Raňajkujem, obedujem, večerujem. Kto sú cudzinci, ktorým sa tu tak zapáčilo, že sa učia slovenčinu?

Iránky, Číňania, Rus aj Austrálčan hovoria, ako sa ocitli na Slovensku a prečo by tu chceli zostať.

Foto N – Tomáš Benedikovič

„Čo si robila cez víkend, Goli?“ vyzve slovenský učiteľ Iránku Golnaz.

„Nakupovala som.“ Golnaz sedí v školskej triede v spoločnosti ďalších študentov, ktorí sa chcú naučiť slovenčinu.

„A čo?“ pokračuje s otázkami učiteľ.

„Zeleninu, ovocie,“ odpovedá Golnaz.

„Varila som polievku. A palacinky,“ povie Sanaz, ďalšia Iránka.

„Čo robím ráno?“ pýta sa učiteľ Ján Gazdík a rukami napodobňuje jedenie. „Raňajkujem,“ odpovedajú skupinovo študenti. „A na obed?“ „Obedujem.“ „A večer?“

„Večerujem,“ povedia spokojne. Učiteľ sa zarazí a niekoľkí sa opravia. „Večeriam. Tu je výnimka,“ povie učiteľ a študenti si slovo zapisujú do zošitov.

Ich slová znejú tak trochu mechanicky. Veľmi si dávajú pozor na to, čo a ako povedia. Takto nejako možno však znejú Slováci Angličanom, Nemcom alebo Francúzom, keď sa snažia hovoriť ich jazykom.

Kurzy robí Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorá migrantom pomáha s integráciou a vie im poradiť v prípade, že potrebujú pomoc. Ich činnosť na Slovensku financuje najmä Európska komisia, slovenské ministerstvo vnútra a vláda USA. V roku 2017 sa kurzu slovenčiny zúčastnilo viac ako tisíc ľudí, okrem jazyka si vypočujú aj prednášky o právach a povinnostiach cudzincov.

Gazdík učí cudzincov slovenčinu každý večer od pondelka do štvrtka. Rozdelení sú podľa toho, či pochádzajú zo slovanských krajín alebo či si trúfajú na kurzy pre pokročilých. V triede Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v bratislavskej Petržalke často sedí aj päťdesiat cudzincov.

Prišli k nám z krajín ako Ukrajina, Rusko, Irán, India alebo Thajsko.

Pred triedou postáva muž, spoza otvorených dvier žmurká na svoju ukrajinskú manželku. Ukazuje jej zdvihnuté palce a posiela pusinky. Nakoniec jej zamáva a gestom naznačí, nech mu zavolá, keď sa hodina skončí.

„Ahojte. Ako sa máte? Čo ste dnes robili?“ to sú prvé otázky, ktoré sa cudzincov spýta Ján Gazdík. Fungovanie kurzov prirovnáva k nízkoprahovým centrám. „Je to otvorené pre všetkých a zadarmo.“ Určené sú najmä cudzincom, ktorí na Slovensko prichádzajú z tretích krajín, teda nie z krajín Európskej únie.

Medzi dospelými sedí aj niekoľko detí; tie si kreslia, hrajú sa alebo počúvajú učiteľa.

Lektor slovenčiny Ján Gazdík. Foto N – Tomáš Benedikovič
Hodina slovenčiny. Foto N – Tomáš Benedikovič

Deti si na slovenčinu zvykajú veľmi rýchlo

Golnaz je tridsiatnička a na Slovensku je už pol roka. Hovorí, že k nám prišla s manželom, ktorý tu začal podnikať.

„Rozhodli sme sa tu zostať, lebo je to tu veľmi pokojné, nie je to tu preľudnené, príroda je tu pekná a máme tu dobré podmienky pre deti. O inej krajine sme vôbec nepremýšľali. Slovensko bolo veľmi dobrou voľbou,“ hovorí Golnaz. Páči sa jej, že na Slovensku sú si deti s rodičmi veľmi blízke. Jej deti majú päť a sedem rokov. Chodia do slovenskej školy, aby sa po slovensky naučili čo najskôr. „Sme tu pol roka a už teraz vedia veľmi dobre po slovensky,“ hovorí Golnaz.

Mrzí ju, že jazyk zatiaľ veľmi neovláda. Keď sa jej v škole ktosi prihovorí, zvyčajne sú to mladší rodičia, ktorí vedia po anglicky. „So Slovákmi nemám nejakú zlú skúsenosť, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |