Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Prezident je zhrozený, čo sa to deje so slovenskými lietadlami

Andrej Kiska prichádza na stretnutie so slovenskými generálmi. Foto - TASR
Andrej Kiska prichádza na stretnutie so slovenskými generálmi. Foto – TASR

1. Prezident je zhrozený, SNS si dáva na čas. 2. Tehotné ženy nebudú platiť poplatky na pohotovosti. 3. Veľmi malá búrka okolo Beblavého a Štefunka vo veľmi malom pohári vody.

Uľahčite si život jedinečnou aplikáciou. Stačí aplikovať ČSOB SmartBanking. Jedinečná banková aplikácia s lístkami na vlak a MHD, parkovaním, spravodajstvom a e-bločkami.


Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Prezident je zhrozený, SNS si dáva na čas

Andrej Kiska bol na veliteľskom zhromaždení slovenskej armády. Vyslal tam jednoznačný signál ministerstvu obrany a SNS, že každé jedno euro musí byť minuté trasparentne, inak vojaci prídu o dôveru verejnosti. Z už bežného odkazu však robí dôležitú udalosť nasledujúca veta:

„Keď som si dnes vypočul, ako málo letových hodín majú naši letci v dôsledku zastaranej techniky, bol som zhrozený.“

Keďže prezident je zároveň hlavným veliteľom ozbrojených síl s prístupom ku všetkým informáciám, o ktorých my môžeme len špekulovať, mali by sme byť zhrození tiež.

Kiska nepovedal presné čísla, ale je všeobecne známe, že slovenskí piloti cvičia málo, lebo naše migy sa kazia viac, než je zdravé, a keď sú lietadlá pokazené, zákonite sa na nich nedá lietať. A ak práve pokazené nie sú, ich prevádzka je taká nákladná, že peniaze zostávajú len na najnutnejšie.

Slovenské letectvo má po generálnych opravách 12 stíhačiek MiG-29. Časť z nich dostala ešte československá armáda v roku 1989, ale veľká väčšina pochádza z Mečiarových deblokácií ruského dlhu. Presný počet použiteľných strojov nie je známy. Aj v kvalitných armádach je však bežné, že približne tretina lietadiel je uzemnená pre závady alebo plánovanú údržbu. U nás bude tento pomer veľmi pravdepodobne výrazne horší, čo je pri nízkom absolútnom počte vážny problém.

V októbri minulého roka generálny tajomník služobného úradu Ján Hoľko pre Denník N povedal: „Súčasná abonentná zmluva je postavená tak, že štyri lietadlá máme v pohotovosti, na štyroch sú vykonávané kontrolné práce a štyri sú na generálnej oprave.“

Čo v tejto situácii robí politická strana, ktorá má problém vyriešiť? Zhoršuje ho. Všetko sa dlhodobo pripravovalo na to, že slovenské migy do konca tohto desaťročia skončia a nahradíme ich západnou technikou. S príchodom SNS sa však celý proces spomalil, ba možno zvrátil. Dankovci by radi prevádzku ruskej techniky predĺžili. Aj keby sa im to podarilo dosiahnuť ďalšími opravami, problém by sa po čase zopakoval a vysoké náklady by to navyše nijako nevyriešilo.

Poľahčujúcou okolnosťou pre SNS je, že sa musíme rozhodnúť v čase, keď sú v ponuke pre nás výbehové verzie lietadiel (alebo, naopak, neúnosne drahé typy) a ich nové verzie sa len pripravujú do výroby. Je celkom legitímna úvaha, že radšej pár rokov počkajme a potom vyberme kvalitnejšie riešenie na dlhší čas ako provizórne teraz.

Lenže aj keby takto u Danka naozaj uvažovali, sú aj iné možnosti, ako prežiť prechodné obdobie nalievaním peňazí do nespoľahlivej východnej techniky.

A po druhé, pri Dankovej náklonnosti ku Kremľu je pravdepodobnejšie, že ho vedú celkom iné úvahy.

2. Drucker ustúpil tlaku, tehotné nebudú platiť poplatky na pohotovosti

Byť ministrom zdravotníctva v tretej vláde Roberta Fica znamená často ustupovať zo svojich plánov. Najnovšie po vlne kritiky Tomáš Drucker navrhol zmeniť svoj vlastný, tri mesiace starý zákon. Od novembra platia nové pravidlá o platení poplatkov na pohotovostiach a urgentných príjmoch.

Na ich základe mohli nemocnice pýtať 10 eur aj od tehotných žien.

Keď sme napísali o prípade z Nitry, kde chceli poplatok za to, že do nemocnice prišla žena v očakávaní pôrodu, z ktorého ešte nič nebolo, nastal rozruch.

Prvým pokusom o jeho utíšenie bol návrh zo začiatku týždňa, že nemocnice by síce od žien poplatky mohli vyberať, ale ony by následne mali právo žiadať jeho uhradenie od poisťovne. Rýchlo sa ukázalo, že to nie je cesta. Po pár dňoch minister oznámil, že sa poplatky pre tehotné úplne zrušia.

Z pohľadu celkovej sumy na zdravotníctvo je to absolútne zanedbateľná suma. Bez ohľadu na to, či jej vyberanie je, alebo nie je správne, sebavedomý minister so silnou politickou podporou by nemal problém návrh presadiť a udržať pri živote. Prípadne, keď vznikne problém, mal by prísť s jedným zrozumiteľným riešením, a nie viackrát opravovať sám seba. Tomáš Drucker však takým nie je.

Buď sa on, alebo predseda vlády zľaknú pacientov/voličov, alebo pri iných zmenách Druckerovi chýba výtlak, aby ich pretlačil cez odpor lekárov (objednávanie na presný čas za peniaze).

Neznamená to však, že všetky výsledky Druckerovej práce budú zlé. Napokon aj poplatková reforma na pohotovostiach zatiaľ s výnimkou tehotných žien funguje tak, ako ju nakreslil. Viac to vypovedá o tom, že ak by boli v Smere odvážnejší, zodpovednejší, mohol by Drucker dosiahnuť viac a nevyzeral by čoraz častejšie ako niekto, kto mení názory každé tri dni.

3. Veľmi malá búrka okolo Beblavého a Štefunka vo veľmi malom pohári vody

V stredu vyšiel prieskum Focusu, o ktorom sme už písali. Za Progresívne Slovensko sa v ňom vyslovilo 1,9 percenta respondentov. Vo štvrtok sme sa dozvedeli, že k rovnakému prieskumu si dalo Spolu Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála urobiť ešte jednu otázku, ktorú agentúra pre jej neštandardnosť celkom správne verejnosti neodhalila.

Veľmi láskavá interpretácia odpovedí na ňu hovorí, že Spolu by volilo 3,9 percenta opýtaných, čo by bolo na novú stranu slušné číslo. Presne toľko ich totiž odpovedalo, že by volili Beblavého s Mihálom, keď sa ich opýtali:

„Teraz si, prosím, predstavte, že by v parlamentných voľbách okrem existujúcich strán a hnutí kandidovala aj nová strana Spolu – Občianska demokracia, ktorú zakladá Miroslav Beblavý. Ktorej strane by ste dali hlas v tejto situácii?“

Je jasné, že takto „protekčne“ položená otázka nemá rovnakú výpovednú hodnotu ako metodicky presné otázky, ktoré zazneli v štandardnom prieskume. Priznáva to aj Miroslav Beblavý, ktorý ju označil za „neoficiálny predtest“.

Ako hovorí Martin Slosiarik z Focusu: „Tento výsledok sa nedá porovnávať so štandardnými preferenciami politických strán, pretože vždy zvýhodňuje subjekt, ktorý je uvedený v znení otázky. Cieľom otázky nie je zmerať samotné preferencie, ale zistiť, u voličov ktorých strán je potenciál k novému politickému subjektu.“

Neznamená to však, že ide o nezaujímavé číslo. Po prvé preto, že aj pri takto postavenom skúmaní PS dostalo opäť 1,9 percenta. Jedným z možných vysvetlení je, že medzi ním a Spolu zatiaľ nedochádza k preťahovaniu sa o rovnakých voličov.

Po druhé preto, že tak výsledok PS v normálnom prieskume, ako aj testovanie Spolu ukazujú, že obe strany majú síce pomalší štart, ale nie fatálne pomalší ako kedysi SaS (2,5 percenta v prvom prieskume v roku 2009) či OĽaNO (2,9).

Až najbližšie mesiace ukážu, či sú Spolu a PS mŕtvo narodené strany, alebo sa im podarí zopakovať príbeh úspešných predchodcov zo súčasnej opozície. Dovtedy je naťahovanie o to, či má viac percent Beblavý, alebo Štefunko, dobré len na vyplnenie času, kým sa začne naozaj niečo diať.

Jednou vetou:

4. Ďalší dvanásti Slováci získali v stredu izraelské štátne vyznamenanie Spravodliví medzi národmi, za záchranu židovských spoluobčanov počas holokaustu im ho udelili predstavitelia štátu Izrael.

5. Dodávatelia zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu podali sťažnosť na Ústavný súd v Košiciach pre oddlžovanie nemocníc.

6. Starostovia Devína, Karlovej Vsi a Dúbravky žiadajú zastavenie výrubu v lesoch v okolí Bratislavy, upozorňujú, že program starostlivosti nedostatočne zohľadňuje ich rekreačný význam a ekologickú hodnotu.

7. Počet poslancov obecných zastupiteľstiev sa nezníži, parlament 127 hlasmi schválil návrh Petra Antala z Mosta-Híd, ktorý zmenil pôvodný zámer novely zákona o obecnom zriadení.

8. Ministerstvo financií informovalo, že štátny rozpočet dosiahol ku koncu januára prebytok 146,9 milióna eur.

9. Prihraničná obec Kittsee je vďaka 1350 Slovákom najrýchlejšie rastúcou obcou v Rakúsku, kým v roku 2011 tam evidovali 2200 obyvateľov, aktuálne je to už 3000.

10. Slovenská polícia poskytla nemeckým kolegom informácie, na základe ktorých sa podarilo nájsť desať kilogramov veľmi čistej a kvalitnej rádioaktívnej látky.

Zaujímavé články:

Vo Viedni však Alexander Dugin nehovoril o svojej skutočnej Euroázii ani o tom, že ako predkrm treba zhltnúť celú Ukrajinu. Ale pokojne sa prevtelil do kože chameleóna, ktorý je tradičným ruským konzervatívcom a ktorému tak leží na srdci nezávislá a kresťanská Európa.

Martin Hanus o stretnutí s Putinovým Rasputinom. (postoj.sk)

 

Inými slovami, Kaliňák už zlyhal aj v klamaní, čo bola roky jeho kráľovská disciplína.

Peter Tkačenko o faktúrach za Kiskove lety. (sme.sk)

 

Ak by malo byť teleso s logom Obyčajní kostrou novej vlády, bola by to urážka prírodných zákonov. Strana, ktorá nemá prirodzenú hmotnosť a gravitáciu, nepatrí do vlády, ale do inkubátora.

Dag Daniš o súboji SaS a OĽaNO. (aktuality.sk)

 

Tak ako ostatné krajiny strednej Európy aj Česko čaká obdobie, keď predstavitelia výkonnej moci budú oslabovať kľúčové inštitúcie štátu, aby im nebránili v ich svojvôli. Po českých voľbách môžeme preto z Bratislavy, Varšavy i Budapešti poslať pozdrav do Prahy: Vitajte v klube, priatelia.

Marián Leško o Zemanovom víťazstve. (etrend.sk)

Citát dňa:

Ľudia v Letisku Piešťany si udeľovali 8-mesačné odchodné k ukončeniu funkčného obdobia, ktoré si sami definovali, a potom tam zostali aj tak pracovať.

Jozef Viskupič, trnavský župan, v rozhovore pre Denník N o tom, čo našiel na župe po svojom predchodcovi Tiborovi Mikušovi

FB status:

Úplne jednoducho: Všetky tehotné ženy bez poplatkov na urgente.

Čo sa stalo? Vypočul som si mnohé názory a myslím, že to je správne. Lepšie ako vracať poplatky. Ďakujem za podnety a kľudne aj kritický názor.

Dámy, zaslúžite si kľud.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie