Denník N

Newsfilter: Prezident je zhrozený, čo sa to deje so slovenskými lietadlami

Andrej Kiska prichádza na stretnutie so slovenskými generálmi. Foto - TASR
Andrej Kiska prichádza na stretnutie so slovenskými generálmi. Foto – TASR

1. Prezident je zhrozený, SNS si dáva na čas. 2. Tehotné ženy nebudú platiť poplatky na pohotovosti. 3. Veľmi malá búrka okolo Beblavého a Štefunka vo veľmi malom pohári vody.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Prezident je zhrozený, SNS si dáva na čas

Andrej Kiska bol na veliteľskom zhromaždení slovenskej armády. Vyslal tam jednoznačný signál ministerstvu obrany a SNS, že každé jedno euro musí byť minuté trasparentne, inak vojaci prídu o dôveru verejnosti. Z už bežného odkazu však robí dôležitú udalosť nasledujúca veta:

„Keď som si dnes vypočul, ako málo letových hodín majú naši letci v dôsledku zastaranej techniky, bol som zhrozený.“

Keďže prezident je zároveň hlavným veliteľom ozbrojených síl s prístupom ku všetkým informáciám, o ktorých my môžeme len špekulovať, mali by sme byť zhrození tiež.

Kiska nepovedal presné čísla, ale je všeobecne známe, že slovenskí piloti cvičia málo, lebo naše migy sa kazia viac, než je zdravé, a keď sú lietadlá pokazené, zákonite sa na nich nedá lietať. A ak práve pokazené nie sú, ich prevádzka je taká nákladná, že peniaze zostávajú len na najnutnejšie.

Slovenské letectvo má po generálnych opravách 12 stíhačiek MiG-29. Časť z nich dostala ešte československá armáda v roku 1989, ale veľká väčšina pochádza z Mečiarových deblokácií ruského dlhu. Presný počet použiteľných strojov nie je známy. Aj v kvalitných armádach je však bežné, že približne tretina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie