Denník N

Prečo sú dnešní dvadsiatnici zhrození, keď pozerajú starý seriál Priatelia?

Foto - Friends (TV Show)
Foto – Friends (TV Show)

Legendárny sitcom sa vrátil na obrazovky a otvoril zaujímavé medzigeneračné debaty.

Americký sitcom Priatelia (1994 – 2004) o šiestich priateľoch a spolubývajúcich z New Yorku, ktorý bol veľmi obľúbený aj u nás, sa objavil v repríze na Netflixe. Aj teraz, ako vtedy ho pozerajú hlavne mladí ľudia v podobnom veku ako hlavní hrdinovia.

To, pri čom sa generácia súčasných štyridsiatnikov lámala od smiechu, niektorí z dvadsiatnikov nepovažujú ani trochu za vtipné, ba čo viac, ako ukazujú ich posty na sociálnych sieťach, myslia si, že hlavní hrdinovia a hrdinky sú homofóbni, sexistickí, majú predsudky a príliš často sa vysmievajú z telesných nedostatkov iných.

Na sťažnosti mladých ľudí na blogoch, v komentároch a aj vo väčších článkoch zareagovali starší publicisti, mnohí v obrane Priateľov a ich humoru mládeži pripomenuli, že v roku 1994 bolo bežné, hoci dnes sa mnohí za to hanbia, zosmiešňovať homosexuálov, urážať tučnotu a že keď si Rachel začala so svojím mladším asistentom v práci, nebrali to autori scenára ako sexuálne obťažovanie, ale skôr ako paródiu na to, čo sa obvykle dialo v opačnom garde.

„Odkedy Priatelia v roku 1994 debutovali, svet sa zmenil na nepoznanie. K internetu malo prístup len pol percenta svetovej populácie, sodomia bola trestná v 23 štátoch USA a Afroameričan nebol ani rektorom významnej univerzity, nieto, aby sedel v Bielom dome. Všade sa fajčilo, ľudia fajčili v baroch aj na pracoviskách,“ približuje situáciu blog magazínu Spectator.

Nebolo to také strašné

A hoci dnes sa to nezdá, Priatelia napriek stereotypom (nie príliš bystrý, zato atraktívny herec Joey, rozmaznaná nesamostatná „židovská princezná“ Rachel, bifľoš

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie