Denník N

Odomkli sme: Neverte nezmyslom o migrantoch, otepľovaní či apokalypse, toto sú tvrdé dáta (grafy a mapy aj o Slovensku)

Grafy a mapy o tom, koľko tu máme cudzincov, kto príde o prácu a ktoré sú najúspešnejšie filmy za desať rokov. A aj o tom, že Zem sa naozaj otepľuje.

Komu zoberú prácu roboty a kde v západnej Európe je rovnaká zamestnanosť ako na východe Slovenska? Ako veľmi sa zemeguľa otepľuje a ako rýchlo starneme? To všetko ukazujú grafy, ktoré si začali medzi sebou vymienať Svetová banka, výskumníci z Oxfordu, mimovládky aj dátoví žurnalisti zo sveta.

Nástroj na výrobu interaktívnych grafov a máp Datawrapper spustil službu River pre ľudí, ktorí majú prístup k najnovším dátam.

Vybrali sme niektoré z prvých grafov a máp, ktoré sa už takto šíria. Hovoria aj o tom:

  • koho nahradia roboty;
  • kde žije najviac migrantov a koľko ich je u nás;
  • že východ Slovenska má zamestnanosť ako francúzske Champagne;
  • ktoré sú najúspešnejšie filmy desaťročia.

 

Koho nahradia roboty: predavačov aj účtovníkov

Pokladníci, šičky, predavači, ale aj operátori v jadrových elektrárňach. Tým všetkým hrozí, že im prácu zoberie automatizácia, zjednodušene teda roboty.

Vo všeobecnosti platí, že najmä profesie, na ktoré stačí nižšie vzdelanie, automatizácia vytlačí skôr, no neplatí to bezvýhradne. Automatizácia zrejme výrazne zasiahne aj účtovníkov a audítorov.

Nateraz nenahraditeľní sú, naopak, napríklad piloti lietadiel, zubári, právnici, ale aj učiteľky v škôlkach a zdravotné sestry, ukazuje štúdia Carla Benedikta FreyaMichaela A. Osborna z Oxfordu postavená na dátach amerického Úradu štatistík práce, o ktorej písal aj Bloomberg.

 

Východ Slovenska má zamestnanosť ako Champagne

Na východe Slovenska je stále málo práce. Platí to, ale inak toto konštatovanie vyzerá, keď sa pozrieme na celú Európu.

Toto porovnanie napríklad ukazuje, že východ Slovenska je na tom v zamestnanosti podobne ako napríklad severný región Francúzska Champagne-Ardenne, talianske Lazio, sever Poľska či ako veľká časť Rumunska.

Teraz najčítanejšie