výmena by mala prebehnúť dôstojne, podaním ruky, kvetu ( to je zvyk v našej strane… kvety). Hlavne úcta k ľuďom, ku všetkým ľuďom. Naši chlapci sú však huncúti…Správu mi isto poslali vo fľaši po mori, keď nedali vedieť… ešteže funguje internet 😉. Novému krajskému predsedovi v Trnave, prajem veľa síl a zdravia. Už nemusí mať traumu zo svojho neúspechu v komunálnych i minuloročných župných voľbách. Tak na zdravie, priatelia! Na zdravie všetkým mladým i starým členom. Všetkým nám želám modrú oblohu nad hlavou, žiadne cirkusové šapitó… Pripíjam i na vtipný predsedov bonmot …“ niektorí v našej strane majú právo vydržania na funkcie …“ . Tak na úspech! 😉

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie