Denník N

Pavedy sú síce krvavý, ale často aj veľmi výnosný obchod

Horšie než šíriť pavedy z hlúposti alebo naivity je už len to, ak ich niekto šíri preto, aby na nich dobre zarobil.

Šírenie pavied a falošných správ nie je žiadny neškodný úlet. Ak sa napríklad týkajú zdravia, a nielen vtedy, majú priame následky, ohrozujú a zabíjajú konkrétnych ľudí. „Úspešné“ šírenie pavedeckých správ o škodlivosti očkovania napomáha návratu epidémií, o ktorých sme si donedávna mysleli, že sa s nimi budeme stretávať už len v učebniciach dejepisu.

Životom za to môžu zaplatiť mnohí, ktorí proti týmto chorobám nemôžu byť zaočkovaní z objektívnych dôvodov alebo malé deti, ktoré ešte nedosiahli vek vhodný na očkovanie. A to platí aj v prípade, ak niekto šíri pavedy a klamstvá v dobrej viere, že tým ostatným ľuďom pomáha.

Existuje jediná vec, ktorá je ešte horšia, než šírenie pavied z nevedomosti a naivity – ak ich niekto vymýšľa a šíri preto, aby dobre zarobil. Niet sa čo čudovať, že to niekomu napadne, môže ísť o skvelý obchod. Podobne ako pri šírení falošných správ z politiky alebo pri predaji rôznych zázračných medikamentov a homeopatík platí, že môžete dosiahnuť maximálny zisk s vynaložením minimálnych nákladov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Zdravotnícke kauzy

Teraz najčítanejšie