Denník N

Americký politik: Demokracia na Slovensku je v mnohom vyspelejšia ako inde v strednej Európe

Howard Dean. Foto - Wikipedia/Nick Davis
Howard Dean. Foto – Wikipedia/Nick Davis

Amerika už nie je jediným svetovým policajtom a je to tak dobre, hovorí politik z Demokratickej strany Howard Dean.

Fanúšikovia americkej politiky si ho pamätajú ako kandidáta na prezidenta v roku 2004, ktorý neprešiel primárkami Demokratickej strany. Bývalý guvernér Vermontu bol neskôr šéfom Národného demokratického výboru.

Na Slovensko prišiel ako člen rady americkej mimovládky National Democratic Institute. Okrem iného stretol účastníkov prebiehajúcich NDI programov, náboženských lídrov a rómskych aktivistov. „Slovensko je, čo sa týka demokracie, na tom veľmi dobre,“ hovorí politik a lekár Howard Dean.

Ako na vás zapôsobilo Slovensko?

Jednou z vecí, ktoré som sa počas tejto návštevy krajín Vyšehradskej štvorky naučil, je, že medzi štátmi sú obrovské rozdiely. Slovensko na mňa urobilo veľký dojem. Aj vy, samozrejme, máte problémy, ako akákoľvek iná krajina, vrátane USA. Ale to, že ste sa stali súčasťou eurozóny, tu veľa zmenilo. Ekonomický rast je tu vysoký, dokonca vyšší ako v Poľsku, čo sa týka rýchlosti dobiehania zvyšku EÚ. Asi je to preto, že ste súčasťou eurozóny.

Myslím si, že v mnohých smeroch je demokracia na Slovensku vyspelejšia ako v iných krajinách strednej Európy, ktoré som navštívil. Slováci by asi nesúhlasili. Ľudia majú vždy tendenciu byť k sebe a svojej krajine kritickejší ako k iným štátom. Samozrejme, že treba na sebe pracovať a zdokonaľovať sa. Napríklad v otázke náboženskej tolerancie, čo sme robili počas môjho pobytu tu. Ale Slovensko vo mne zanechalo dobrý dojem.

V 90-tych rokoch bolo Slovensko nazývané čiernou dierou v Európe pre to, akú sme tu mali vládu. Súhlasíte teda, že dnes sme na tom lepšie v porovnaní napríklad s Maďarskom alebo Poľskom?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie